Amgen Tour of California 4.Etap: Christopher Horner dan Solo Finiş Zaferi

18/05/2011  //     //  Genel

 

 


 

        Amgen Tour of California bugün 4.etabına Livermore’dan start alırken dün 3. etaptaki muhteşem sprinti ile etabı ve genel sıralama liderliğini alan Sarı mayo sahibi Greg Henderson’da genel sıralama liderliğini devretmek üzere Livermore’da ki start ile başladı. Bugün mesafe 131,6km fakat bu kısa gibi görünen etap, profil detayı ile sporcuları oldukça zorlayacak bir profile sahipti.

_____Bu etap finişi California Turunun 2006’da yapılan ilk yarışından bu yana kısa tarihinde ilk kez zirve finişine sahip olacak tırmanışı dahil 5 tane dağ kapısı bulunduruyordu. Özellikle 96,6.km.’de Mt.Hamilton tırmanış zirvesine çıkarken, kategori dışı tırmanış ve 4.dağ kapısı olması vesilesiyle yüzlere yansıyan acı ifadelerine sahne oldu. Etabın başında kaçış sergileyen 10 kişilik kaçış grubunda, Martin Pederson (Leopard Trek), Lars Boom (Rabobank), Rubens Bertogliati (TeamType1), Will Routley (Spidertech), Ben Jacques Maynes (BisselCycling), Jeremy Vennel (BisselCycling), Alastair Loutit (Jelly Belly), Jesse Anthony (Kelly Benefit) ve James Stemper (Kenda) vardı. 10 kişilik kaçış grubu da yarışın zorlu Mt.Hamilton tırmanışında yakalanmalarıyla son buldu. 4.Etap boyunca ana grup liderliğinde RadioShack takımı yarışa hakim bir stratejiyle ilerledi.

_____RadioShack, Amerika takımı ve güçlü sponsoru Amerika’lı RadioShack firmasının adını taşıyan Profesyonel bisiklet takımı olarak… California Turu tarihinde gerçekleşecek ilk zirve finişinde zafer istemesi pek de şaşılacak bir durum değildi aslında. İşte RadioShack’de 4.Etabın başından itibaren gerek ana grup önündeki liderliği gerekse finişe 3.7 km kala 2 kişilik kaçış grubunun son üyesi Ryder Hesjedal(Garmin)’ı da yakalayan Christopher Horner(RadioShack),  Levi Leipheimer(RadioShack) ikilisi etap galibiyeti üzerinde takım olarak ne kadar kararlı olduklarını da sergilemiş oldular. Ki hedef sadece etap zaferi değil, bu etap zaferi ile genel sıralamada zaman farkı kolay kapatılmayacak bir Genel Sıralama Liderliği hedefi de sözkonusuydu.

_____Finişe 3 km. kala Chris Horner solo kaçışına, Sierra zirvesinde bulunan finiş çizgisine %9 eğimde kaçışını başlattı. Tırmanışta mükemmel bir performans sergileyen Christopher Horner solo kaçışını, Sierra zirvesi finişinde solo etap zaferi ile sonlandırdı. Bu etap zaferi ardından 2. gelen Andy Schleck 1 dakika 15 saniye fark ile bitirirken Christopher Horner bu başarıyla Sarı mayoyu Greg Henderson’dan devir almış oldu. Genel Sıralama Listesinde en yakın rakibi olarak Andy Schleck(Leopard Trek) 1 dakika 15 saniye ile 2. sırada bulunuyor. Zaman farkı yüksek olsa da 6.etabın bireysel zamana karşı olması Chris Horner için lider mayoyu kaybetmekle sonuçlanabilir. Zamana karşı da pek de iyi olmadığı bilinen Chris Horner’a karşı Andy Schleck, 5 etapta zaman farkını düşürmeye çalışabilir. 6.etapta 33,6km’lik bireysel zamana karşı da liderliği ele geçirebilir. Chris Horner için ise bu aşamada tek avantaj bireysel zamana karşı olarak 6.etabın yapılacağı Solvang bölgesinin, kendisinin ve takımının bireysel zamana karşı antrenman bölgesi olması, zemini ve yolu çok iyi bilmesi. Bakalım bu avantaj Sarı mayoyu elinde tutmaya yetecek mi ?

 

4. Etap Finiş Sıralaması:

1

Christopher Horner (USA) Team RadioShack

3:27:51

 

2

Andy Schleck (Lux) Leopard Trek

0:01:15

 

3

Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling

 

 

4

Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack

 

 

5

Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo

 

 

6

Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo

 

 

7

Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo

 

 

8

Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team

 

 

9

Andrew Talansky (USA) Team Garmin-Cervelo

 

 

10

Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek

 

 


 

4.Etap Sonu Genel Sıralama:

1

Christopher Horner (USA) Team RadioShack

11:29:32

 

2

Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack

0:01:15

 

3

Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo

0:01:22

 

4

Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo

0:01:29

 

5

Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling

0:01:30

 

6

Andy Schleck (Lux) Leopard Trek

 

 

7

Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo

0:01:36

 

8

Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek

0:01:50

 

9

Andrew Talansky (USA) Team Garmin-Cervelo

 

 

10

Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team

0:02:00

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın