Amgen Tour of California 6.Etap Galibi, Sarı Mayo Tejay Van Garderen

18/05/2013  //     //  Genel

 

Amgen Tour of California’nın kısa ama etkili, bireysel zamana karşı konseptindeki altıncı etabı yine her yıl olduğu gibi, Kraliçe etap öncesi genel sıralamada etkili oldu. Dün, sarı mayoyu beklenenden erken alan Tejay Van Garderen etabın galibiyetini alan isim oldu. Tejay Van Garderen bugünkü performansıyla genel sıralamadaki en yakın rakibi Michael Rogers(Saxo-Tinkoff)’a 1 dakika 5 saniye daha avantaj kazanarak, yarınki kraliçe etap öncesi Rogers’a zaman avantajını 1 dakika 47 saniyeye yükseltti. 6.etabı ikincilikle tamamlayan isim Hollanda zamana karşı şampiyonu Lieuwe Westra(Vacansoleil), üçüncü ise Avurturalyalı Cameron Meyer(Orica GreenEdge) oldu.

 

 

Bu yıl altıncı etap koşulması planlanan San Jose bireysel zamana karşı etabı, geçtiğimiz yıl 5.etapta geçilmişti. Geçen yıl ki rota farklılıkları ve havanın da etkisi ile çok farklı bir senaryonun yaşandığı Kaliforniya turunda, geçtiğimiz yıl Sarı Mayo bireysel zamana karşı performansıyla Peter Sagan’dan Amerika ulusal zamana karşı şampiyonu David Zabriskie‘ye geçmişti. Zabriskie, günün en büyük favorisiydi. Ancak şampiyon bugün parkurda antrenman yaparken kaza yapıp hastaneye sevk edilince bugün “Kaptan Amerika” startını alamadı. Geçen yılın ikincisi ve Amerika ulusal yol şampiyonasının Zabriskie’den sonra gelen ikinci ismi Tejay Van Garderen, genel sıralamada büyük bir avantaj yakalayarak kendi evinde üstünlük sağladı.

 

 

31,6 kilometrelik zamana karşı etabının son 3 kilometresi bu yıl yine zorlayıcıydı. %11 eğimin görüldüğü finişe tırmanışta, zamana karşı bisikletlerin, yol bisikletlerinden daha ağır oluşu ayrıca zorlayıcı etkendi. Bu sebeple, 15 saniye sürecek bisiklet değişimini göze alan Janier Alexis Acevedo ve genel sıralama ikincisi Michael Rogers, bisiklet değişmeyen ve zamana karşı bisikletiyle tırmanışını gerçekleştiren Tejay Van Garderen’i yine de geçemedi. Janier Alexis Acevedo, teknik problem sebebiyle tırmanış öncesi bisiklet değişimi yapmıştı. Tırmanış öncesinde de yol bisikletini tercih eden Acevedo bugün oldukça zaman kaybetti. Van Garderen’in genel sıralamada 42 saniye geriden en yakın takip eden isim, Kaliforniya turunun 2010 galibi Michael Rogers ise bisiklet değişirken zaman kaybetmesinin ötesinde, zamana karşı temposunu bozarak en büyük hatayı yaptı. Daha hafif olsa da Rogers, tırmanışta zorlanırken ekranlara yansıdı. 2010 genel sıralama lideri, Michael Rogers o yıl HTC-Columbia formasını taşıyordu. Takım arkadaşı Tony Martin’in kazandığı 2010 bireysel zamana karşı etabını ikincilikle tamamlamış olan Michael Rogers, o yıl Los Angeles’da farklı bir profilde, tırmanışla sona ermeyen profilde yarışmıştı.

 

 

 

Genel Sıralamanın tersine doğru alınan startlarda, Michael Rogers’tan sonra, günün en son start alan ismi olan sarı mayo Tejay Van Garderen bugün zamana karşıda adeta rakipsiz kaldı. Bugün onu en çok zorlayacak olan ve hatta etabın galibiyetini alması beklenen David Zabriskie’nin kaza sebebiyle start alamaması, geçen yıl bu parkurun galibi Zabriskie yerine, geçen yılın ikincisi Tejay Van Garderen‘e galibiyet şansı doğurmuş oldu. Bugün, Garderen için sırtındaki sarı mayo dopingi haricinde başka birşeyin doping etkisi daha vardı. Amgen Tour of California startından birkaç gün önce dünyaya gelen kızı bugün finişte babasını bekliyordu. Tejay Van Garderen bu anlamlı galibiyetine, sırtındaki sarı mayo onuru ile birkaç günlük kızını ellerine alarak unutulmaz bir podyum sevinci yaşadı.

 

 

Yarın, Amgen Tour of California turunun Kraliçe etabı, meşhur Diablo tırmanışı-zirve finişine start alınacak. Geçen yıl , Chris Horner, Darwin Atapuma ve Robert Gesink’in son kilometreye beraber girdiği zirve finişinde Robert Gesink’in son kilometredeki atağı, onu yarışın liderliğini aldığı galibiyete götürmüştü.

 

Kısa dipnot, Gesink’i finişte bekleyen eşi Daisy ve kızı Anne’nin varlığıydı. Bugün olduğu gibi yarın da Tejay Van Garderen’i finişte bekleyen kızı ve eşinin moral dopingini izleyeceğiz.

 

 

Amgen Tour of California 6.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

 

1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:48:52  
2 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:23  
3 Rohan Dennis (Aus) Garmin-Sharp 0:00:28  
4 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:01:05  
5 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:01:08  
6 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:01:28  
7 Bob Jungels (Lux) RadioShack Leopard 0:01:29  
8 Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura 0:01:43  
9 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:01:46  
10 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:01:48  

 

6.Etap Sonunda Genel Sıralama: (ilk 10)

 

1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 22:44:24  
2 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:01:47  
3 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:02:57  
4 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:03:21  
5 Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Jamis-Hagens Berman 0:03:31  
6 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard 0:03:33  
7 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5-hour Energy p/b Kenda 0:04:26  
8 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:04:52  
9 Chad Haga (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:05:02  
10 Lawson Craddock (USA) Bontrager Cycling Team 0:05:04

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın