Amgen Tour of California 3.Etap Sprint Finişinde Peter Sagan Galibiyeti

15/05/2013  //     //  Genel

 

2013 Amgen Tour of California’nın üçüncü günü, ilk sprint etabı bugün 177,8 kilometrelik mesafede, yine güney Kaliforniya’nın bunaltıcı sıcaklığı eşliğinde gerçekleşti. Günün toplu sprint finişi beklentili profilinde büyük favori Peter Sagan 9.Kaliforniya Turu etap galibiyetini kariyerine ekledi. İkinci, Orica GreenEdge takımından Michael Matthews olurken, 2 yıl önceye kadar sprint finişlerinin sempatik yüzü Tylar Farrar’ı üçüncülükle yeniden kürsüde gördük. Bugün etap başından itibaren bir zamanlar yarışlarda kendilerine hayran yaratıp sonra sessizliğe çekilenlerin yeniden performanslarını izleme şansı yakaladığımız bir etap senaryosunda tamamlandı. Sempatik sprinter Tylar Farrar’ın 2 yıllık sessizliği sonrası yeniden bir etabın toplu sprint mücadelesine girdiğini görmek güzeldi. Peter Sagan’ın galibiyeti sürpriz olmadı. Ancak 2-3 yıl önceki performansı ile yarışlarını rekabet coşkusunu alevlendiren Andy Schleck’i kaçış grubunda görmek sürpriz oldu.

 

 

Palmdale’den alınan start sonrası, toplu sprint finişi beklentili, turun bu yılki ilk sprint etabında gün hızlı başladı. Etabın 5.kilometresinde oluşan 10 kişilik kaçış grubu aynı hızda ana gruba dahil oldu. İlk kaçış grubunun yakalanması ardından bu kez 18.kilometrede 23 kişilik dev bir kaçış grubu oluştu. Bu büyük kaçış grubunda, etabın 32.kilometresinde bulunan Munz Ranch tırmanış kapısı primleriyle ilgilenen ve kırmızı benekli dağların kralı mayosunu taşıyan Carter Jones(Bissel Cycling Team) vardı. Jones, tırmanış kapısından ilk geçen isim oldu akabinde kaçış grubu yakalandı. Günün üçüncü kaçış denemesi, 38.kilometrede 4 kişi ile başarıya ulaştı. Yarış lideri olarak ilerleyen 4 sporcu; Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM), Gavin Mannion (Bontrager), Chad Beyer (Champion System) ve Andy Schleck (Radioshack-Leopard) vardı. Andy Schleck’in kaçış grubunda yer alma sürprizi kimileri için şaşkınlıkla karşılanacak bir gelişme, fanatikleri içinse yeniden kavuşma belirtisi taşıyan güzel bir sürpriz olarak yorumlandı. 

 

Dörtlü yarış lideri ana gruba zaman farkını 4 dakika 15 saniyeye çıkardı. Ana grup önünde gün boyu kaçış denemelerine baskı kurup, finiş için Peter Sagan’ı taşıyan Cannondale takımının etkin çalışması zaman farkının daha fazla açılmasını engelledi. Etabın iki sprint kapısının puanlarını, kaçış grubunda yer alan yeşil mayolu Lieuwe Westra aldı. Westra puan klasmanı ve yeşil mayo odaklı olduğunu bugün, 21 puanı üzerine eklediği 10 sprint puanı ile göstermiş oldu. Finişe 20 kilometre kala, son 50 kilometrede ana grup önünde saat gibi çalışan Cannondale müdahalesi ile zaman farkı 20 saniyeye geriledi. Kaçış grubunun son yakalanan üyesi Chad Beyer, finişie 14 kilometre kala ana gruba dahil olduğunda nihayet Kaliforniya turunun 3.gününde toplu sprint keyifine, artan ana grup temposu eşliğinde hazırlanıldı.

 

Son 3 kilometre konum kapma mücadelesinde, ana grup önünde Cannondale, Saxo-Tinkoff renkleri hakimdi. Son 1,5 kilometre kala tempo öylesine artmıştı ki, Cannondale treni bu muazzam tempo ile tren sıralaması avantajını kaybederken ekranlara yansıdı. Son kilometrede, sprint trenleri etap için liderlerini önlere konumlandırma savaşında, Sagan erken kaybettiği Cannondale sprint trenine çözüm olarak diğer takım trenlerini kullanma çözümünü bir kez daha başarıyla uyguladı. Ne var ki, Tylar Farrar ve Michael Matthews finiş için sprinte kalktığında Sagan biraz arkada kalmıştı. Sagan’ın saf dinamit gücünü artık kabullendik. Son 250 metrede konum değiştirip, finişe 50 metrede roket gibi sprinte kalkan Peter Sagan, Kaliforniya turunda 9.etap galibiyetini kariyerine ekledi.

 

 

 

Sagan’ın kazanması ne bisikleti yakından takip edenler için, ne de Kaliforniyalılar için pek de sürpriz olmadı. Bilakis, Kaliforniyalı bisiklet severler Santa Clarita finişine dev Sagan maskeleri ile hazırlıklı gelmişti.

 

 

 

2013 Amgen Tour of California 3.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 4:20:31  
2 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge    
3 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp    
4 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step    
5 Boy van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
6 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team    
7 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
8 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step    
9 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp-Endura    
10 Michael Morkov (Den) Team Saxo-Tinkoff    

 

3.Etap Sonunda Genel Sıralama: (ilk 10)

 

1 Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Jamis – Hagens Berman 13:59:50  
2 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:12  
3 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:27  
4 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:00:55  
5 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5 Hour Energy p/b Kenda 0:01:03  
6 Chad Haga (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:01:13  
7 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard 0:01:15  
8 Lawson Craddock (USA) Bontrager Cycling Team 0:01:32  
9 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:01:40  
10 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:01:56  

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın