Amgen Tour of California da İlk Zafer: Team SKY-Ben SWIFT

17/05/2011  //     //  Genel

 

6.Kez startı alınan Amgen California Bisiklet Turu aslında 15 Mayıs Pazar günü start alacaktı. Yoğun kar yağışı ve fırtına sebebiyle ilk etabın iptal edildiği açıklaması yapılması haberini sizlerle paylaşmıştık. Bugün aslında California Turunun 2.etabı olacaktı. Fakat ilk etabın iptali ardından, normalde 2.etap olması gereken etap, California Turu ilk etabı olarak start alındı. 2010 yılına dek Şubat ayında yapılan Tur, Tur yetkilileri ve UCI görüşmeleri neticesinde Mayıs ayına alınmıştı. Bu sene, Mayıs ayında ve üstelik ilk etapta hava şartlarının gazabına uğranması California Turu fanları ve organizayon için büyük hayal kırıklığı yarattı. Bugünkü etap için tehlikeli inişlerin hakim olduğu bilgisini de paylaşmıştık. 2.Etap North Lake Tahoe’dan start alıp Sacremento’da sona erecek 214,4 km mesafeye sahipti. Ve aşağıdaki profile sahipti.

 

 

Tahoe gölü çevresi ve özellikle yüksek rakımı sebebiyle Tahoe gölü startı ve start sonrası yaklaşık olarak 40.km’de başlayan virajlı ve dik eğimli iniş kar ve buzlanma tehlikesinin de dahil olması ile riskli görüldü ve etap profilinde değişikliğe gidildi. İlk etap olarak start alınacak hesapta olmayan yeni profilde yukarıda görülen profilin ilk 91,6km’si iptal edilerek startı Nevada’dan verildi.

 

 

Nevada-Sacramento etabı 122,8km’lik mesafesiyle start aldı. Etabın iptal edilen bölümünde kalan 2 sprint 1 dağ kapısı sebebiyle 122,8 km’de hiç prim ve puan kapısı bulunmuyordu. Mesafenin kısalığı ve kalan etabın profil düzlüğü ana grubun pek de uzun süreli kaçışa izin vermeyeceğini işaret ederken yine kaçış denemesi Ben Jacques Maynes(BisselCycling)’den geldi. Ben Jacques’in başlattığı kaçışa; Laszlo Bodgori(TeamType1), Timon Seubert(Team Netapp) ve James Driscoll’dan yanıt geldi. Ve California Turunun açılış etabında ilk kaçış grubu da oluşmuş oldu. Kaçan 4’lü birlikte çalışarak ana gruba 4 dakikaya yapın zaman farkı avantajı elde ettiler.

 

 

Ana grup kaçışın fazla açılmasına izin vermeyecek kadar tecrübeli sporcular içeriyordu. Beklendiği gibi 4 dakikalık zaman farkı ilerleyen kilometrelerde ana grubun artan temposu karşısında erimeye başladı. Kaçan 4’lü uyumlu bir birliktelikle çalışsa da aynı uyum tempo arttırmak adına ana grup önünde de vardı. Finişe 25 km. kala zaman farkı 1 dakika 20 saniyeye kadar indi. 19 kilometre kala ise geriye sadece 40 saniyelik fark kalmıştı.

 

 

Ana grup temposu gerçekten çok yüksekti. Amerikan teknolojisi ile Avrupa’nın gözlerimize alışagelen Tv çekimleri mantalitesinden oldukça farklı bakış açısıyla, mükemmel çekimlere sahne olan etap, finişe yaklaştıkça tempo ile birlikte adrenalini de arttırmayı başardı. Finişe 15 km kala kaçış grubundaki James Driscoll(Jamis), Laszlo Bodgori(Team Type 1) kaçış grubundan kopan isimler oldu. Kaçış grubu ise bu aşamada Ben Jacques Maynes(BisselCycling) ve Timon Seubert(Team Netapp) performansının son demlerini yaşamaya devam ediyordu. Ana grup ise sadece 5 saniye arkalarında geliyordu. Finişe 13 km. kala kaçış macerası sona erdi.

 

 

Ana grup önünde Garmin-Cervelo ve Saxo bank liderliğinde Sacramento finiş çizgisine ilerlerken ana grup temposu izlerken maksimum yarış keyfini tattıracak düzeyde hızlandı. Ana grup önüne sırayla liderlik yapmak üzere takımlar tam kadro boy gösteriyor Sacramento finiş çizgisinden ilk geçen takım olma hedefini performansa döküyorlardı. Etabın doğa şartları sebebiyle kısaltılması öncesinde Sacramento finişinden 2 kez geçilmesi düşünülmüşken, etabın kısalması sonrası Sacramento turu 2’den 3’e çıkarılmış oldu. Finişe 9 kilometre kala yükselen tempoya tabiat anadan yine bir müdahale geldi ve sağnak yağmur başladı.

 

 

 

Son 1,5 km kala ana grup önünde yer alma sırasını ele geçiren SKY takımı yanında yer almaya çalışan HTC-Highroad’un oluşturmayı planladığı meşhur HTC treni öncesi SKY takımından muhteşem bir tren performansı geldi. SKY treninin hızına karşılık HTC trenini oluşturacak zamanını bulamadı. Ve Ben Swift(SKY) son metrelerdeki sprint ataklarının galibi oldu.

 

 

 

California Turu İlk Etabı Sıralaması: İlk 10

 

1 Ben Swift (GBr) Sky 2:47:12
2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
3 Matthew Harley Goss (Aus) HTC-Highroad
4 Kevin Lacombe (Can) Team Spidertech
5 Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
6 Alejandro Alberto Borrajo (Arg) Jamis – Sutter Home
7 Thor Hushovd (Nor) Garmin-Cervelo
8 Taylor Phinney (USA)
9 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team
10 Shawn Milne (USA) Kenda

 

 

Genel Sıralama: İlk 3

 

1 Ben Swift (GBr) Sky 2:47:02
2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 0:00:04
3 Matthew Harley Goss (Aus) HTC-Highroad 0:00:06

 

 

: Kansere Karşı Mücadele Mayosu: James Driscoll(Jamis)

 

 

 

: Genç Yarışçı Mayosu:Peter Sagan- Liquigas Canondale

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın