Alanya Turu 2. Etap : Günün Kahramanı Andi Baj

07/10/2011  //     //  Genel

 

2. Alanya Turu’nun Alanya – Akseki arasındaki 110 km’lik ikinci ve en zor etabı bugün ortalama 28°C sıcaklıkta Alanya Alaaddin Beach Hotel önünden polis eskortları eşliğinde start aldı. Zorlu tırmanış etabını muazzam bir performans gösteren Manisaspor Cycling Team’den Andi Baj kazandı ve aynı zamanda gün sonunda sarı mayoyu giyen isim oldu. Sporcular kitapçıktan farklı olarak değişitirilen bu etapta 1200 mt yükseklikte ve son 300 metresi % 15 dan fazla bir eğimle finişe pedal çevirdiler. Etap sonunda Yeşil Mayo’yu Nazım Bakırcı, Kırmızı Mayoyu ise Mohammad Pouri kazandı.

 

 

 

 

52 sporcu ile başlayan Alanya Turu’nun bugünkü ikinci etabı, önceki gün prolog etabına zamanında katılmadığı için elenen Hamid Manahov (Azerbaycan) ve bugün rahatsızlığı dolayısıyla start almayıp turdan çekilen Serhat Sert’in (Konya Torku Şeker Spor Vivelo) de yokluğuyla 50 yarışçı ile start aldı.

 

 

 

 

Etabın ilk prim kapısı olan 34. Km’deki sprint primlerine kadar düzlükte pedal çeviren peloton bu noktaya grup halinde geldi. Adeta bir grup finişi şeklinde geçen sprint primlerini ilk geçen isimler sırasıyla Nazım Bakırcı (Brisaspor), Marko Stankoviç (Sırbistan) ve Uğur Marmara (Brisaspor) oldu. 

 

 

Peloton bir süre daha düz profilde seyrettikten sonra Ukraynalılar’ın liderliğinde Akseki dönüşüyle birlikte nefes kesen etabın tırmanışlı bölümüne girildi. Grup halinde tırmanılırken Sırbistan’ın Rambo lakaplı güçlü sprinteri Marco Stankovic’in lastiği oldukça güçlü bir ses çıkararak grup içerisinde patladı ve Marco takım arkadaşının jantını alarak gruba yetiştiği sırada ilk tempoyu arttıran isim Milli Takım adına yarışan başarılı dağ bisikletçimiz Kamil Akalp oldu ancak peloton Kamil’i bırakmadı ve grup uzayarak Kamil’i yakaladı.

 

 

Bu arada İran Süren takımından kaçış denemeleri oldu. Sprinterlerin arkada kalmaya başladığı bu noktadan sonra yarışı daha henüz bir senelik bir Continental takım olmasına rağmen başarıdan başarıya koşan Süren Cycling Team sporcuları yarışı domine ettiler ve istedikleri gibi tempoyu kontrol altında tuttular. Tırmanışın asıl başladığı 47.km’ye kadar her türlü kaçış atağı kısa bir süre sonra ana grup tarafından yakalandı. Toplu halde ilerlemeye devam eden ve ataklara izin vermeyen peloton 56.km’deki etabın ikinci ve son prim kapısı olan tırmanış primlerine grup halinde geldi. Son 50 metrede pelotonu atlatan başarılı İran Süren takımı sporcuları arka arkaya tırmanış primlerini topladılar. Puanları alan isimler sırasıyla Mohammad Pouri, Vahid Ghaffari ve Hamid Shiri Sisan oldu. Bu sırada tırmanışların iyice zorlamaya başlamasıyla pelotonda geriye düşenler oldu ve arkada içlerinde Sarı Mayonun da bulunduğu 7-8 kişilik bir grup oluştu. Tırmanışların arasında bulunan inişlerde tekniğini konuşturabilenler farkını göstererek 80km/s kadar hızlandılar. İnişte başlayan bölünmeler arasındaki farklar zorlu tırmanışlarda daha da açıldı ve peloton 5-6 gruba bölündü.

 

65. km’den itibaren lider grubun içinden ataklar geldi. Manisasporlu Andi Baj grupla arayı 100m kadar açtıktan sonra arkasından Vladimir Koev (Konya Torku), Nebosja Jovanovic (Sırbistan) ve Vahid Ghaffari (İran Süren) Baj’ın atağına cevap verdi. Dörtlünün içinden ilk atak Vladimir Koev’den geldi. Son derece diri gözüken Baj, Koev’in atağına cevap verebilirken diğer ikili geride kaldılar. Bu noktadan sonra da aradaki fark sürekli açıldı. Arkada Mustafa Sayar, Nazım Bakırcı gibi isimlerin de olduğu 15 kişilik grup geride kalan bu ikiliyle olan zaman farkını giderek kapamalarına rağmen Andi Baj ve Vladimir Koev ikilisi çok iyi çalışarak aradaki zaman farkını 82. Km’de 1:30’a kadar çıkarttılar. Yarış sonuna doğru 50s’ye kadar düşen fark yarış sonunda da korundu ve ikili geride kalanların yaklaşık 1 dakika ilerisinde yarışı tamamladı.

 

[View:http://vimeo.com/30234823:550:0]

 

 

 

Kaçış boyunca öne geçmeyip Koev’i yoran Baj son 350 metrede atağa kalktı ve finişte Koev’e 18s fark atarak etabı kazandı. Arka gruptan gelen Vahid Ghaffari ise zorlu tırmanış etabının üçüncülüğünü aldı. Etap sonunda kazananlara ödülleri Akseki Kaymakamı, Türkiye Bisiklet Federasyonu Genel Sekreteri ve Bölge Trafik Amiri tarafından takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

Takımına çok büyük katkıları olan Luca Zele’nin çalıştırdığı Manisaspor etap sonunda takım sıralamasında birinci sıraya yerleşti.

 

 

Etap sonunda kendisiyle yaptığımız röportajda Baj, “Takım olarak yaptığımız planlarda benim üzerime yoğunlaşmamıştık ancak Koev atak yaptıktan sonra peşinden gitmem gerekiyordu. Sürekli arkasından takip etmem onun için haksızlık oldu fakat antrenörümden gelen direktifleri uygulamak zorundaydım ve arkasında kaldım. Kendimi güçlü hissediyordum ve kazandığım için mutluyum. Turun sonuna kadar Sarı Mayoyu korumaya çalışacağım.” dedi.

Etap sonunda aslında bir tırmanışçı olmasına rağmen prolog etabında gösterdiği başarının da sayesinde Yeşil sprint Mayosunu kazanan Nazım Bakırcı “Etap oldukça yorucuydu, inişler ve çıkışlar çok fazlaydı. Bugün tek başıma kaldığım için arayı kapatamadım. Takımımız haklı olarak 7 turluk seride yorgun düştü ancak yine de Sarı Mayo için çalışacağız. ” dedi.

Yarış sonrası İran Süren Takım Menajeri Raghimi Mostafa ile yaptığımız röportajlarda kendisi “Bu etabı takım olarak bekliyorduk. Tırmanış etabı olması bizim için çok uygun. 20 gün sonra 10 günlük Endonezya yarışına hazırlanıyoruz, burası bizim için antrenman niteliğinde olacak. Takımımız uzun uğraşlar sonunda 1 yıl önce Continental takımı oldu. Gidişatımızdan çok memnunuz.” şeklinde yorum yaptı.

 

Yarış sonuçları için lütfen tıklayınız.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın