Amstel Gold Race: Enrico Gasparotto’dan Sürpriz Galibiyet

15/04/2012  //     //  Genel

 

Ardenne klasikleri üçlüsünün ilki Amstel Gold Race’in 47.edisyonu, klasiklerin heyecan dolu haftasonu furyasına bu Pazar gününü bu kez Hollanda’da yaşattı. Bugün kazananı bekleyen 80 UCI puanının yanı sıra Eylül ayında yapılacak Dünya Şampiyonası parkurunun test yarışı niteliğindeki Amstel Gold Race 2012, 31 tırmanış ve sadece tek düzlük içeren profiliyle heyecan vericiydi. Bu sezon, Tornado gücüyle yarış parkurlarında esen Tom Boonen’in start alamayacağı haberi olası favorilerin konuşılmasında daha da etkili oldu. 2010 ve 2011 galibi Philippe Gilbert’in 2012 sezon başından bu yana sergilediği formsuzluğu, alternatif favorilerin kimler olabileceğini düşündürttü. Yarış öncesi, dünya genelinde yorumcuların favori tespit telaşında 3 İspanyol konuşuluyordu. 257 kilometrelik parkurun 31 tırmanış içermesi İspanyolların etkili olabileceği .majını veriyordu. Üç İspanyol favori olarak bugün start alan isimler; Samuel Sanchez(Euskaltel-Euskadi), Alejandro Valverde(Movistar) ve Joaquim Rodriguez(Katusha) idi.

 

Bugün start alan diğer eski kazananlar; Damieno Cunego (Lampre) 2008’de ve kardeşi Andy ile bugün Hollanda’da start alan, 2006 kazananı Frank Schleck(RadioShack Nissan Trek)’de olağan şüpheliler arasındaydı. Takım kadrolarının güçlü katılımcılarına bakıldığında ise Liquigas takımının genç, yetenekli ve güçlü sporcusu Slovak Peter Sagan ve GreenEdge takım lideri, 2012 Milan San Remo galibi Simon Gerrans bugün için finişite beklenen galibiyetin güçlü favorileriydi. Elbette bu kadar yıldız tecrübenin katılımı dahilinde, bugün sürpriz bir ismin alabileceği hiç göz önüne alınmamıştı.

 

257 kilometrelik Ardenn klasiği heyecanı start alındıktan sonra uzun süre başarılı kaçış gerçekleşmedi. 20.kilometrede oluşan 6 kişilik kaçış grubunda Romain Bardet(AG2R), Pello Bilbao(Euskaltel-Euskadi), Raymond Kreden(Garmin-Barracuda), Alex Howes(Garmin), Cerdic Pineau(FDJ),  Steven Caethoven(Accent Jobs) vardı. Kaçış grubu ile ana grubun farkı açılmadan, ana gruptan 3 isim daha kaçış yaparak öndeki 6 kişiye dahil oldu. Simone Startoni(Lampre), Sebastien Delfosse(Landbauwkrediet) ve Eliot Lieter (Topsport Vlaanderen)’in de kaçış grubuna dahil olmasıyla oluşan günün 9 kişilik kaçış grubu, ana gruba maksimum zaman farkını 13 dakikaya kadar çıkartabildi. 72. kilometrede ana grup önünde tempo veren RadioShack Nissan Trek ve Katusha performansı ile zaman farkı yavaş yavaş kapanmaya başladı.

 

 

Yarışın zorlu profili ve arkalarından galibiyet hırsıyla ilerleyen ana grup performansına direnen 9 kişinin kaçış grubu performansı 1 dakika 40 saniyeye düşen zaman farkına karşılık kaçış grubundan kaçış yapan 4 isimle şekillendi. Simone Startoni(Lampre), Alex Howes(Garmin-Barracuda), Romain Berdet(AG2R) ve Pello Bilbao(Euskaltel)’in kaçışına, finişe 34 kilometre kala Sebastien Delfosse(Landbauwkrediet) ve Raymond Kreder(Garmin)’de katılınca kaçış grubu 3 kilometre daha 6 kişi olarak devam etti. Amstel Gold Race’in en kritik noktası olarak görülen Gulperberg’de günün agresif sporcusu Romain Barget(AG2R)’dan gelen yeni atakla yeniden şekillendi. Barget’in atağına bu kez tek cevap veren Garmin takımından Alex Howes olmuştu. Ancak Howes, Badret performansına ek olarak günün kaçış yorgunluğuna daha fazla dayanamayarak kaçıştan kopmaya başladı.

 

Son 10 kilometrede artık kaçış grubundan geriye kalan tek isim olarak solo devam eden Romain Badret, muazzam bir performans sergiledi. Ve kaçışın son ismi finişe 9 kilometre kala ana gruba dahil oldu. Son 10 kilometrenin agresif temposu arasından finişe 7 kilometre kala atak yapıp kaçış başlatan Oscar Freire, yarışın sonuna yaklaşırken bu aşamada beklenmeyen atağı ile heyecanı arttırmayı başardı. Tom Boonen’in bu sezonki ardarda gelen başarıları gölgesinde kalan Freire, bir çok yarışta ilk 4 arasında bitirmiş, formda olduğunu göstermişti. Ancak Freire’yi tehlikeli gören ana grup isimlerinin kaçışı yakalamak üzere tempoyu daha da arttırdı. Cauberg finişine doğru son 150 metre finiş için sprinte kalkan isimlere yakalandı. Elbette bu isimler, günün olağan şüphelileri; Philippe Gilbert, Jelle Vanendert ve Peter Sagan idi. Ancak beklenmeyen bir isim de onlarla birlikte 257 kilometrelik parkurun son bölümünde sprint için yerini almıştı. Philippe Gilbert sprint finişinde galibiyeti alamayacağını anlayınca 100 metre kala mücadeleyi bıraktı. Astana takım formasıyla Enrico Gasparotto ise finiş mücadelesinin sürpriz ismi olarak Sagan ve Vanendert’i geride bırakarak 2010 yılında 3.olarak tamamladığı Amstel Gold Race’i bu sefer galibiyetle sonlandırmayı başardı.

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=lL0lfgSvEsU:550:0]

 

Amstel Gold Race Finiş Sıralaması:

 

1
Enrico Gasparotto (Ita) Astana
6:32:35
2
Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol

3
Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale

4
Oscar Freire Gomez (Spa) Katusha
5
Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar

6
Philippe Gilbert (Bel) BMC
7
Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel – Euskadi

8
Fabian Wegmann (Ger) Garmin – Barracuda

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın