Aile Aktivitesi: Trafik Levhanızı Çocuğunuzla Yapın, Öğretin, Uygulayın

23/04/2010  //     //  Genel

 

Paylaş

 

 

        Yetişkinler trafiğe çıkabilmek için ehliyet kurslarına gidiyor. Trafik levhalarını, trafik kurallarını ve trafiğin akış şeklini öğrenebiliyor. Bisikletine binip özgürlüğünü ve bireysel yeteneğini sergileyip, bir birey olduğunu göstermek isteyen genç nüfusumuz ise trafiğin içerisinde, fakat ne levhaların anlamını ve ne de trafik akış kurallarını öğrenemeden, bilmeden trafikte sürüş yapıyor. Ülkemizde bisiklet yollarının ve trafiğe kapalı güvenli sürüş alanlarının yok denecek kadar az olduğunu düşünürsek boyamayı, makas kullanmayı ve bir şeyler üretmeyi seven her çocuk gibi kendi çocuklarımızla bir saatimizi alacak bir etkinlikle hem üreterek kendi trafik levhamızı kendimiz yapmak ve anlamlarını öğretmek, hem de kendi yaptığımız trafik levhalarımızı trafiğe kapalı bir alan bularak (futbol sahası, park gibi) levhalarımızla burada kendimize küçük bir eğitim parkı hazırlayıp çocuğumuzu ileriki dönemde trafikte bisiklet kullanımı ve güvenliği için eğitim verebilirsiniz.

        “Bisiklet Oyuncak Değildir” sloganımızı, çocuğumuzu ve çevremizi bilinçlendirmeye çalışarak vurgulayabilirsiniz. Çünkü hiçbir oyuncakla trafikte bilinçsizce ve can pazarında misali oynanmıyor. Her şeyden önce bisiklet bir ulaşım aracı olarak kabul edilmelidir. Okulların ve televizyonun yetersiz trafik bilgilendirmesi nedeniyle en büyük sorumluluk, ona hayatı ve hayatta kalmayı öğretecek bizlerdedir. Bu görevi sizin yerinize yapacak başka kimse yoktur, bunu unutmayın. Çocuğunuzun ailesiyle etkinlik yapması, aile iletişimini güçlendirecek ve psikolojik ihtiyacını giderecektir. Çocukların ebeveynleri ile vakit geçirmeye ve böylesi hayatsal önem taşıyan bilgileri öğrenmeye de ihtiyacı vardır. “Bugün acaba oğlumla/kızımla ne yapsak” dediğiniz bir günde böyle bir etkinlik yapabilirsiniz. Bundan sonra iş, bu levhaları yanınıza alarak uygulama yapmaya ve onun antrenörü gibi bilgi vererek hayatta kalma antrenmanları yapıp öğretmeye kalıyor.

 

Etkinlik süresi: 1-2 saat

Etkinlik için gerekli malzemeler: 

        – Makas

        – Bant ve yapıştırıcı

        – Trafik levhalarının yazıcı çıktıları

        – Boya kalemleri veya suluboya ya da parmak boyalar (tercihe göre seçiniz)

        – Karton veya etkinlik için uygun nitelikte köpük kağıdı

        – Levha ayaklığı olarak kullanabilmek için 1,20 m kadar ahşap direk

 

        Trafik Levhaları: Yazıcıdan çıktı almak için aşağıdaki levha isimlerinin üzerine tıklayıp bilgisayarınıza kaydedebilir ve çıktı alabilirsiniz.

        DUR

        GEÇ

        DÖNÜŞ

        YAVAŞ

        YOL VER

        DÜZ

        YAYA

        BİSİKLET GİREMEZ

        MECBURİ BİSİKLET YOLU

        KONTROLSÜZ KAVŞAK

     

 

        Trafik levhasının kenarlarını gösterdikten sonra, çocuğunuz sizin gözetiminizde ve güvenli bir şekilde çocuk makasıyla kenarları kesebilir. Örnek olarak biz “DUR” levhasını seçtik. 

 

        Levhanızın tam şekli kesilip alındıktan sonra çocuğunuzun seçimine göre hazırladığınız mum boya, sulu boya, kalem boya, keçeli boya veya parmak boyayı vererek boyaması istediğiniz bölgeyi gösterin. Boyamayı yaparken bu levhanın anlamı (vermek istediği mesaj) hakkında konuşabilirsiniz. Bu aşamada sorulan sorular sizin için oldukça zorlu ve beklenmedik olabilir. “Trafik levhası nedir?”, “Anlamı nedir?” ve “Anlam demek ne demek?” gibi… Trafikte arabayla seyir halindeyken trafik işaret ve levhalarını önceden gösterirseniz ve birbirinden farklı olduklarına önceden dikkatlerini çekerseniz etkinlikten daha verimli sonuç alabilirsiniz. 

 

        Boyanan levhanızın kurumasını beklerken kalın kartonunuzu levhanın şekline göre kesip hazırlayın. Çocuğunuzun, yaşına göre kalın karton kesiminde size ihtiyacı olabilir. 

 

        Levhanız kuruduysa artık karton üzerine aktarma işlemine geçebilirsiniz. Yapıştırıcıyı karton zemin kenarlarına doğru sürerseniz kağıt levhanızın kenarlardan kıvrılmasını önlemiş olursunuz. Çocuğunuza yapıştırıcıyı süreceği bölgeyi gösterin.

 

 

        Artık levhamız hazır ve sizin de yardımınızla çocuğunuz bu trafik işaretinin anlamını artık biliyor. Bir şeyler paylaşmak istediğiniz zamanlarda daha öğretici, uğraşı zevki olan ve onu tehlikelere karşı koruyacak bu tarz etkinliklerle çocuğunuza bu önemli ve hayati bilgileri aktarabilirsiniz. Şimdi levhamızı tam bir trafik işareti haline getirmek için ahşap direkle birleştirebilirsiniz. Bunun için bant yapıştırıcınızı kullanabilir ve sağlamlık için birkaç parça bant yapıştırıcı daha ilave ederek güçlendirebilirsiniz. 

 

        Ve bizim levhamız artık uygulama yapacağımız güne hazır.  

 

        Yazıcınız yok ise bu tarz bir çalışma için levha işaret ve şekillerini kendiniz çizerek de hazırlayabilir ve benzer bir çalışmayla etkinliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eklenmesini istediğiniz trafik levhasının talebini info@cyclingtr.com adresine e-posta ile iletebilirsiniz.

        “Genç Bisikletçinin Rehberi” yazımıza tıklayıp bunu çocuğunuza hikaye tarzında yorumlayabilir ve okuyabilirsiniz. “Genç Bisikletçinin Rehberi” için tıklayınız

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın