Alanya K.A.P Yol Yarışı Sona Erdi

30/01/2012  //     //  Genel

 

Neredeyse ülkemizdeki bisiklet sporunun yarışlar klasmanında yer alan bölümün %70’lik kısmı bu günlerde Antalya’daydı. Kimisi sezonun ilk yarış olan Alanya K.A.P yarışında, kimisi Finike Dağ Bisiklet Kupasında mücadele ederken Milli Takım’ımızda dünya çapında sporcuların katılacağı yarışlar için hazırlık kampındaydı. 2012’nin ilk yol yarışı bugün  9 kategoride yapılan kriteryum yarışı ile son buldu. Sabah saat 09:00’da Büyük Erkekler Kategorisiyle başlayan kriteryum günü son olarak Master Erkekler Kategorisi ile son buldu. 

 

 

 

 

Büyük erkekler kategorisinde yarışa hem A takımı hem de B takımı ile katılan ülkemizin iki büyük kulübü Konya Torku Şeker Spor ve Brisa Spor yarışta kıyasıya mücadele içindeydi. Yarışın büyük bir bölümünde Konya Torku Treni liderliği kimseye bırakmadı ve yeni transferleriyle beraber adeta güç gösterisi sergiledi. Hemen arkalarında beliren Brisa Treni ise yarış boyu takipte kalarak yarışı kazanmak izin fırsat kolladı. Brisa Treninde bugün eksik olan bir sporcu vardı. Cuma günü yapılan 120 km’lik yarışta meydana gelen kazada düşen milli sporcu Ali Rıza Tanrıverdi her ne kadar yarışa kalkıp devam etse de yarıştan sonra ağrılarının şiddeti artmasıyla bugün start alamadı.  

 

 

 

 

2800m’lik parkurda 18 tur boyunca devam eden heyecanlı mücadele sonunda iki takım treninin toplu finişe girmesiyle Konya Torku Şeker Spor’un güçlü ismi Yuriy Metlushenko kendisine ve takımına galibiyeti getirdi. Ardından 2. Yarışa eksik başlayan Brisaspor’un B takımı yarışçısı İsmail Aksoy ikinciliği alırken üçüncülüğü yine Konya Torku’nun 2011 Omnium Kategoride Pist Bisikleti Avrupa Şampiyonu Ahmet Örken elde etti.

 

 

 

Genç Erkekler kategorisinde ise, bisiklet sporuna tabandan sporcu yetiştiren köklü takım Brisaspor adeta şov yaptı. Etap sıralamasında ilk 6 isim Marmara ekibinin genç yeteneklerinden oluştu. Yaklaşık 31km boyunca devam eden 11 tur’luk kriteryum yarışında Brisaspor kulübünden 3 isim kaçış tempolarıyla gruptan uzaklaştı ve podyuma tamamen takımlarının adını taşıdılar. Etabın sonuna gelen Brisasporlu 3 isimden Muhammet Ali Özçelik birinciliği, Serkan Balkan ikinciliği ve ilk günkü yarışın galibi Ömer Tanrıverdi üçüncülüğü alarak kürsüyü paylaştılar.

 

 

 

 

Büyük bayanların yarışı 6 tur olarak değiştirildi ve 17km sürecek olan parkurda 8 sporcu yarıştı. Semra Yetiş kriteryum yarışına katılmayarak Antalya Finike’de gerçekleştirilen Uluslararası MTB Cup yarışına giderek mücadelesini orada devam ettirdi.  Cumartesi günü yapılan mücadelede ikinciliği alan Merve Tayfun Marmara bitiş çizgisini geçtiğinde ana gurup ile arasında tam 1dk 18sn vardı. Arkasından Zeytinli Belediye Spor adına yarışan ikiliden Seda Özcan ikinciliği, Pelin Çevik ise yine üçüncülüğü aldı. Genç Bayanlar’ın yine 8 kişilik mücadelesinde ise guruptan kaçmayı başaran olmadı. Son tura girildiğinde günün galibi ünvanını kazanmak için çekişme arttığında Sakarya Telekom Spor kulübü yine kendini gösterdi ve yine podyumda kendilerine 2 yer ayırmayı başardılar. 8km sonunda finiş çizgisini ilk geçen isim bir kez daha Merve Demircioğlu olurken ikinciliği bu sefer takım arkadaşı Ayşenur Durgut, üçüncülüğü ise Kocaeli Brisaspor ekibinden Beste Nur Keleş aldı.

 

 

 

Ülkemizdeki bisiklet kültüründe bayanların çoğalacağı görülüyor. Ablalarından daha kalabalık start alan Yıldız Bayanlar 18 kişi ile start aldılar. 17 yıldız bayanın bitirdiği yarışta Sakarya Telekom Spor Kulübü’nden Zeynep Ezgitekinoğlu kendisini bir kez daha gösterdi ve en yakın rakibi ile arasında 53sn’lik bir zaman bırakarak birinciliği elde etmeyi başardı. Yıldız Bayanlarda Karaman Mehmet Akif’ten Selver Sezer ilk yarışta aldığı üçüncülükten sonra bu sefer de ikinciliği alırken Gelibolu Yıldız Spor kulübü adına yarışan Kardelen Akkuş ise Selver’den saliseler sonra bitiş çizgisini geçerek üçüncü oldu.

 

 

 

 

Alanya K.A.P.’da Erkekler Kategorilerinde adeta Konya ve Kocaeli illerinin çekişmesi vardı. Yıldız Erkekler (A) kategorisinde yine hiç bir kaçışa izin verilmedi ve 22km’lik parkur sonunda sahne toplu finişe bırakıldı. Bitiş çizgisini geçerken Konya ili sporcuları sanki kendi aralarında mücadele veriyorlardı. İlk 7 isimin Konya ilinden olduğu bu müthiş yarışta Konya Selçuklu Belediye Spor’dan Emre Torun birinciliği takım arkadaşı Süleyman Koç ise ikinciliği alırken ikilinin arkalarında yerini alan ilk gün yarışının ikincisi Sedat Koç kalabalığın arasında üçüncülüğü almayı başardı.

 

 

 

 

 

Günün ikinci büyük sporcu katılımını sağlayan Yıldız Erkekler (B) kategorisinde ise Salcano Aldosk podyumun ilk iki basamağına yerleştiler. İlk yarışın galibi Sinan Onat Yılmaz dişli oranı kurallara uygun olmadığı için birinciliği iptal edilmişti. Son gün ise yarışı neredeyse baştan sona önde götürerek finişe rakiplerinden yaklaşık 15 bisiklet boyu önde geçerek gücünü kanıtladı. Yarışta takım arkadaşı Batuhan Özgür birinciliği alırken Sinan’da ikinciliği elde etti. Üçüncü ise Konya Selçuklu Belediye Spor’dan Hikmet Erdoğan oldu.

 

 

 

Master Erkekler (A) ve (B) Kategorilerinden toplam 34 sporcunun beraber start aldığı ve 8 tur döndükleri 2800m’lik parkurda ise yarış yine tecrübelerle doluydu. Master Erkekler (A) kategorisinde Bolu Gençlik Spor Kulübü adına yarışan Hakan Demirtaş 00:34:55’lik zamanlamasıyla birinci olurken 1 saniye arkasından yarışı bitiren Hakan Şenöz 2.etapta yine ikinciliği aldı. Günün üçüncüsü ise ilk gün performansıyla birinciliği elde eden Zafer Yalın oldu. Master Erkekler (B) kategorisinin 8 sporcusunda ise ilk 3 isim değişmedi. Atilla Atay 00:35:12’lik zaman derecesiyle birinciliği alırken bu sefer Salih Korkmaz ve Mehmet Bozdemir arasında ikicilik çekişmesi yaşanıyordu. Bitiş çizgisi geçildiğinde Salih Korkmaz ikinciliği Mehmet Bozdemir ise üçüncülüğü alarak ilk podyumunu tekrarlamış oldular.   

 

Sezonun ilk yol bisikleti Kulüpler Arası Puan yarışı sonucunda Büyük Erkekler kategorisinde takım klasmanı zaferini Kocaeli Brisaspor Kulübü  (B) takımı elde etmiş oldu. Bireysel sporcu klasmanında ise Konya Torku Şeker Spor Kulübü’nün yeni transferi Yuriy Metlushenko liderliği eline aldı. 2012 sezonunda bekleyen diğer yarışlarda ülkemizin 2 Continental takımı arasındaki büyük çekişmeyi merakla bekliyoruz. 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın