Alanya Turu 3. Etap : Tırmanış Finişinin Galibi Gabor Kasa

08/10/2011  //     //  Genel

 

 

2. Alanya Turu’nun 96km’lik 3. Etabının startı bugün kapalı bir havada Alanya Alaaddin Beach Hotel’in önünden 49 yarışçıyla (Azerbaycan takımından Agshin İsmailov önceki günkü etapta yarıştan çekilmişti) sabah 10:00’da start aldı. Biri sprint diğeri tırmanış olmak üzere 2 adet prim kapısı olan etap düz bir profile sahip olsa da sahile çıkıldıktan sonra denizden esen rüzgar ve son kilometrelerdeki tırmanış finişi yarışçıları yorarken bugünün en yüksek performanslı ve en dayanıklısı Manisaspor’un çok yönlü başarılı sporcusu Gabor Kasa oldu ve bu başarısıyla yarış sonunda Sarı Mayo’yu da kazandı. Birinciliği yakın bir farkla tırmanışın son 50 metresinde geride kalıp Kasa’ya kaptıran Nebosja Jovanovic (Sırbistan) ikinci, onların birkaç saniye arkasından gelen güçlü tırmanışçımız, bu sene topladığı puanlarla umarız ki ülkemizi Olimpiyatlarda temsil edecek sporcularımızdan olacak olan Nazım Bakırcı (Brisaspor) üçüncü oldu. Yarış öncesi kendisiyle yaptığımız röportajda Kırmızı Mayo’yu korumak istediğini ve bunun için çalışacağını belirten İran Süren takımının çevik tırmanışçısı Mohammad Pouri hedeflediği gibi bu etabın sonunda da Kırmızı Mayosunu üzerinden çıkartmadı.

 

 

9:30 civarlarında yarış alanında toplanan sporcular takımlarıyla kendi aralarında son taktiksel konuşmalarını yaptılar. Yarış öncesi kaslarını açmak için masajlarını da yaptırdıktan sonra ısınma turları arasında başlangıç listesi için imzalarını attılar ve saat 10:00’a yaklaştığında suluklarını doldurup start alanına ilerlediler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Start alanında kapalı olan bulutlar kötü bir havanın habercisi gibi görünse de start alındıktan bir süre sonra açan yağmurla beraber yarışçılar 24°C’yi bulan rahat bir sıcaklıkta yarışa başladılar. En yüksek tırmanış rakımının 60m olduğu sprint etabında yarışın başlamasıyla birlikte pelotondan atak üzerine atak geldi.

 

 

 

Etabın ilk atağı starttan birkaç km sonra Gökhan Hasta (Brisaspor), Alchin Asadov (Azerbaycan) ve Nebosja Jovanovic (Sırbistan) üçlüsünden geldi. 8.km civarlarında farkı 200m’ye kadar açan üçlü kısa bir süre sonra peloton tarafından yakalandı. Birkaç kilometre sonra şehir içinden sahil yoluna çıkan peloton denizden esen rüzgar tarafından zorlansa da ataklar devam etti. Bu sıralarda geriden yarışın başlarından itibaren gerilerde kalan 55 sırt numaralı Türk Milli Takımında Salih Yalızat’ın yarışı bıraktığı haberi geldi.

 

 

 

12, 17, 19 ve 20.km’lerde de grup olarak ataklar geldi fakat hepsi de pelotonla aralarını ancak 50m kadar açabildikten sonra yakalandılar. Kayda değer ilk atak 27.km’de Brisasporlu İsmail Aksoy ve Hamid Shiri Sisan’dan (İran Süren) geldi. Pelotonla aralarını 30sn’ye kadar açmayı başaran ikili 35.km’de tırmanış başlarken yakalandılar. Bol virajlı tırmanışın başlamasıyla etap daha da keyifli bir hal aldı. 39.km’de toplu inişin ardından toplu halde ilerleyen yarışçıları 49.km’deki U dönüşüne yaklaştıkları sırada sağanak yağmur yakaladı. Birkaç kilometre sonra dinen yağmurla rahatlayan yarışçılar iniş-çıkışlarla 61.km’deki tırmanış kapısına doğru ilerlediler.

 

57.km civarında Rasim Reis (Türk Milli Takımı) ve Egor Dementyev (Ukrayna) atak yaparak pelotondan kaçtılar ve tırmanış kapısına kadar kaçışlarını korumayı başardılar. Prim kapısına ulaşmayı başaran ilk yarışçı Rasim Reis oldu. Kaçış arkadaşı Dementyev ikinciliği alırken, arkadan onları yutmak üzere atakta olan pelotondan kopmayı başaran başarılı İran Süren takımı sporcularından Kırmızı mayolu Mohammad Pouri ve Hamid Shiri Sisan oldu.

 

[View:http://vimeo.com/30252532:550:0]

 

Günün en önemli atağı 65.km’de Gabor Kasa (Manisaspor), Nebojsa Jovanovic (Sırbistan), Nazım Bakırcı (Brisaspor) ve Mustafa Sayar’dan (Konya Torku) geldi. 90,9.km’deki sprint kapısına kadar arayı açmaya devam eden dörtlü arayı 2dk33sn’ye kadar açtılar. Sprint puanlarını dörtlünün arasından Nazım Bakırcı, Jovanovic ve Sayar topladı ve buradan sonra peloton arayı yavaş yavaş kapatmaya başladı.

 

 

Son 3km’de başlayan yaklaşık %20 eğimlere varan tırmanışla birlikte dörtlünün arasındaki Mustafa Sayar geri kalmaya başladı. Gerçekten zorlu bir profilde olan tırmanış finişini son 50 metredeki mükemmel atağıyla Manisaspor’un başarılı yarışçısı Gabor Kasa kazandı. Onun arkasından gelen Sırbistan Milli takımından Nebojsa Jovanovic 2 saniyelik bir farkla ikinci, Brisasporlu başarılı tırmanışçımız Nazım Bakırcı 6 saniye farkla üçüncü oldu.

 

 

 

 

Etaptaki başarıları sayesinde bonifikasyon puanı kazanan yarışçıların arasından Gabor Kasa, genel sıralamada Nazım’ı 7 saniye geride bırakarak etap sonunda Sarı Mayo’yu kazanan isim oldu.

 

 

Etap sonunda Nazım Bakırcı (Brisaspor) Yeşil, Mohammad Pouri (İran Süren) ise Kırmızı Mayosunu korudu.

 

Manisaspor ise takım sıralamasında hala lider konumda.

Etap sonrası kendisiyle yaptığımız röportajda Gabor Kasa, “Aslında planlarımıza göre dün de ilk üçe girmeye çalışacaktım ancak Andi’nin atak sırasında önde olmasından dolayı planlarımızı değiştirdik ve Andi kazandı. Bugün ilk üçe girmeyi hedefliyordum. Birinci olmak çok iyi. Takım arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum bugün çok iyi işler çıkardılar onlar olmasa bu başarıyı kazanamazdım. Sarı Mayoyu yarın da korumaya çalışacağım” dedi.

Nazım Bakırcı ile yarış sonrasında yaptığımız röportajda “Yarın son etap, hedefimiz Sarı Mayo. Takım olarak kazanmaya çalışacağız. Bu etap kürsü görebileceğimiz bir etaptı. Tırmanışlı etaplar benim için çok iyi, özellikle de finişte tırmanış olması iyi oldu. Gelibolu’da hastaydım ancak kendimi toparlıyorum.” şeklinde yorum yaptı.

Bünyamin Özdemir (Manisaspor) yarış öncesi “Rahatsızlıklarım devam ediyor. Bu etapta da takımıma elimden geldiğince domestiklik yapmaya çalışacağım ancak antrenörüm kendimi iyi hissetmezsem yarışı bırakabileceğimi söyledi ancak elimden geleni yapmaya çalışacağım” şeklindeki yorumundan sonra bugünkü etabı tamamlayamayarak turdan çekildi.

 

 

Yarış sonunda 1. etabın galibi İsmail Aksoy yaşanan aksiliklerden dolayı bir sonraki etapta tura devam etmeyecek.

 

Yarış sonuçları için lütfen tıklayınız.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın