Amgen Tour of California 4.Etap: Garmin-Sharp’tan Tyler Farrar ile Zafer Dublesi

16/05/2013  //     //  Genel

 

Amgen Tour of California’nın 4.etabı 134,6 kilometrelik kısa ve düz profilli etabın beklenen toplu sprint finişinde, Garmin-Sharp bir günde iki ayrı kıtada zafer sevincini yaşadı. Dünkü etapta galibiyeti isteyen Amerikalı Farrar, bugün istediği galibiyeti o özlediğimiz eski sprintini sergileyerek aldı. Optum-Kelly Benefit takımdan yine Amerikalı sporcu Ken Hanson ikinci, Gianni Meersman (Omega pharma QuickStep) ise üçüncü oldu. Sagan, turun en çok kazananı ünvanını geçtiğimiz yıl aldığı Amgen Tour of California’da hedeflediği 10.galibiyeti denediyse de, bugün alamadı.

 

 

2013 Amgen Tour of California’nın en kısa etabı olmasa da, ikinci en kısa etap olarak nitelendirebileceğimiz 134,6 kilometrelik 4.gün mücadelesi Santa Clarita’dan start aldı. Etabın damalı bayrağı indiği andan itibaren, her takımın günün kaçış grubuna sporcu sokmak üzere strateji belirlediği görüldü ki agresif ataklar ardı ardına gelmeye başladı. 4.kilometrede kaçış deneyen 3’lünüm yakalanması ardından oluşan yeni ve günün 6 kişilik grubunda yine aynı 3 isim yerini almıştı. 17. kilometrede oluşan 6 kişilik kaçış grubunda; dün de kaçış yapan Chad Beyer(Champion System), Christopher Baldwin(Bissel Cycling), Frank Popp(Bissel Cycling), Marsh Cooper(Optum), Nathan Brown(Bontrager) ve James Stemper(5Hours) vardı. Kısacası, turun ilk etabından beri kaçış senaryosunun olağan şüphelileri bugün yine kaçıştaydı.

 

 

4.etap profilinde yer alan iki sprint, iki tırmanış primleri kapısında alınacak puanlarda, yeşil ve kırmızı benekli mayoyu bugün için riske edebilecek isimler değildi. Kısa günün kaçış karı, toplanılan puanlar ile önümüzdeki 4 etap için avantaj kazanmaktan öte değildi. Yarışın lider altılısı, ana gruba maksimum zaman farkını 35.kilometrede 4 dakika 35 saniyeye çıkartabildi.

 

 

Son 40 kilometre, ana grubun 1 dakika 35 saniyeye inen zaman farkını hızla kapatma senaryosunda geçti. Etabın beklenen toplu sprint finişi senaryosu, pasifik okyanusu kıyılarına yaklaşırken adım adım kapanan zaman farkı ile işliyordu. Kaçış grubu yakalama temposunda ana grup önünde RadioShack Leopard Trek, Saxo-Tinkoff ve Cannondale takımları etkin çalışan takımlardı. Finişe 20 kilometre kala 25 saniyeye inen zaman farkında, ana gruba direnip kaçışa devam kararı alanlar ve pelotona dahil olmak üzere yavaşlayanlar olarak nitelendirebileceğimiz kaçış grubunda bölünmeler başladı. Son olarak yarışın lideri olarak Marsh Cooper ve Nathan Brown kalmıştı. Brown’un direnme temposuna tutunamayan Cooper, finişe 16,5 kilometre kala kopmaya başlayınca Nathan Brown kaçışına solo devam etti.

 

Finişe 12,7 kilometre kala ana grup önünden atak yapıp kaçmaya çalışan Jens Voigt(RadioShack) ve Voigt’un atağına cevam veren Peter Sagan gibi isimlerin bu kaçış denemesi, solo kaçış performansı sergileyip zaman farkını 45 saniyeye kadar çıkarmayı başaran Nathan Brown’un sonu oldu. Sonuç olarak 11,7 kilometre kala yakalanan Brown’un hemen ardından Voigt ve Sagan’lı kaçış grubu da ana gruba dahil oldu. Etabın başlangıcı nasıl ki agresif ataklarla geçtiyse, finali de bir o kadar hareketli geçti. Özellikle son 10 kilometrede, Jose Joao Mendes(NetApp), Sylvain Chavanel(OPQ) gibi isimlerin de kaçış denemesine ana grubun cevap baskılı ve hızlı geldi. Pelotonun kimseyi bırakmayacağı belli olduktan sonra artık, her takımın sahip olduğu sprinterler için klasik sprint treni senaryosu hayata geçmeye başladı.

 

Son 4 kilometrede Tyler Farrar’ı finişe taşıyan Garmin-Sharp Jonathan Walters’ın galibiyet senaryosunu uygulamak için en önde sprint trenini kurdu. Garmin-Sharp treninin hemen arkasında, Peter Sagan’ın 10.galibiyeti için kurulmuş Cannondale sprint treni takip ediyordu. Omega Pharma QuickStep ve Vacansoleil trenleri de aynı şekilde son 300 metredeki sprint düellosuna favori sprinterlerini taşıyordu. Günün toplu sprint finişi beklentisi, umulduğu üzere yıldız savaşlarına döndü. Ancak dün olduğu gibi, sanki geç başlanmış sprint mücadelesi gibi bir sprint finişi gerçekleşti. Açıkçası iki gündür beklenen sprint mücadelelerinde, takım senaryolarının son 400 metrede çökerten bir karmaşa finişi belirliyor. Peter Sagan’ın geride kaldığı ve geç başlattığı sprintinde, Tyler Farrar’ın uzun bacakları çoktan sprinte kalkmış yarışın liderliğini sprintte kimseye bırakmayacağını gösterircesine pedallarına yükleniyordu. Farrar, 2 sezon öncesine dek defalarca tanık olduğumuz ve uzun süredir görmeyi özlediğimiz kendisine has sprintini galibiyete dönüştürerek kendi evinde zafere ulaştı. Bugün, Ramunas Navardauskas ile Giro’da galibiyet eden Garmin-Sharp, bugün zafer dublesi yaptı.

 

 

Amgen Tour of California 4.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

 

1 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp 3:14:09  
2 Ken Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
3 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step    
4 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
5 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling    
6 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge    
7 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team    
8 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step    
9 Jeremy Vennell (NZl) Bissell Pro Cycling    
10 Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Cycling Team    

 

 

4.Etap Sonunda Genel Sıralama (ilk 10):

 

1 Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Jamis-Hagens Berman 17:13:59  
2 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:12  
3 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:27  
4 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:00:45  
5 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:00:55  
6 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5-hour Energy p/b Kenda 0:01:03  
7 Chad Haga (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:01:13  
8 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard 0:01:15  
9 Lawson Craddock (USA) Bontrager Cycling Team 0:01:32  
10 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:01:40  

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın