Ankara’da Yapılan Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası Tamamlandı

19/07/2010  //     //  Genel

 

 

 

 

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun Cumhurbaşkanlığı Turu’ndan sonra gerçekleştirdiği ikinci büyük organizasyonu Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası Ankara’da 15-18 Temmuz 2010 tarihleri arası düzenlenen Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası başarıyla sona erdi. 48 ülkeden 800 sporcunun katıldığı şampiyonada Avrupa Şampiyonu ünvenları da sahiplerini buldu. Ülkemiz adına 9’u bayan 17 sporcu katıldı. İlk olarak zamana karşı çevrildi pedallar. Kategorilerine göre kazanan sporcular;

 

 

 

 

Time Trial(Zamana Karşı) U23(23 yaş altı) Bayanlar: Anıtpark’tan başlayan zamana karşı kategorisinde sporcular 1’er dakika ara ile start aldı.  25,9 km.’lik parkurda en iyi dereceyi

Rus sporcu Alexandra Burchenkova 34 dakika 37 saniyelik derecesiyle en iyi zamanlamayı çıkararak birinci oldu.

İkinci, İsveçli sporcu Emilia Fahlin 35 dakika 23 saniyelik derecesiyle Avrupa ikincisi;

Üçüncü,Letonya’dan Katazina Sosna oldu. Türkiye adına yarışan sporcumuz Mehtap Demircioğlu 44 dakika 14 saniyelik derecesi ile 29. sırada, Gül Çelebi 46 dakika 02 saniyelik derecesiyle 30.sırada, Duygu Çokal ise 46 dakika 21 saniyelik derecesiyle 31.sırada tamamladı.

 

 

Time Trial(Zamana Karşı) U23(23 yaş altı) Erkekler:

 

 

 

İngiliz Alex Dowsett 31 dakika 8 saniye ile en iyi zaman derecesini çıkararak Zamana Karşı 23 yaş altı Avrupa Şampiyonu oldu.

2.Fransız sporcu Geoffrey Soupe 31 dakika 22 saniye ile Zamana karşı U23 Avrupa ikincisi

3.Portekiz’li sporcu Nelson Oliveira 31 dakika 26 saniyelik zamanlamasıyla Avrupa 3.sü oldu.

 

 

Time Trial(Zamana Karşı) Genç Bayanlar Kategorisinde:

 

 

 

 

Ukrayna’lı Anna Solovey 17 dakika 42 saniyelik derecesiyle en iyi zamanlamayı elde ederek Avrupa Genç Bayanlar Zamana Karşı Şampiyonu oldu.

İkinciliği Fransız sporcu Paulinen Ferrand-Prevot 18 dakika 18 saniyelik derecesiyle elde etti.

Üçüncülük yine Fransa’dan Alexia Muffat’ın 18 dakika 57 saniyelik derecesiyle sonuçlandı.

 

 

Time Trial(Zamana Karşı) Genç Erkekler Kategorisinde:

 

 

 

En iyi zamanlamayı Rus sporcu Kirill Yatsevich 32 dakika 12 saniye ile elde ederek Time Trial(Zamana Karşı) Genç Erkekler Avrupa Şampiyonu oldu.

İkinciliği; Fransız sporcu Emilien Viennet 32 dakika 12 saniye’lik derecesiyle elde etti.

Üçüncü; Ukrayna’dan Marlen Zmorka 32 dakika 43 saniyelik zamanlamasıyla tamamladı.

 

 

Şampiyonanın üçüncü gününde saat 10.00’da genç erkekler yol yarışı gerçekleşti. 35 ülkeden toplam 116 sporcunun katıldığı yol bisikleti yarışı, Fevzi Çakmak Caddesi-Beşevler-Alparslan Türkeş Caddesi-Söğütözü Caddesi-Beştepe’den oluşan 13.5 kilometrelik parkurda sporcular 10 tur üzerinden 135 kilometre koştu.

 

Yarışın 5. turuna kadar tek gurup halinde yarışan sporculardan kaçan Türk Milli takımından Fatih Keleş, öne geçerek bir turu yarışın lider olarak sürdürdü. Keleş, yorulunca geride kalırken, İtalyan, Fransız ve Belçikalı sporcular bir ara guruptan kaçarak öne geçti. 15 saniye ara açan sporcuları diğer sporcular yakalayarak tek gurup halinde yarış devam etti. İtalyan takımından Luca Sterbini, virajı alamayarak talihsiz bir kaza yaşadı. Türk Milli takımında ise talihsizlikler devam etti. Rasim Reis ve Ahmet Aydoğdu düşerek yarışı terk etti. 9. turda Yunan takımı, birlikte gurubun ön saflarında yer aldı.

 

Son tura girildiğinde İtalya, Polonya, Slovenya ve Fransız sporcuların büyük çekişmesi vardı. Son 500 metre büyük ve çekişmeli mücadeleye sahne oldu.
Son derece çekişmeli geçen mücadelenin ardından Slovenyalı sporcu Bogataj Blaz 03.10.59’luk dereceyle yarışı birinci sırada tamamladı. Aynı zaman ve tekerlek farkıyla Fransız Caquard Bryan ikinci, Portekizli Reis Rafael üçüncü oldu.
Türk sporculardan Ahmet Aydoğdu ve Rasim Reis düşerek yarış dışı kaldılar.

Timur taşcan ve Salih Yerli 3 saat 13 dakika 15 saniselik dereceleriyle 76. ve 77.

Mevlüt Erkan 3 saat 15 saniye 35 saniselik derecesiyle 82.sırada

Burak Gül 3 saat 29 dakika 32 saniyelik derecesiyle 87.sırada yarışı tamamladı.

 

 

ŞAMPİYON HOLLANDALI SPORCUNUN SEVİNÇ GÖZYAŞLARI

 

Anıtpark önünde başlayıp Fevzi Çakmak Caddesi, Beşevler, Alparslan Türkeş Caddesi, Söğütözü Caddesi ve Beştepe güzargahındaki 13,5 kilometrelik arkurda gerçekleştirilen bugünkü yarışta 23 yaş altı bayanlar, Avrupa Şampiyonu olabilmek için mücadele etti. Bu kategoride mücadele eden 4 Türk sporcu yarışı tamamlayamadı. Yarışın ilk turunda Duygu Çokal mide bulantısı geçirince hastaneye kaldırıldı. Saniye Sezer yarışı ilk turda terk ederken 5. turda 2 lastiği birden patlayan Mehtap Demirci, yarıştan çekildi. 8. turda Gül Çelebi, diskalifiye olarak yarışma dışı kaldı.
Bu kategoride 81 sporcu, 13,5 kilometrelik parkurda 9 tur atarak yarışı tamamladı.
Büyük çekişmeye sahne olan 121,5 kilometrelik parkuru ilk sırada, 03.08.21’lik derece ile tamamlayan Hollandalı sporcu Noortje Tabak, Avrupa Şampiyonu oldu. Ukrayna’dan Lesia Kalitovska aynı derece ile ikinci, Litvanya’dan Ausrine Trebaite 03.08.22’lik dereceyle üçüncü oldu.
Yarışmada dereceye giren sporculara ödüllerini, Avrupa Bisiklet Birliği Başkanı Wojciech Walkiewicz, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve Gençlik Spor Mali İşler Daire Başkanı Levent Kayış verdi.
Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonu olan Hollandalı sporcu Tabak, sevinç gözyaşları döktü.
U23 (23 yaş altı) Erkekler Yol Yarışı:

 

 

 

Polonya’lı sporcu Pavel Gawronski 4 saat 3 dakika 8 saniye’lik derecesiyle bitiş çizgisini ilk geçen sporcu oldu ve 23 yaş altı erkekler Avrupa Şampiyonu oldu.

2. Portekiz’den Nelson Oliveire 4 saat 3 dakika 9 saniye ile Pevl’in 1 saniye ardından girerek ikinciliği elde etti.

3. Arnaud Demare Fransız sporcu 4 saat 3 dakika 11 saniye ile Avrupa 3.’sü oldu.

 

Genç Bayanlar Yol Yarışları:

 

 

8 Mayıs 1992 doğumlu İtalyan sporcu Anna Trevisi 2 saat 5 dakika 31,377 saniye lik derecesiyle bitiş çizgisinden ilk geçek sporcu oldu Ve Genç Bayanlar Avrupa Şampiyonu oldu.

2. Fransız sporcu Pauline Ferrand  Prevot 2 saat 5 dakika 31,570 saniye ile kılpayı şampiyonluğu kaçırarak 2. olarak tamamladı.

3. 20 Ekim 1993 doğumlu İtalyan sporcu Rosella Ratto  2 saat 5 dakika 33 saniyelik derecesiyle çizgiyi 3. geçen isim oldu.

 

 

Bu kategoride yarışan; Eda Konuk, Seda Öztürk, Şeyda Tozduman, Gamze ayaz, Ebru Doğan zaman barajını geçemedi. Sporcumuz Eda Konuk’un önlerde giderken yol üzerinde bulunan kedi gözleri sebebiyle 2 kez lastiğinin patlaması Eda’ya 10 dakika kadar zaman kaybettirdi. Yarış içerisindeki saniselerin önemli olduğunu düşünürsek 10 dakika zaman kaybı sporcumuz için talihsizlikler zincirinden dolayı barajı geçememesi oldukça üzücü olmuştur. Şampiyonaların tek günlük olmasının dez avantajını yaşamak her sporcunun başına gelebilecek talihsizliklerdendir.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın