Astana: ”Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Şampiyonluğumuzu Korumak Üzere Geliyoruz”

16/04/2013  //     //  Genel

 

 

 

 

Bisikletli yaşam ve bisiklet sporuna büyük ilgi duyan Türk bisikletseverlerin ve gerek yarış takvimindeki yeri, gerekse kara doyan Avrupa’nın kış izlerinden yarış antrenmanlarının zorlu geçtiği 2013 sezonunda Türkiye’nin ılıman ikliminde, mükemmel doğası, tarihi ve sıcaklığına yoğun ilgi gösteren takımlar mücadelesine sayılı günler kaldı. Özenle seçilen takım kadroları, bu yıl yapılan parkur değişiklikleri ile zorlu tırmanışların eklenmesi bir çok güçlü takım için genel klasman heyecanını daha da arttırdı. Profesyonel takımların güçlü kadro ile katılma ve Turkuaz mayoyu alma hedefinde Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 49.edisyonu için takımlar 18-19 Nisan’da Türkiye’ye gelmeye başlayacak. Sayılı günler kalmasının yanı sıra hazırlık aşamasını ve takım kadrosu seçimlerini tamamlayan takımların bu yıl ki TUR için görüşlerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

 

Kuşkusuz bu yıl, gözler 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu galibi olan Kazak takım Astana’da olacak. 2012 TUR galibi Bulgar sporcu Ivailo Gabrowski’nin EPO pozitif vermesi sonucu galibiyetinin silinmesi sonrası TUR’u ikinci sırada bitiren Alexandr Dyachenko’nun galip ilan edilmişti. Astana takımı adına Türkiye hedeflerini paylaşan Chris Baldwin, ” Takımımız çok güçlü ve bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna şampiyonluk ünvanımızı korumak üzere geliyoruz. Öte yandan, birkaç sprint etabında Andrea Guardini ile etap galibiyeti hedefliyoruz. “dedi.

 

 

2011 sezonunda profesyonellik kariyerinin henüz ilk yılının 4.ayında, Türkiye’ye ilk kez Farnese Vini takım kadrosunda katılan Andrea Guardini, favori ve yıldız isimlerden oluşan sprinterler arasında birinci etap ve yedinci etap galibiyetini alarak dikkatleri üzerine çekmişti. Bu sezon Astana takımına transfer olan 23 yaşındaki İtalyan sporcu elde ettiği 2 etap galibiyeti ile güçlü çıkış yapmasını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda yeniden, etap galibiyeti odaklı start alacak.

 

2013 ile tırmanış profillerinin eklenmesiyle daha da hareketlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için profesyonel takımların, takım kadrolarını oluşturma aşamasındaki kriterleri takımın hedefi için kuşkusuz büyük önem arz ediyor. Özellikle TUR tarihinde ilk kez geçen yıl yapılan zirve finişi Elmalı, dünya genelinde tüm yayınlarda mini Alpe d’Huez olarak anılarak büyük beğeni topladı. Bu yıl Elmalı zirve finişine ek olarak yeni tırmanışların eklenmesi haliyle iddialı takımların klasikleşmiş sprinter oluşumlu takım kadrosu anlayışında da değişiklik yapmalarına sebep oldu. Baldwin, “Astana Pro Team, her tip yarış koşacak ve dünya genelinde her yarışta galibiyet kazanabilecek güçlü sporculara sahip. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu kadromuzu oluştururken; sprint etaplarında çalışacak sporcular ve tırmanış etaplarında çalışacak sporculardan oluşan dengeli bir kadro oluşturduk. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu daha fazla tırmanışa sahip olduğundan tırmanışçıların şansının daha fazla olduğunu düşünüyoruz. 2013 için en iyi takımının dengeli ve karma takım olduğuna karar verdik.” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2013 mücadelesi için seçilen Astana Pro Team, takım kadrosuna en uygun hangi etap olabilir sorusuna, ” Bizce TUR’un Turgutreis finişli 5.etabıtakımların gücünü test etmek için önemli bir etap olacak ve kaç takımın tırmanışlarda birlikte gidebilecek göreceğiz. Fakat belki de Selçuk finişli yeni etap yani 6.etap genel klasman için belirleyici olacak. Tabii biz TUR’un en güzel etabı olan, İstanbul final etabını da önemsiyoruz. Her sporcu güzel köprüden rüya gibi geçecek ve dünyanın en güzel şehrinde galibiyet yaşanacak.” dedi.

 

 

Bu yıl yapılan değişikliklerle oldukça artan seyirci ve takipçi ilgisi takımlar açısından nasıl değerlendiriliyor. Genel klasifikasyon hedefindeki takımlar için artık daha zor bir mücadele sergilenmek durumunda. Sprinter ağırlıklı takımlar için bu durum özellikle tırmanışlarda zorlayıcı olsa da, takım karmasını yapabilen takımlar için pozitif gelişme olarak değerlendirebilir. Astana bu yıl ki değişiklikler için; ” Yarış tamamlanmadan değişikliklerin tam olarak negatif mi, pozitif mi olduğunu tam olarak söylemek imkansız. Arkanıza yaslanıp haftayı analiz ettiğinizde, yapmış olduğunuz hataları ve diğer takımların yapmış olduğu hataları düşünürsünüz. Şimdiye kadar ki hazırlıklarda, organizasyon tarafından yapılan hata görmedik. Biz de kendi tarafımızda hata yapmıyoruz. Pozitif değişiklikler; yeni tırmanışlar ve televizyon yayınının daha geniş kitlelere ulaşması, dünya çapında yayınlanması. Fantastik olduğunu düşünüyoruz. Eğer daha fazla izleyici, bisiklet yarışını helikopter kamerasından Türkiye’nin güzelliklerini izlerse, biz bu gülümseyerek bu yarışın bir parçası olmaktan onur duyarız.” dedi. Chris Baldwin ilave ederek, ” Vinokourov bu yıl Astana Pro Team Genel Menajeri olarak çok yoğun. Ancak Vinokourov, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun daha da büyüyeceğini düşünüyor. Özellikle geçen yıl bacağından olduğu ameliyatın izlerini nasıl telafi edip ikinci etapta kendini iyi hissederek atak yaptığını hatırlıyor.” dedi.

 

Astana Pro Team’in Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu hakkındaki görüşleri nelerdir? Dünya genelinde yarışan Kazak takımının yarış kalitesi ve TUR hakkındaki görüşü, Profesyonel takım bakış açısı ile kıyaslama yapılarak görüşlerini almak üzere bu soruyu yönelttik.

 

Baldwin; ” Dünya’nın geri kalanı ile kıyasladığımızda Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu organizatörlerinin iki büyük avantajı var. Yüksek profesyonellikte bir bisiklet yarışını düzenlerken, verilmesi gereken binlerce karar konusunda çok büyük tecrübeleri var. Bizim için, Türkiye’ye dönmek sevdiğimiz eski dostları görmek, bizi her zaman mutlu etmiştir. Bu yarışı her zaman dört gözle bekliyoruz.” dedi.

 

 

21-28 Nisan Tarihlerinde gerçekleşecek 49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için Astana Pro Team’in seçmiş olduğu takım kadrosu; Andrea Guardini, Assan Bazayev, Evan Huffman, Andrey Kashechkin, Arman Kamyshev, Kevin Seeldraeyers, Ruslan Tleubayev, Jacopo Guarnieri son bildirilen takım kadrosu listesini oluşturuyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın