Arka Aktarıcılara Genel Bir Bakış

26/10/2011  //     //  Genel

 

Nedir bu Arka aktarıcılar, ne farkları var. Arka aktarıcı alırken dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir. Aslında belki de bilmediğimiz bir sürü özellikleri var….

Arka aktarıcıların bilinen modellerine bir göz atacak olursak, karşımıza “kısa bacak, uzun bacak, orta boy bacak, düz yay, ters yay, gibi değişik terimler çıkacaktır. Peki ne demek bunlar ve ne işe yararlar?

 

 

 

Bir çoğumuzun mühendis veya teknik terimleri bilmeyen hatta bilmek zorunda da olmayan insanlar olduğunu göz önüne aldığımdan dolayı, yazılarım da çok fazla teknik terim kullanmamaya özen gösteririm.

Teknik terimleri kullanarak anlatacağım bir yazıdan, çok fazla bir anlam çıkmayacağı gibi bunu da marifet saymam!  Ancak tabiki de teknik yönlerini merak edenler için her zaman cevap vermeye hazırım.

Genel olarak arka aktarıcılar ufak tefek değişiklikler dışında birbirlerine çok benzerler, makara büyüklükleri veya bacak uzunlukları hatta çalışma sistemleri değişiklik gösterebilir ancak yine de form olarak aynı yapıya sadık kalınır. 

 

 

 

Uzun bacak; Arka aktarıcı da bulunan makaralar arası uzunluk 10 cm veya daha uzun ise, uzun bacaklı arka aktarıcı sınıfına girer.

Kısa bacak; Arka aktarıcıda bulunan makaralar arası uzunluk 6 cm veya 6 cm den daha kısa ise, kısa bacaklı aktarıcı sınıfına girer.

Orta boy bacak; Arka aktarıcı da bulunan makaralar arası uzunluk 6 cm ile 8 cm arasında ise, orta boy bacak sınıfına girer. ( Sram ve Microshift firmalarında karşılaştım bugüne kadar. onların tabiri ile medium olduğu için orta boy demek zorundayım.)

Düz yay; Vites kolundaki bırakma düğmesi veya kolu ile zincirin büyük dişliden küçük dişliye doğru geçtiği vites büyüten sistem. ( gripshift- çevirmeli vites kollarında kolun saat yönünde hareket ettirilmesi ile)

Ters yay; Vites kolundaki gerdirme veya itme kolu ile zincirin küçük dişliden büyük dişliye doğru geçtiği vites küçülten sistem. ( gripshift- çevirmeli vites kollarında kolun saat yönünün tersine hareket ettirilmesi ile)

 

 

 

Bacakların uzunluğunun önemi ise kullanım yerlerine göre değişiklik gösterir, örnek vermek gerekirse diyelim bir yol bisikletçisisiniz ve sprint atarken sorunları en aza indirgemek istiyorsunuz, o zaman size tavsiyem düz yaylı bir arka aktarıcı olacaktır. Bunun en büyük sebebi olarak sprint atarken hızlı ve kolay vites geçişi için vites değiştirirken teli germek yerine serbest bırakmanın avantajıdır.

 

 

 

Ama diyelim fazlasıyla yokuş çıkıyorsunuz ve çıkarken zaman zaman vites değiştiriyorsunuz, o zaman da size tavsiyem ters yaylı bir arka aktarıcı olacaktır. Buna sebep olarak tırmanışta vites telinin gerilmesindense serbest kalmasının daha kolay olacağıdır. ( tabi sürekli olarak dakikada 90 devirle pedal çeviriyorsanız bunlara çok ihtiyacınız olmayacaktır. )

 

 

 

Uzun bacak ve kısa bacak ayrımına ve nasıl yapılacağına gelirse bu konuda yapılan araştırmalar sonucu aynakolunuz iki dişliden oluşuyorsa kısa bacak, eğer üç dişliden oluşuyorsa uzun bacak kullanmamız gerektiği yönündedir. bu yüzdendirki piyasada satılan yol bisikletlerinde kısa bacaklı arka aktarıcılar varken. dağ bisikletlerinde ise uzun bacaklı arka aktarıcılar vardır.

 

 

Tabi benim kendi fikirlerim ve deneyerek öğrendiğim bazı şeylerde yok değil, mesela dağ bisikletinizle sürekli arazi sürüşleri yapıyorsanız ve biraz olsun agresif bir sürüş yapınız varsa kısa bacaklı ters yaylı bir arka aktarıcı sizi daha az üzebilir. Ama tabiki vites kullanımı hakkında düzgün bilgilere sahip olmalı ve çapraz kullanımdan kaçınmalısınız. bana göre kısa bacak aktarıcının en büyük artıları; arazide çıkabilecek taş, dal parçası ve benzeri dış etkenlerden daha fazla koruma. Ters yay olduğu için yokuş çıkarken zorlanırsanız daha sessiz ve sorunsuz vites değişimi. Çok az da olsa başınıza geleblecek bir sorun daha varki benim en sık karşılaştığım sorunlardan birisidir, uzun bacaklı arka aktarıcı bir sorun olupda eğilirse kolaylıkla jant tellerinin arasına girip kırarken, kısa bacaklı arka aktarıcılarda bu soruna çok az rastladım.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın