Amgen Tour of California 5.Etapta Tecrübe Kazandı: Jens Voigt – Yeni Lider Tejay Van Garderen

17/05/2013  //     //  Genel

 

Santa Barbara’dan Avila Beach’e, 185,7 kilometrelik toplu sprint finişi beklentili etabın klasik seyrini bozan tecrübe oldu. Yarışı koklayan adam Jens Voigt tek başına yarışın gidişini kendine göre değiştirip, yine ezber bozan stratejisini etabın son kısmında solo atağıyla perçinledi. 41 yaşındaki Voigt, yarışın nabzını tutup doğru yerde doğru hamleleri sergileyerek, Sagan gibi genç yeteneklerle mücadeleye girmeden etabın galibiyetini aldı. İkincilik mücadelesinde ise dünkü etabın galibi Tyler Farrar(Garmin-Sharp) güçlü sprint performansını yineleyerek ikinciliği aldı. Bugün tecrübelerin günüydü. Peter Sagan sprint mücadelesinde dördüncülüğü kaparken, üçüncülük eski dünya şampiyonu Thor Hushovd(BMC)’un oldu. Janier Alexis Acevedo, liderliği Tejay Van Garderen’e kaptırdı. BMC Hushovd ve Van Garderen’in yarış liderliği ile iki podyum onuru elde etti.

 

 

Dün el değiştiren tek mayo, Lieuwe Westra’dan yeşil mayoyu alan Peter Sagan, bugün puan mayosu ile Santa Barbara’dan start aldı. Bir tırmanış, 3 sprint kapısı ile Avila Beach’de toplu sprint finişi ile tamamlanması beklenen etap sürprizlerle doluydu. Santa Barbara startı ve hızla oluşan kaçış grubu biraz klasik gibi görünse de kaçış grubunun oluşması da stratejilerle oluştu. Şöyle ki; ilk kaçış atağı Thomas De Gent(Vacansoleil) ve Chun Kai Feng(Champion System)’den geldiğinde iki kişilik kaçış grubu oluştu. Ancak, etabın tek tırmanış kapısı 25.kilometrede kategori 2 tırmanış puanları verecek olan San Marcos Pass için, kırmızı benekli mayoyu taşıyan Carter Jones(Bissel)’un en yakın rakibi Marsh Cooper(Optum) benekli mayo için ihtiyacı olan 7 puanı azaltmak için kaçış grubuna atak başlattı. Cooper’ın atağına hızla cevap veren kırmızı benekli mayo Carter Jones ile 4 kişilik kaçış grubu oluştu. Etabın henüz 7.kilometresinde 4 kişilik lider grup ana grubun 40 saniye önünde avantaj yaratmıştı. Marsh Cooper ise 9.kilometrede kaçış grubundan koparak ana gruba dahil oldu ve günün kaçış grubu 3 kişi ile sabitlendi.

 

25.kilometrede San Marcos Pass tırmanış kapısından ilk geçen isim Carter Jones oldu. Jones, tur başlamadan önce kırmızı benekli mayoyu hedefleyerek tura başladığını belirtmişti. Bugün Marsh Cooper’ın atağını görüp hızla yanıt veren Jones, 2 gün daha mayoyu garantiledi. Yedinci etap, genel sıralama için olduğu kadar tırmanış mayosu rekabeti için de hayli önemli olacak. Kaçan üçlünün ana gruba maksimum zaman avantajı 30.kilometrede 8 buçuk dakika ile oluştu. Ancak bu düz etabın finişi için takımların sahip olduğu sprinterler beklenen toplu sprint finişi için zaman farkının açılmasına daha fazla izin vermedi ve fark bu aşamadan sonra yavaş yavaş azalmaya başladı.

 

 

Etabın son 54 kilometresi, hataların tecrübeye, tecrübenin galibiyete dönüşmesi ile sonuçlanmasında dönüm noktası oldu. 54 kilometre kala 1 dakika olan zaman farkına BMC, Orica GreenEdge, Garmin-Sharp, Saxo-Tinkoff’un ana grup önlerinde tempo arttırıp kaçışı erken yakalaması ile kontratak kaçış ve galibiyet riski oluşmaya başladı. İlk kontratağı başlatan isim Jens Voigt ana grubun erken yakalama hatası gösterdiği kaçış grubunun ana gruba dahil olmasıyla tecrübesini hızlıca pedalına aktardı. Çapraz rüzgar ve hızlı tempo ile oluşan yeni kaçış grubu 17 isimden oluştu. Ki bu isimler içerisinde sarı mayo hariç, neredeyse tüm yıldız isimler vardı. Başta, genel sıralamada sarı mayonun sadece 12 saniye gerisinde olan Tejay Van Garderen(BMC), Thor Hushovd(BMC), Michael Schar(BMC), Jens Voigt(RadioShack Nissan Trek), Markel Irizar (RadioShack Nissan Trek), Thomas De Gent(Vacansoleil), Baden Cooke(Orica GreenEdge), Mitchell Docker(Orica GreenEdge), Michael Matthews(Orica GreenEdge), Cameron Meyer(Orica GreenEdge), Michael Rogers(Saxo-Tinkoff), Jonathan Cantwell(Saxo-Tinkoff), Jonas Aaren Jorgensen(Saxo-Tinkoff), Jay McCarthy(Saxo-Tinkoff) ve Alexander Candelario(Optum) vardı.

 

Güçlü isimlerden oluşan büyük kaçış grubu, sarı mayonun içinde olduğu ana gruba zaman farkını finişe 20 kilometre kala 1 dakikanın üzerine çıkardı. Kaçış üyeleri ve 1 dakikalık fark her ne kadar 20 kilometre daha olsa bile sarı mayo Acevedo’nun büyük olasılıkla liderliği Van Garderen’a kaptıracağının göstergesiydi. Nitekim zaman farkı kapanamadı. Finişe 5 kilometre kala Jens Voigt, grup olarak tempo tutmuş, toplu sprint finişinde bu yıldız isimlerden hangisini geçerim hesabını yapmakla meşgul olan isimlere sürpriz bir atak daha yaptı. Voigt’un atağına cevap verene kadar Jens Voigt muhteşem bir tempo ile açtığı mesafeyi arttırmaya devam ediyordu. Voigt, yakalanamadı ve yarışın nabzını mükemmel kritize eden 41 yaşındaki tecrübe, gençler arasından galibiyeti çıkarmayı başardı. İkinci Tyler Farrar(Garmin-Sharp), üçüncü Thor Hushovd(BMC) oldu. Tejay Van Garderen, sarı mayoyu Acevedo’dan aldı. Yarış sonrası, “Sarı mayoyu bugün almak BMC’nin planı değildi. RadioShack’den atak gelince biz de gittik. Bugün çok şanslıydım ve yarın bireysel zamana karşı etabı var.” dedi. Tejay Van Garderen’in zamana karşı performansı Acevedo’dan iyi olduğu için sarı mayoyu yarın alması bekleniyordu. Ancak liderlik bir gün önceden Van Garderen’e geldi. Yarın sarı mayo üzerindeyken bireysel zamana karşı sergileyecek olan Tejay Van Garderen’in, zamana karşılardaki sarı mayo dopingi ile iyi derece çıkarması bekleniyor.

 

 

Jens Voigt, yılların eskitemediği adam, pelotonun en sempatik kişiliklerinden biri olarak yine galibiyeti neşe içerisinde yorumladı. “Biz aslında Matthew Busche için çalışacaktık. O gelemeyince ve sona doğru bacaklarımı güçlü hissedince atağımı yapıp etabı aldım.” dedi. Voigt’un bu galibiyeti; güç, performans, enerjinin yanı sıra tecrübenin muhakkak önemini bir kez daha kanıtladı. Londra olimpiyatlarında Olimpiyat altını ile veda eden Alexander Vinokourov’un galibiyeti ile bugün Voigt’un etap galibiyetinin ortak noktası kesinlikle yarışı koklama yetisi,”Tecrübe” diyebiliriz.

 

 

 

 Amgen Tour of California 5.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 20)

 

1 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard 4:41:16  
2 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp 0:00:06  
3 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team    
4 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling    
5 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge    
6 Jay McCarthy (Aus) Team Saxo-Tinkoff    
7 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
8 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff    
9 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard    
10 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team    
11 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge    
12 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
13 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Saxo-Tinkoff    
14 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard    
15 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:00:14  
16 Baden Cooke (Aus) Orica-GreenEdge    
17 Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:01:04  
18 Chun Kai Feng (Chn) Champion System Pro Cycling Team    
19 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5 Hour Energy p/b Kenda 0:01:07  
20 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    

 

 

5.Etap Sonunda Genel Sıralama:(ilk 10)

 

1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 21:55:32  
2 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:00:42  
3 Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Jamis – Hagens Berman 0:00:50  
4 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard 0:01:04  
5 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:01:17  
6 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:01:29  
7 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:01:35  
8 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5 Hour Energy p/b Kenda 0:01:53  
9 Chad Haga (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:02:03  
10 Lawson Craddock (USA) Bontrager Cycling Team 0:02:22  

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın