Alberto Contador’un 15.Etapta Yaptığı Atak Etik mi? Dünya ve Andy Schleck Ne Diyor?

20/07/2010  //     //  Genel

 

 

19 Temmuz 2010 Pazartesi günü Fransa Bisiklet Turu’nun 15.etabı  Pamiers Bagnères-de-Luchon arası 187.5 km mesafede gerçekleşmişti. 15. Etap başlarken genel sıralamada birinci sırada olan Andy Schleck sarı mayoyu taşıyordu. En yakın rakibi genel sıralamada 2. sırada bulunan Alberto Contador ile zaman farkı sadece 31 saniye idi. Andy Schleck ve Alberto Contador uzun süredir güç ve performanslarının denk olduğunu bildiklerinden birbirlerini gözeterek etapları aldılar.

 

Hatırlayalım, 9.Etap ile Andy Schleck sarı mayoyu Cadel Evans’dan devir almıştı. Alberto Contador’un Andy Schleck’e zaman farkı 41 saniye gibi kısa bir zamandı. Andy zaman farkının azlığı sebebiyle Alberto Contador’un her atağına cevap vererek Contador’dan kopmayarak 12.etaba kadar.(12.Etap haberi için tıklayınız) 41 saniyelik farkı korumayı bildi. Fakat 12.etabı kazanan Joaquin Rodriguez ile atakağa kalkan Contador bu aşamada Andy’den kopmayı başarabilmiş etabı alamamıştı. 12.Etabı Katusha takımından Joaquin Rodriguez almıştı. Fakat bu atak ile Andy ile zaman farkını 10 saniye kadar kısaltarak genel sıralamada zaman farkını 31 saniye’ye düşmüştü.

 

 

12.Etapta zaman farkının 31 saniyeye düşmesi ile Andy Contador’un ensesinde her etapta tüm ataklarına cevap vererek kopmaya izin vermedi. Derken 15.etabın son bitişe 22 km kala mesafesine gelene kadar yanyana devam ettiler. Bu aşamada Andy Schleck tırmanıştayken başını çevirip Alberto Contador’u kontrol etti. Atak için ve Contador’u silkeleme denemesi için mükemmel bir zamanlamaydı. Andy Schleck atağa kalktı. Contador atağına cevap verdi. Aralarında 20-30 metre mesafe varken tam atak zamanında Andy Schleck’in zinciri attı. Hemen bisikletinden inerek zaman farkı olmasın diye alelacele zinciri yerine taktı. Bu sırada Andy’nin başlattığı atağa cevap veren Alberto Contador Andy’i geçti. Bu farkın kapanması için bir fırsattı. Ve atağa devam etmeyi tercih etti.

 

 

Bisikletin yazılı olmayan kurallarına göre beklemesi gerektiğinin sansasyonel yorumları 15.etap sonrası devam ederken, bisiklet yarışlarının eski isimleri de bisikletin agresif bir spor olduğunu ve turun bir yarış olduğunun vurgulanması arasında birçok yorum dolaşıyor. Atağı Andy Schleck’in Contador’u kontrol ederek başlatması ve akabinde yaşadığı mekaniksel sorun… Bir kaza olsaydı, Contador’un atağa devam etmesi ve beklememesi etik olmazdı. Ama bu mekaniksel bir sorundu. Andy’nin zaman farkı oluşmasın diye alelacele zinciri takmasıyla zincirin tam oturmaması inip tekrar zinciri yerine takmasıyla oluşan fazladan zaman kaybı. Zinciri ilk takışında kontrol ederek ve tam yerleştirerek devam etmeliydi teknik arbanın orada olmaması şanssızlığının da konuşulduğu olayda tüm faturanın Alberto Contador’a yüklenmesi de tartışılması gereken bir konu olarak bakılıyor.

 

 

Andy twitter’da yaptığı açıklamada sarı mayoyu kaybettim ama yarış henüz bitmiş değil döneceğim dedi. Andy’nin başkaca açıklaması da “Karnımda hissettiğim bir nefret var. Ve yarışa devam edip rövanşı yapacağım” şeklindeki kararlı ve kızgın açıklaması da dikkat çekici bir açıklama oldu. Contador ise 15.etabın ardından twitter’dan video yayınlayarak özür diledi.

 

 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xe3fr4_alberto-contador-etap-15-sonrasy-an_sport:550:0]

 

 

Fransa Turu’nun başında 2.etapta Andy Schleck’in kazasında(Andy’nin Kaza Haberi için Tıklayınız) Bu kaza sonrası 2. etabın kaçış yapan ismi Sylvain Chavanel etabı alırken, ardından gelen ana grubun Andy Schleck’i beklemek için tempo asılmaması ve bitiş çizgisine beraber girmesi olayını hatırlayalım. Bu aşamada Contador atak yapsaydı bu gerçekten itibar sarsıcı atak olarak etik olmayan davranış sergisi olabilirdi. Contador bu atağı tabii ki yapmamıştı. 3.Etapta taş zeminli bölümlerin olduğu etapta Contador teknik sorun sebebiyle ana grubun gerisine düşmüş ve tabii ki beklenmemişti. Andy Schleck 3.etabı 5.sırada tamamlarken Alberto Contador 1 dakika 13 saniye gerisinden 13.sırada tamamlamıştı. Ve aralarındaki zaman farkı bu etapta oluşmuştu.

 

 

Etap 14 Andy-Contador Takibi

 

 

Sonuç olarak, Alberto Contador Fransa Bisiklet Turu Organizasyonunun motorunun kaza yapması sonucu düşen Andy Schleck’in beklenmesi etiğine uyumlu fakat sonuçta genel sıralamada iddialı bir isimdir. 3.Etapta Alberto Contador’un yaşadığı talihsizlikler sebebiyle önde giden Andy zaman farkı sağlamıştı. Turun bir yarış olduğu da elbet unutulmamalı. Rakipler, mekaniksel ve bireysel hataların(Zinciri tam oturtmadan devam etmeye çalışmak gibi)  beklenmesi tur rekabeti, yarış rekabetine uymadığı da düşünülmelidir.  

 

 

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/yol_5F00_yarislar/Alberto-Contador—Andy-Schleck-In-It-To-Win-It.flv:550:0]

 

 

Saxo Bank Takımı yani Andy Schleck’in takımı ve Alberto Contador’un takımı Astana’nın bisiklet sponsoru olan Specialized reklamlarında da beraber oynayan 2 porcunun yakın arkadaş olduğu geçen sene Tour de France’dan bu yana yakın dostlukları bilinmekteydi. 15.Etabın konuşulan Contador atağı yeni jenerasyon bisiklet yıldızları olan Andy Schlek ve Contador’un dostluğuna etkisini önümüzdeki günlerde izleyeceğiz. 15.Etabın etkisi ya dostluklarının bozulup uzun sürecek sansasyonel rekabete dönüşecek. Ya da dostluklarını koruyup tatlı rekabet içinde önümüzdeki etaplarda ve önümüzdeki yıllarda yarışlarda sahne alacaklar.

 

 

Yeni bir söylenti de Saxo Bank takımından bu sezon sonu ayrılıp yeni takım kuracak olan Andy Schleck ve Frank Schleck’in yerine gelecek olan isim olarak Saxo Bank’ın Alberto Contador ile görüştüğü söylentisi. Şuan için söylenti aşamasında olsa da bisiklet camiasındaki çoğu söylentinin gerçeğe dönüştüğünü düşünürsek yakın zamanda kesin haberlerini alabiliriz. Önümüzdeki günlerde yeni haberinde, yeni gelişmeleri aktaracağız.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın