Amgen Tour of California Kraliçe Etabında Sürpriz Galibiyet: Leopold Koenig

19/05/2013  //     //  Genel

 

Amgen Tour of California’nın Kraliçe etabı 147 kilometrelik Diablo dağındaki zorlu zirve finişinden sürpriz galibiyet çıktı. Favorilerin zorlandığı, özellikle son 3 kilometresi %17’yi gören eğimlerinde gelen atak günün kahramanı belirledi. Team Netapp- Endura’nın 25 yaşındaki Çek sporcusu Leopold Koenig Diablo zirvesinde kariyerinin en önemli başarısına imza attı. Kraliçe etabın galibiyetini hedefleyen Janier Acevedo(Jamis Hagens-Berman), Koenig’den 7 saniye geriden, ikincilikle tamamladı. Sarı mayo Tejay Van Garderen etabın üçüncülüğünü aldı.

 

 

Livermore’dan başlayan Kraliçe etabın tek sprint kapısındaki yeşil mayo rekabeti puanları, Diablo zirve finişi ile de 3 tırmanış kapısındaki kırmızı benekli mayo rekabeti için kaçış grubunun kalabalık olması bekleniyordu. Start sonrası 7 kişilik kaçış grubu hızla oluştu. Ancak bu kaçış grubunda mayo rekabeti muhatapları yer almadığından ana grubun müdahalesi de sert ve hızlı oldu ve 7 kişilik kaçış denemesi aynı hızda sona erdi. Etabın 9.kilometresinde ikinci kaçış denemesi geldiğinde beklenen olağan şüpheliler kaçış için lider grubu oluşturarak ana grup önlerinde belirdi. 15,9.kilometrede geçilecek ilk tırmanış kapısı Morgan Territory’nin kategori iki puanları için kırmızı benekli mayonun da içinde bulunduğu 7 kişilik kaçış grubu ana grubu silkelemeyi başardı. Kaçış grubunda; Carter Jones(Bissel),  Lieuwe Westra(Vacansoleil), Laurent Didier ve Andy Schleck(RadioShack Leopard Trek), David de la Cruz(Netapp),Carlos Verona(Omega Pharma QuickStep), Kristian Koren(Cannondale), Chris Butler(Champion System) vardı.

 

 

Etabın başındaki ve ortasındaki tırmanış puanlarını beklenildiği gibi kırmızı benekli mayo, Carter Jones(Bissel) aldı. Gün sonunda Jones 47 puanlık liderliği ile Amgen’in dağların kralı mayosunu garantilemiş oldu. Kaçış grubundaki diğer isimlere baktığımızda takımların stratejilerini de inceleme sırsatı elde edeceğiz. Örneğin Cannondale takımı Kristian Koren’i bu zorlu profilde kaçış grubuna dahil ederek stratejisini Amgen’in yeşil mayosu üzerinde kurmuş olduğunu görüyoruz. Kaçış grubunda yer alan Lieuwe Westra’nın puanları almaması için Kristijan Koren’in görevi aldığını görüyoruz. Tek sprint kapısı için Peter Sagan’ı zorlu parkurda yormayı tercih etmeyen Cannondale takımı, yarınki sprint etabı için enerji saklayan Sagan modeli üzerine strateji uyguladı. Kristian Koren sprint kapısından ilk geçen isim olarak görevini finişe 49 kilometre kala tamamlamıştı. Laurent Didier ve Andy Schleck, Fransa turuna hazırlık hedefinde tırmanışlarda Andy’nin domestiği denemesi yaptı. Andy, bacaklarını tırmanışlar için açarken Didier’in domestiklik yetisi ölçüldü. Didier’in bu etap performansıyla tek haftalık tur bazında sınavı geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Zira Andy Schleck formda olduğu dönemlerde de, formda olmadığı dönemlerde de hiç bir zaman Kaliforniya turunda etap galibiyeti veya genel sıralama hedeflemedi. Bu yıl da bu hedeflerinin olmadığını tur öncesinde belirtmişti. David de la Cruz (Netapp-Enduro) kaçış grubunda yer aldı çünkü; Netapp-Endura takımının gizli gücü olarak Kraliçe etabı bekleyen takım stratejisi için bugün önemliydi. 25 yaşındaki Leopold Koenig her ne kadar herkes için sürpriz galibiyeti almış olsa da, aslında Netapp-Enduro takım lideri olarak tura start almıştı. Netapp yönetimi liderlik görevini 25 yaşındaki Çek sporcuya verirken muhtemel Diablo zirve finişinde alması garanti etap galibiyeti için kaçış grubuna De la Cruz’u sokup kaçış grubunun ana gruba fazla zaman farkı açmamasını sağlayıp yarışı kontrol etmek içindi.

 

 

Kraliçe etap üzerine yapılan yoğun strateji baskısı ile kaçış grubu ana gruba zaman farkını finişe 44 kilometre kala maksimum 4 dakikaya çıkartabildi. Bu arada Sagan için Kristian Koren sprint kapısından ilk geçen isim oldu, Carter Jones dağlardaki krallığını pekiştirmek için iki tırmanışın en yüksek puanlarını aldı. Yeşil mayo rekabetinde son söz yarına kaldı. Peter Sagan’ı 1 puan geriden takip eden Tyler Farrar’ın yarınki performansı Sagan’ın yeşil mayo hedefinde önemli olacak. Kaçış grubu için görev aslında tamamlanmıştı. Geriye kalan Laurent Didier’in Diablo çıkışına kadar Andy Schleck’e domestiklik görevini yapıp yapamayacağı ve tabii ki Andy Schleck’in tırmanış çalışmasındaki performans seviyesinin ölçümüydü. Finişe 14 kilometre kala ikili kaçış grubundan diğer isimlerle birlikte kopmaya başladı. Yarışın lideri olarak sadece iki isim kalmıştı. Lieuwe Westra(Vacansoleil) ve onu kontrol etmekle görevli olan David de la Cruz(Netapp-Endura). Finişe 3 kilometre kala ikilinin kaçış macerasına katılan Francisco Mancebo(5 Hours)’nun gücü galibiyet için zorlu eğimlerde yeterli gelmedi.

 

Diablo zirvesine eğimin dikleşmeye başladığı 2,7 kilometre kala ana gruptan Janier Acevedo(Jamis Hagens Berman) etap galibiyeti için atağını başlattı. Mancebo’yu yakalayıp geçti. %17’lik eğimle yüzleştiğinde ana gruptan yeni atak Leopold Koenig(Netapp)’den geldi. Son 300 metre kala Acevedo’ya da atak çeken Koenig güçlü performansıyla Kraliçe etabın galibiyetini aldı. Acevedo ikinci olurken bölünen ana grubun en önünde güne hakim ilerleyen BMC takımından sarı mayo Tejay Van Garderen üçüncülüğü aldı.  Genel sıralama rekabetinde Van Garderen’e risk oluşturabilecek en yakın isim Michael Rogers sarı mayoya 1 dakika 47 saniyelik zaman farkını kapatamadı ve etabı dördüncü sırada tamamladı. Diablo, genel sıralamada sarı mayoyu etkileyemedi. Günün ve hatta turun en başarılı performanslarından biri de genel sıralamada 4. olan ve bugün Van Garderen’i Diablo zirvesine taşıyan son adam Mathias Frank’dan geldi.

 

 

 

Amgen Tour of California 7.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

 

1 Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura 3:54:17  
2 Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Jamis-Hagens Berman 0:00:07  
3 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:12  
4 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff    
5 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:00:23  
6 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard 0:00:29  
7 Lawson Craddock (USA) Bontrager Cycling Team 0:00:32  
8 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5-hour Energy p/b Kenda 0:00:38  

 

7.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 26:38:53  
2 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:01:47  
3 Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Jamis-Hagens Berman 0:03:26  
4 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:03:32  
5 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:03:33  
6 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard 0:03:50  
7 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5-hour Energy p/b Kenda 0:04:52  
8 Lawson Craddock (USA) Bontrager Cycling Team 0:05:24  
9 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:05:33  

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın