Amgen Tour of California 3.Etap: Team SKY-Greg Henderson

18/05/2011  //     //  Genel

 

 

Amgen Tour of California’nın 2.günü ama 3.etabı bugün 196,2 km’lik mesafesi Auburn’dan start alıp, Modesto’da sona ermek üzere Auburn’un kapalı ve yağmurlu havada startını aldı. California Tur’unda bu yıl doğa şartları yarışa yön vermeye devam ediyor. Rüzgarlı ve yağmurlu hava ile güne başlayan sporcular için yeni bir etap, 3 sprint kapısı ile geçilmeyi bekliyordu.

 

 

Auburn’da alınan start sonrası iniş profilini kaçırmayan sporculardan özellikle bölgeyi bilen Amerika’lı veya Amerika takımları, sporcuları start sonrası hemen kaçışa başladı. 7 kişilik kaçış grubunun etap başlar başlamaz oluşması biraz şaşkınlık yaratsa da, iniş eğimli profilde kaçış için doğru zamanlama olduğunu anlamak da fazla uzun sürmedi. Kaçış grubu iniş eğimini avantaja çevirerek ana gruba farkı açmaya başladı. 7 kişilik kaçış grubunda; Andy Jacques Maynes(BisselCycling), Christian Meier(United Healthcare), William Dickison(Jelly Belly), Jan Barta(Netapp), Michael Creed(Kely Benefit), Phillip Gaimon(Kenda), James Driscoll(Jamis-Sutter Home) kaçış yapan isimlerdi.

 

İlk sprint kapısı Folsom’da bulunan 30.km’de bulunuyordu. Kaçış grubundan ilk geçen isim Jan Barta(Netapp) oldu. 2.Phillip Gaimon(Kenda), 3. Chiristian Meier(United Healtycare) geçiş yaptı. Etabın 80,5.km’sinde bulunan Ione sprint kapısı(2.sprint) kapısında kaçış grubu içerisinde tekrar sprint mücadelesi yaşandı ve 1. Jan Barta(Netapp), 2.Chiristian Meier(United Healtycare), 3.Andy Jacques Maynes(BisselCycling) sprint puanlarını sırasıyla alan isimler oldu. Bu aşamada kaçış grubu olarak ana gruba etap içinde günün en yüksek zaman farkı olan 6 dakika 40 saniyeye kadar çıkarmışlardı. Zaman farkına müdahale ana grup tarafından gecikmedi. Ana grup önünde SKY takımı en çok çalışan takım olarak uzun süre tempoyu yükseltmek üzere çalıştı. HTC-Highroad ve Sky kaçış grubunu yakalamak adına ana grup önünde değişmeli olarak çalıştı ve zaman farkı da bu bağlamda azalmaya başladı. Kaçış grubundan Phillip Gaimon(Kenda) finişe 74 km.kala kaçış grubundan kopmaya başladı. Fakat kaçış grubu 6 kişilik kaçış kadrosu ile yüksek tempoda kaçışa devam ediyordu.

 

 

Finişe 60 km.kala nihayet yağmur durup yağmurluklar çıkmaya başladığında tempo da daha rahat bir seyir ile artmaya başladı. Kaçış grubu 3 dakika 15 saniye zaman farkıyla SKY liderliğinde ilerleyen ana grubun önünde ilerliyordu. Finişe 40 km.kala zaman farkı 1 dakika 45 saniye’ye indiğinde kaçış grubunun yakalanacağı imajını vermeye başlamış oldu. Etabın son sprint kapısı olan Oakdale’e gelindiğinde finişe 35 km. kala geçilen son sprint kapısı puanları için kaçış grubu içerisinde yeni sprint mücadelesi başladı. 1.Christian Meier(United Healthcare), 2.Michael Creed(Kelly Benefit), 3.Andy Jacques Maynes geçti. Sprint puanları için kaçış grubunda olan sporcular son sprint kapısını geçmeleri ardından kaçış grubundan geri kalmaya başladılar. Kaçış ise artık Jan Barta(Netapp) ve Andy Jacques Maynes ikilisi ile devam etti.

 

Andy Jacques Maynes(BisselCycling) ve Jan Barta(Netapp)ın kaçış hızı, ana grubun artmış olan muazzam hızına fazla dayanamadı. 20 km. kala zaman farkı 20 saniye iken, 900 metre içinde ana gruba yakalandılar. Ana grubun hızı, ayak uyduramayan sporcuların geri kalmaya başlamasıyla 2’ye bölündü. Modesto’ya girildiğinde 2 tur atacak olan sporcular dünün yağmurlu finişinden sonra bugün daha rahat bir finiş yaşayacaklarından kazandıkları muazzam hızı koruyabildi. Ana grup önünde Spidertech, Saxo Bank ve Sky ile son tur atılırken son 1 km kapısından geçildiğinde dün gördüğümüz Sky treni bugün de oluşmuştu. Sky’ın tren mantalitesi yıllardır son 3 kilometre oluşturulan HTC treninin değiştirilmemesi sebebiyle SKY takım treni karşısında 2 gündür başarılı olamıyor. SKY treni özellikle virajlarda klasik HTC treninden farklılık göstererek daha farklı, yeni model tren anlayışı geliştirmiş. Amgen Tour of California’nın 3 etap galibi Modesto finiş çizgisinde sprint finişi mücadelesinden zaferle çıkan İngiliz Greg Henderson oldu. Greg bu zafer ile California Turunun Sarı Mayosunu takım arkadaşı Ben Swift’ten devir aldı.

 

 

 

 

 

 

3.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling 5:14:29
2 Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
3 Thor Hushovd (Nor) Team Garmin-Cervelo
4 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
5 Leigh Howard (Aus) HTC-Highroad
6 Kevin Lacombe (Can) Team Spidertech Powered By C10
7 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling
8 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
9 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 – Sanofi Aventis
10 Alexander Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies – OptumHealth

 

3.Etap Sonu Genel Sıralama:

 

1 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling
2 Ben Swift (GBr) Sky Procycling  0
3 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale  4″

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın