Amgen Tour of California 1.Etapta Lieuwe Westra Sürprizi

13/05/2013  //     //  Genel

 

Amgen Tour of California’nın 9.edisyonu bugün Escandido’da alınan start ile başladı. İtalya Bisiklet Turunda yarışa ve yarış zevkine günlerdir hükmedip, yarışa etki eden yağmur, yerini Kaliforniya sıcağına bırakmıştı. Öğlene doğru alınan startta hava sıcaklığı 39 derece olarak bildirildi. 165,2 kilometrelik açılış etabında, toplu sprint beklentisinin büyük favorisi Peter Sagan’ın kazanacağı öngörülüyordu. Geçtiğimiz sezon Kaliforniya Turunda açılış etabı dahil, 5 etap galibiyeti alan Sagan beklentisi yerine finiş için erken atak yapan sürpriz galip Lieuwe Westra ile ilk gün tamamlandı. Bu yıl ilk kez Kaliforniya Turuna start alan Vacansoleil takımı, ilk startında Westra ile turun sarı mayosunu aldı. İkinci, Francisco Mancebo(5 Hours Enegery), üçüncü ise Peter Sagan(Cannondale) oldu.

 

 

 

 

 

Escandido’dan start alıp,165,2 kilometrelik mücadelenin finişini yine Escandido’da yapan, Amgen Tour of California Turunun ilk etap profilinde adeta cehennem sıcağında, dayanıklılık performansı sergilendi. Açılış etabının resmi startından hemen sonra 4 kişi ile oluşan kaçış grubunda; Zakkari Dempster(NetApp), Carter Jones(Bissel Cycling), Marsh Cooper(Optum Pro Cycling) ve Jones Stempoer(5 Hours Energy Team) vardı. Amerika kıtasının en tanınmış yarışı olarak hızla ismini duyuran Kaliforniya turunda, her yıl görmeye alıştığımız kıta takımlarının gösteri kaçışlarına bugün yine ilk kilometrelerde başlayan dörtlüde yeniden görme şansımız oldu. 165,2 kilometrelik etapta 1 sprint, 4 tırmanış kapısı bunuyor, ancak finişe son 40 kilometrenin profil kolaylığı olası kaçış grubunun yakalanıp yenden toplu sprint finişin izleneceğine işaret ediyordu. Kaçış grubu dörtlüsü, ana gruba maksimum zaman farkını 46.kilometrede 11 buçuk dakikaya kadar çıkardı. Günün tek sprint kapısından ilk geçen isim Carter Jones (Bissel Cycling) oldu. Ayrıca Carter Jones, günün zorlu tırmanışı Palomar tırmanış kapısından ilk geçen isim olmayı başararak bu kapıdaki puanlar ile tırmanış liderliğini de garantiledi. Jones, son tırmanış primleri kapısı olan Cote Grade, kategori 3 puanlarını da aldı ve toplamda 19 puan toplayarak dağların kralı formasını gün sonunda giyen isim oldu.

 

Yarışın seyirinde; kaçış grubundaki 4’lüden Palomar tırmanışı öncesi ilk kopan isim Zakkari Dempster(NetApp) oldu.  Uzun süre 3 kişi ile devam eden kaçış grubu finişe 50 kilometre kala BMC takımının çektiği ana grubun 6 dakika 15 saniye önünde son tırmanış Cote Grade’ye ilerledi. Kategori 3 tırmanışı Cote Gerade tırmanışında Marsh Cooper(Optum) da kaçış grubundan geri kalmaya başladığında kalan yarış lideri ikilinin finiş için önünde 36,5 kilometre vardı. Carter Jones(Bissel) ve Jones Stemper(Hours) ikilisinin zaman farkına müdahale, ana gruptan Cote Grade inişinde geldi. Ana grubun önlerinde Cannondale takımı ile ilerleyen Andy Schleck(RadioShack Leopard Trek) formda olduğunu sevenlerine gösterircesine sıcağa rağmen agresif sürüşü ile ekranlara yansıdı. Andy Schleck’in özlenen performansını uzun süre sonra, 2013 sezonunun neredeyse ortasında görmek, Fransa Turu Genel Sıralama rekabetinde etkili bir rakibin seyir zevki yaşatacağı emareleri olarak değerlendirmemize yol açtı.

 

Açılış etabının beklenen toplu sprint finişi için zaman farkını hızla kapatan ana grup, kaçıştaki ikiliyi finişe 5,5 kilometre kala yakaladı. Toplu sprint finişine odaklanan herkes için beklenmedik atak 400 metre sonra Vacansoleil takımı renklerinde yarışan Lieuwe Westra’dan geldi. Westra’nın atağına 5 Hours Energy takımından Francisco Mancebo’da katıldı. Yarışın yeni iki lideri son 5 kilometreyi yüksek tempoda geçerek ana grup önünde yaklaşık 20 saniyelik avantaj yaratarak geçti. Günün büyük favorisi Peter Sagan ise Westra atağının hemen ardından zincir problemi yaşadığı için atağa cevap veremedi. Finişe odaklanan Westra ve Mancebo ikilisinden finiş için sprint mücadelesi, Westra’nın güçlü sprinti ile kısa sürdü ve açılış etabını, podyumda genel sıralama liderliği mayosu ve sprint mayosunu da almak üzere Lieuwe Westra kazandı. Fracisco Mancebo ikinci oldu. Arkadan gelen ana grup önünde Peter Sagan üçüncülüğü rahatlıkla, fakat Westra’dan 6 saniye geriden aldı.

 

 

Lieuwe Westra; “Son tırmanışta bacaklarımı çok iyi hissettim. Bugün bir ara geri kalmıştım. Yeniden pelotona döndüm. Finişe geldiğim kişi kimdi bilmiyorum ama çok güçlüydü(Francisco Mancebo), onun bu galibiyete büyük katkısı oldu. Hava ise inanılmaz derecede sıcaktı.” dedi.

 

 

Amgen Tour of California 1.Etap Finiş Sıralaması (ilk 10):

 

1 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM 4:31:33  
2 Francisco Mancebo (Spa) 5-Hour Energy p/b Kenda    
3 Peter Sagan (Svk) Cannondale 0:00:06  
4 Gianni Meersman (Bel) Omega – Pharma-Quick-Step    
5 Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Cycling Team  
6 Jacob Rathe (USA) Garmin-Sharp  
7 Alex Candelario (USA) Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies  
8 Mitchell Docker (Aus) Orica-GreenEdge  
9 Jeremy Vennell (Aus) Bissel Cycling Team  
10 Tanner Putt (Ned) Bontrager Cycling Team  

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın