Ankara Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı 2010

24/05/2010  //     //  Genel

 

23 Mayıs 2010 Pazar günü Hacettepe Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirilen Uluslararası Ankara Dağ Bisikleti Yarışı Elit Erkekler’de Bilal Akgül, Elit Bayanlar’da Esra Kürkçü’nün zaferiyle sona erdi.

 

 

 

 
Cumartesi günü yapılan teknik toplantıda yarışlara denk gelen bu hafta sonu için Ankara’daki zorlu hava şartları tartışıldı. Toplantıda hava şartlarının yarışın yapılması için bir engel teşkil etmediği, bu tür hava şartlarının dağ bisikleti yarışlarının doğasında olduğunu söyleyen UCI yarış komiseri tarafından yarışın yapılacağı ancak iptali durumunda, bu durumu raporunda bildireceğini bunun da seneye yapılacak Ankara yarışının UCI yarışı olası ihtimalini azaltabileceğinin anlaşılmasıyla yarışmanın hava şartlarından bağımsız olarak yapılması kararlaştırıldı.

 

 

 

 

 

Sezonun Türk sporcular için ilk puan veren yarışı olması nedeniyle ayrıca bir önemi taşıyan bu yarış, birçok sporcunun olimpiyat öncesi alacağı puanlamalar için son derece önemliydi.

 

Pazar sabahı yağmurlu bir havada başlayan yarış, yarışçıların önceki gün yarış şartlarına dair olan endişelerini büyük oranda haklı çıkarttı. Ancak dağ bisikleti yarışı da gerçekten böyle bir şeydi ve Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan yarış, üniversite sağlık spor bölümü öğrencileri ve hocalarının da katkıları ile başarıyla gerçekleşti.

Öncesinde emek ve ciddi mesai harcanarak hazırlanmış parkurda yapılan yarış boyunca bu grup son derce koordineli ve başarılı bir şekilde çalıştı. Ayrıca bütün yarış süreci boyunca iki motocross sporcusunun tüm turlarda yarış parkuru içinde yarışın güvenliğini sağlaması, parkur içinde yarışçılar ile beraber tur atması gerçekten görülmeye değer güzellikte ve takdire şayan bir çabaydı. Organizasyonun kalitesini arttıran detaylardan biri olarak bu detay gözümüzden kaçmadı.

Yarış öncesi sporcuların bir kısmı yarış için bisikletlerinin her yerini yağlayarak çamurun etkilerini azatlmaya çalıştılar. Bazı yarışçılar kadrolarını plasterler, bantlar ile sararak korumayı hedeflediler, bazı yarışçılar ise zaten binbir zorluklar ile edindikleri bisikletlerini bu şartlarda korumanın mümkün olmayacağını düşünerek yarışmayı çok istedikleri halde yarışa girmediler.

Bazı yarışçıların ise zaten bu yarış için özel hazırlık yaptıkları donanımlarını hatta kadrolarını, öncesinden ayakkabı ve pedallarını seçerek bisikletlerini yarışa hazırlayarak geldikleri gözlendi.

Parkuru tanıyarak ısınma turu atmak isteyen bazı sporcuların arka artıcılarının kırılması ile onlar için daha yarış  başlamadan bitti. Yarış sırasında birçok deneyimli, deneyimsiz sporcu teknik sorun yaşayarak yarışı bırakmak mecburiyetinde kaldı. Sorun yaşayan ama yarışı bırakmak istemeyen sporcular ise her ne olursa olsun kah bisikleti sırtlarında taşıyarak kah sürükleyerek yarışı bitirdiler.

Yarış öncesi geçen sene Ankaragücü Spor Kulübü’ne transfer olan, bu sene geçirdiği motorsiklet kazası ile sezonu kapatan Abdurrahman Dandal’ın takımı ile beraber yarışı seyretmeye gelmesi, değnekler ile dahi antrenman yapıyor olduğunu belirtmesi bisiklet camiası, takımı ve kendisi adına sevindirici bir gelişmeydi.

 

Bu sene de gözlerimiz UCI 2. Kategoride gerçekleştirilen Ankara Dağ Bisikleti Yarışı’nda yabancı yarışçıları aradı. Fakat yabancı katılım uluslararası olarak düzenlenen bu yarışta maalesef hiç yoktu.

Elit bayanlar kategorisinde yapılacak yarışa bir süredir yurt dışında bisiklet süren Semra Yetiş’in Türkiye’ye dönmüş olması ile bu yarışa katılıyor olması önemli bir gelişmeydi. Fakat bayanlarda sadece 4 sporcunun yarışa katılmış olması Türkiye’deki eksikliği vurguluyordu. Bayan sporcuların azlığı, yarışa katılımın 4 kişi ile sağlandığı bayanlar kategorisindeki böylesi bir tablo federasyonun bu konuya önem vermesi gerektiğini vurguluyor.

 

Yarış Pazar günü yağışlı ve kapalı bir havada, bir gün öncesinden de yağan sağnak yağışın yumuşattığı 4.85 km’lik parkurda sabah saat 10:30 da Genç Erkekler, Yıldız Erkekler, 30+ Master ve 40+ Master kategorilerinin ikişer dakika arayla aldıkları startlar ile başladı.

 

 

Yarışın başlamasıyla beraber sorunlar da daha ilk kilometrelerde başladı. Bazı yerlerde ayakkabıların altına yapışan çamur kütleleri yüzünden neredeyse yürümenin bile imkansızlaştığı yarış parkurunda sporcular yine çamur yüzünden ağırlığı 10kg artan bisikletlerini sırtlayarak, yürüyerek yokuş çıkmaya çalıştılar. Öncesinden hesaplanan tur sürelerinin uzamasıyla hakemlerin çok yerinde bir kararıyla her kategoride tur sayıları bir tur azaltıldı.

 

 

Yıldız Erkekler’de beklenildiği üzere sezonun iki iddialı ismi birinci Agit Salman ile ikinci Ömer Faruk Kansız yarışı sürüklediler. Yarışın üçüncüsü günün bir diğer başarılı ismi Furkan Duru oldu.

 

 

Genç Erkekler kategorisinin tartışmasız favori ismi İsak Ünal beklenildiği üzere çok başarılı bir yarış geçirerek rahat bir birincilik aldı. Yarış sonrasında yapılan söyleşide genç sporcu yarışta rakiplerinden daha çok doğa şartları ile mücadele ettiğini belirti. Yarışın ikinci ve üçüncülüğünü Gaziantep’in iki başarılı sporcusu Yusuf Çabık ve S.Çelebioğlu elde etti.

 

40+ Masterlar’da yarışa iyi hazırlandığı gözlenen Sadık Dedaoğlu yarışı birinci tamamlarken Çağatay Avşar ikinci, Ahmet Hidayet Akyürek üçüncü oldu.

 

 

 

 

Bu sene son derece çekişmeli geçen Master 30+ kategorisi beklenildiği üzere de son derece keyifli geçti. İlk turlarda yarışı önde götüren Ankaragücü sporcusu Turgay Germen yarışın son turunda birinciliğini Brisa sporlu Nevzat Kıral’a kaptırdı. Yarışın üçüncüsü Rize Gençlik Spor Kulübü’nden Oğuz Özçelik oldu.

Elit Bayanlar ve Elit Erkekler yarışları öğleden sonra yağmurun dindiği ama gittikçe yoğun balçık çamurun ağırlaştırdığı oldukça zor bir parkurda açık bir havada yapıldı.

 

 

 

 

 

Yarışın başlamasına son 10dk kala bisiklet üstünden inilmesi nerdeyse imkansızlaşan, heryerin balçıkla kaplanmış olduğu tiyatro yanındaki, dik teknik inişin, hakemimiz Siper Özdol tarafından parkur inişinin hemen yan taraftan verilmesi, şeritlenmesi ve iyice hızlıca bir iniş kısmının yaratılması son derce başarlı ve zekice bir karardı.

 

 

Dört sporcumuzun yarışa katıldığı Elit Bayanlar’ın Ankara’daki bu yarışta tartışmasız en başarılı ismi şampiyon sporcumuz Brisa Sporlu Esra Kürkçü idi. Olağanüstü bir performans sergileyen Esra Kürkçü giymesi gerektiği bildirilmediği için giyemediği milli takım forması yüzünden Polonezköy’de aldığı uyarı ile bu kez Ankara’da milli takım forması ile yarıştı ve bu formayı ne kadar hak ettiğini bir kez daha gösterdi. Yarışı 02:01:58 ile birinci bitiren Esra Kürkçü ile yarış sonrası yapılan söyleşide; bu yarış parkurunun gerçekten oldukça zor olduğunu, aslında bu yarış parkurunun kategori bir parkur olması gerektiğini ve bu parkurda yarış koşabilecek bayan sporcu sayısının son derce az olduğunu, bisiklete daha fazla binebilseydi yarışı çok daha hızlı bitirebileceğini söyledi.

 

 

 

 

Yarışa performans olarak hazır olmadığı gözlenen bir diğer başarılı bisikletçimiz Semra Yetiş kendisinden beklenileni veremedi ancak yine de yarışı ikinci bitirmesini bildi. Yarışın üçüncüsü bu sene Kaçkar yarışlarının galibi Ayris Işık oldu. Yarışmaya katılan bayan sporcularımızın sayısının dört olması son derece üzücüydü.

 

   

 

 

Elit Erkekler’de yarışın startından itibaren Brisa Spor’dan Bilal Akgül çok rahat bir yarış çıkarttı ve yarışı 02:06:05 ile bitirdi . Çamurun ağırlaştırdığı parkurda neredeyse inanılmazı göstererek bir çok yarışçının bisikletlerini eline alarak yürüdüğü yerlerden bisiklet üstünde giderek nerdeyse inanılmazı başardı.

 

 

Son derece başarılı ve rahat bir yarış çıkartan Bilal Akgül’ün ilk turun sonunda çamurla kaplanmış bisikletini, dakikalarca başka yarışmacıların geleceğini umursamadan en ince ayrıntısına kadar yıkaması çok ilgi çekiciydi. İlk turlarda Bilal’i iyi takip eden, aynı zamanda 2008 Türkiye Triatlon Şampiyonu da olan Zülfü Karabulut temposunu korumasına rağmen teknik inişlerde kaybettiği zaman farkından sonra önce üçüncülüğe yarışın son turunda ise dördüncülüğe geriledi. Oldukça formda ve güçlü olduğu gözlenen sezonun başarılı ismi Hamza Kansız ikinci, iniş ve tırmanışta özellikle son turda çok iyi bir tempo yakalayan Yavuz Kilim üçüncü oldu.

 

 

 

Yarış sonrasında Şampiyon bisikletçimiz ile yapılan söyleşide Bilal Akgül, ”Bu yarış sezonun puan veren ilk yarışı olacaktı bunun bilincindeydim. Benim için 30 puan çok önemliydi, mutlaka sorun yaşamadan kazanmam gerektiğini biliyordum. Bir gün öncesinde yarış parkurunu görünce hemen yarış için ince ve özel çamur lastiklerimi getirterek parkurda daha rahat hareket etmeyi planladım, yarış umduğumdan kolay geçti, herhangi bir sorun yaşamadım. İki üç kez daha aynı performansta parkuru yaparım.” dedi. Nasıl bu çamurda gidebildiği sorulunca özellikle yurtdışı yarışlarından da çamuru çok iyi bildiğini, yolu çok iyi okuma kabiliyetine sahip olduğunu, nerden nasıl gidilebileceğinin oldukça iyi bildiğini ve bunun da kendisine avantaj sağladığını belirtti.

 

 

Otuz üç kişinin katıldığı yarışmada yarışmayı 02:28:15 ile beşinci sırada tamamlayan Abdulkadir Kelleci dışındaki tüm diğer sporcular tur yiyerek yarışı bırakmak zorunda kaldılar. Aralarında Yasin Yaman, Kamil Akalp gibi önemli isimlerin de bulunduğu birçok sporcu teknik sorunlar yaşadı, yarışı koşarak ya da bisikleti sırtlayıp yürüyerek tamamladılar.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın