Amstel Gold Race 2010 Philippe Gilber’in Oldu

18/04/2010  //     //  Genel

Paylaş

 

 

        İlki  30 Nisan 1966’da düzenlenen tek günlük ve klasikleşmiş bir yarış olan Amstel Gold Race Hollanda’nın güneyinde Limburg bölgesinde koşulmaktadır. Amstel Gold Race’in tek günlük olmasına rağmen kendine has özellikli parkuru ve “World Ranking”i sebebiyle tanınan sporcuların katıldığı yüksek puanlı bir yarış olması, dünya spor ve bisiklet camiasının dikkatlerini üzerine çekmektedir. Dar ve bitişe doğru tırmanış içeren klasik etap, üzerinde 31 tırmanış içermekte olup ve 257,3 km uzunluğundadır. Profesyonel yarışlar için mükemmel bir tecrübe parkuru olarak nitelendirilmektedir.

        Önceden açıklanan 192 sporcudan yarışa katılamayan isimler oldu. Örneğin, Alejandre Valverde, Carlos Sastre, Bradley Wiggins, Luis Leon Sanchez gibi bilinen isimler, son anda volkanik kül bulutunun Avrupa üzerinde olması sebebi ile uçuşlarının iptal edilmesi yüzünden yarışa katılamadılar.

        Son ana kadar Schleck kardeşlerin “Katılacaklar mı, katılmayacaklar mı?” konusuyla gündemde olan yarış bugün gerçekleşti ve birçok ünlü ve başarılı sporcu bugün Hollanda’da yarıştı. Schleck kardeşlerin bugün parkurda oluşu “Katılacaklar mı?” sorusuna cevap olsa da bu yarışta Saxo Bank takım lideri olarak katılan Andy Schleck beklenen performansı gösteremedi. Her ne kadar ağabeyi Frank Shcleck kaçan grupta son 15 km’ye kadar ümidi kesmeyip kaçan grup temposunu Andy için düşük tutsa da ve 37 saniye geride olan ana gruptaki Andy Schleck 19. km’de atak yapıp ana grubu silkelemek ve kaçan gruba dahil olmak istediyse de ana grup içerisindeki Roman Kreuziger ve Cadel Evans gibi güçlü isimler buna izin vermedi. 

        Damiano Cunego, Philippe Gilbert, Frank Schleck ve Alexander Kolombeu kaçan grubu oluşturdular. Bitime 15 km kala kaçan grubun ardından gelen ana grupta da Cadel Evans, Andy Schleck ve geçen yılın Amstel Gold Race Şampiyonu Sergie Ivanov gibi isimler başı çekerek arayı kapatmaya çalıştı. Bitime 11 km kala ana grup içerisinden Sergie Ivanov (Katusha takımı) atak yaptı ve %20 eğimli tırmanışta ana grubu silkeleyerek kaçan grubu yakaladı.  Sergie Ivanov, Philippe Gilbert (Saxo Bank) ve Alexandr Kolobnev (Katusha takımı) liderlik hakimiyetlerini kaybetmemek için ciddi bir efor sarf ettiler. Fakat Alexandr Kolobnev atak yaparak diğerlerini silkelemeyi başardı ve son kilometreye kadar tek başına ilerledi. Bu arada bitime yaklaştıkça tempo arttıran ana grup da yine son kilometre içerisinde kaçan grubu yakalamıştı ve toplu halde sprint yaparak yarışı bitirmeye hazırlanmaktaydı. Omega Pharma Lotto takımından Philippe Gibert mükemmel sprinti ile etabın galibiyetini alırken yarışın ikincisi Garmin takımından Rydel Hesjedal, üçüncüsü ise Astana takımından Enrico Gasparatto oldu.

        Amstel Gold Race yolunun kendine has parkur özelliğinden bahsetmiştik. İşte bu dar yollarda iki ciddi kaza da kaçınılmaz oldu. Bitime 75 km kala Quickstep takımından Dries Devenyns düştü ve hastaneye kaldırılarak yarış dışı kaldı. Yine Bitime 60 km kala ikinci büyük kaza gerçekleşti ve Garmin takımından Ricardo Vandervelde köprücük kemiğini kırarak yarış dışı kaldı.

        Yarış sonunda ilk on şu şekilde gerçekleşti :

1  Philippe Gilbert (BEL; OmegaPharma - Lotto)   259 km  6:22:54
2 Ryder Hesjedal (CAN; Garmin-Transitions) + 0:02
3 Enrico Gasparotto (ITA; Astana)
4 Bert de Waele (BEL; Landbouwkrediet) + 0:05
5 Roman Kreuziger (ITA; Liquigas)
6 Damian Cunego (ITA; Lampre)
7 Frank Schleck (LUX; Saxo Bank) + 0:07
8 Marco Marcato (ITA; Vacansoleil) + 0:09
9 Karsten Kroon (NED; BMC Racing) + 0:11
10 Chris Horner (USA; RadioShack)

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın