99.Fransa Bisiklet Turu Galibi: Bradley Wiggins

22/07/2012  //     //  Genel

 

3.497 kilometrelik 99.Fransa Bisiklet Turu’nun 21 yarış gününün son startı, 120 kilometrelik etap Rabouillet’den başladı. Rabouillet startı ile magazinsel yanı kuvvetli, Dünya’nın en büyük bisiklet turu için son gün yoğun ilgi ile 4 mayonun geçit şöleni eşliğinde başladı. Bradley Wiggins Champs Elysse finiş çizgisinden, Fransa Bisiklet Turunu kazanan ilk Britanyalı olarak geçmeyi başardı. Kısacası yıllardır hayalini kurduğu hayalinde, yılların birikimini sergilediği 21 günü başarılı disipliniyle lider tamamlamayı başardı. Wiggins, “Geçen yıl Cadel Evans’ın Champs-Élysées’de turu bitirişini izlemiştim. Evans’ın mutluluğunu izlerken neler hisettiğini, kendimi onun yerine koyarak hissetmeye çalıştım. Ve bu yıl, bu hissi yaşamak istedim.” yorumunu verdi. 

 

 

4 Mayonun liderliğinde başlayan final etabında Paris’e kadar 21 günün sonunda kategori liderliklerinin ödülü mayolarını geçit şöleni eşliğinde, kutlamalar ve poz veren kahramanlar geçidi niteliğinde geçti. Bugün Champs-Élyséesfinişi sprinterler için ayrı bir önem taşıyordu. Etap galibi de meşhur Champs-Élysées podyumuna çıkacağı için beklediğini bulamayan, etap galibiyeti elde edemeyen yada mayo alamayan takımların stratejileri muhakkak ki gün sonunda bir etap galibiyeti yakalayarak Champs-Élysées podyumunu görmek hedefi hakimdi. Öte yandan şimdiye kadar 3 kez Champs-Élysées finişini galip tamamlayan Mark Cavendish, Dünya Şampiyonluk mayosu ile bu son gün finişini 4. kez Champs-Élysées podyumu ile onurlandırarak turu tamamlamak istiyordu. Karşısında ise bu etabı kazanmak isteyen ve sırf Champs-Élysées podyumu için Pirenelere dayanıp sona ulaşan sprinterler vardı. 

 

Start sonrası, Paris’e kadar geçit töreni niteliğinde yavaş tempo ilerleyen ana grup Paris’e yaklaştıkça son güne konsantre olmaya başladı. Paris meydan muharebesinin 6 kilometrelik parkurunda atılacak 8 turu sonunda günün galibi belli olacaktı. Parkurun ilk turuna, Fransa Bisiklet Turu’na 17.kez start alan, yani yakın zamanın, aktif ve yaşayan tarifi George Hincapie liderliğinde girildi. Bu yıl emekli olacağını açıklayan Hincapie 17.kez start aldığı ve 16.kez gördüğü Champs-Élysées parkur mücadelesinin ilk turuna anlamlı bir liderlik ve veda mahiyetinde girdi. 

 

Parkurun ilk turuna giriş seramonisinden sonra yarış kafilesi artık günün mücadelesine de resmi başlangıcını yapmış oldu. İlk kaçış RadioShack Nissan Trek takımı sporcusu Jens Voigt’tan geldi, Lampre takımından Danilo Hondo’nun da katıldığı kaçış atağında ikiliye daha sonra Lotto Belisol’den Lars Bak da katıldı. Kaçış grubu ana gruba zaman farkını 15 saniyenin üzerine çıkartamadı. Hatırladığım kadarıyla Champs-Élysées galibiyetle sonlandıran iki isim var. Biri, bugün de start alan, 2005 yılındaki kaçışı ile Champs-Élysées galibiyetini alabilen Alexandr Vinokourov, diğeri de 1987 yılında kaçışla Champs-Élysées galibiyetini almayı başaran Jeff Pierce idi. Bugünkü tüm kaçış denemeleri, SKY temposu ile ilerleyen ana grup karşısında zaman farkını arttırmayı başaramadı. SKY 2012 Fransa Turu’na adeta köklü bir damga vurma niyetindeydi. Takımın istikrarlı konsantrasyonunu ve gücünü 21 gün izledik. Bu gün de etabın galibiyeti için Mark Cavendish için çalışıyorlardı. Çan çalınıp son tura girdikten sonra da son kaçış grubunun üyeleri, finiş çizgisine 2,9 kilometre kala ana gruba dahil olduğunda günün toplu sprint finişi senaryosu için mücadele başladı.

 

 

Son kilometrede SKY Cavendish’i, Lotto Belisol takımı Andre Greipel’i Orica GreenEdge takımı Matthew Goss’u, Saxo Bank Thinkoff Bank takımı Juan Jose Haedo’yu ve Liquigas Canondale takımı da Peter Sagan’ı önlere konumlandırmayı başarmıştı. Artık son kilometrede devler savaşacak, kazanan Champs-Élysées podyumunu görecekti. Sprinterlerin hayal etabı için son kilometre mücadelesinde Sarı Mayonun Mark Cavendish’e domestiklik yapması gerçekten görülmeye değerdi. Wiggins çekilip alanı Mark Cavendish’e bıraktığında Cavendish uzun soluklu (350 -400 mt) sprintini atmaya başladı. Bu arada Andre Greipel ardından gelen Peter Sagan, Greipel’in etap sprintine saldırmayacağını anlayınca sprintini geç başlatmış oldu. Cavendish’in erken başlattığı vahşi sprint atağına Matthew Goss direnemezken, Peter Sagan’ın geç başlattığı başka bir vahşi sprint güç göstergesi etabın ikinciliğini kapmasını sağladı. Evet Mark Cavendish’in 4.kez galibiyetle sonlandırdığı Champs-Élysées finişi gerçek güçlü sprinteri göstermiş oldu. Ancak benim görmüş olduğum iki tane en güçlü sprinter vardı Champs-Élysées finişinde. Diğeri kesinlikle Peter Sagan’dı. Sagan kariyerinde ilk kez Fransa Bisiklet Turu’na katılmış 22 yaşındaki genç isim olarak yeşil mayoyu ilk katıldığı yıl alarak, 3 etap galibiyeti, Champs-Élysées finişindeki ikincilik ile önemli mesajlar vermiş oldu. Peter Sagan’ın Fransa Bisiklet Turu için bugün kazandığı en büyük tecrübe; Champs-Élysées galibiyetini istiyorsan, doğru yere konumlan olarak yanına kar kaldı. Evet şimdi genç Slovak’ın Yeşil Mayosu için takım direktörünün Porche sözünün gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini izleyeceğiz. Yeşil Mayoyu kazanırsa Sagan karşılığında Teknik direktörün Porche’sini istemişti ve “Okey!” ini alarak Tura başlamıştı.

 

 

Champs-Élysées podyumu hayli anlamlıydı. Britanya bayraklarının kapladığı alanda Büyük Britanya coşkusu hakimdi. Sarı Mayoyu kazanan ilk Britanyalı olarak tarihe adını kazıyan Bradley Wiggins ve podyumda turun ikinciliği ile eşlik eden Christopher Froome ile ilk ikiyi çıkartan Birtanya için onur günü, tarihi bir gün oldu. Türk Eurosport’un başarılı ve sevimli spikeri Caner Eler’in “Seneye Sir Wiggins olarak anons edersek şaşırmam” esprisini kendi yorumumda da paylaşmadan geçemeyeceğim. Britanya son gün etap galibiyetini de Mark Cavendish ile alarak Fransa Turunun 99.edisyonuna hakim bir güç olduklarını son günde ispat ederek turu tamamladı. Britanya için muazzam bir coşku.

 

 

Peter Sagan; Fransa Turuna katıldığı ilk yılında sanki önemini ve zorluğunu anlamamışçasına kazandı Yeşil Mayoyu. Sadece kazanmak istedi. Yeşil mayoyu alırım, etap galibiyetini alırım. Biraz bekleyin bu daha ilk yılım seneye Champs-Élysées’yi de alırım edasıyla 3.497 kilometreyi geride bıraktı. Donuk balışlarını Champs-Élysées podyumda izlerken sanırım henüz neyi kazandığının farkında bile değil diye düşünmemek elde değildi. Etap galibiyetlerini aldığında finiş çizgisinden geçerken başarısıyla daha çok gurur duyuyordu yada daha çok mutluydu sanki. 22 yaşındaki adı yakın zamana kadar sadece sprinter olarak geçen Sagan’ın, katıldığı ilk Fransa Turuna etkisi ile gelen Tourminator lakabını önümüzdeki yıllarda daha da çok izleyeceğiz.

 

Beyaz Mayosu ile BMC takımına teselli veren genç Tejay Van Garderen, genel sıralamayı 5.sırada bitirdi. Yaşı, beyaz mayosu bir yana genel sıralamayı 5.sırada bitiren bu gencin önümüzdeki yıllarda sağlam bir takım kadrosuyla neler yapabileceğini düşünmek pek de zor değil. Takım lideri Cadel Evans’ı kaç kez beklediğini ve taşıdığını da hesaba katarsak, genel sıralamadaki 5.sıra ile tek başına yapabildikleri, sessiz ve derinden gelen geleceğin Sarı Mayosu görüşleri daha da yankılanacaktır.

 

Thomas Voeckeler; Dağların Kralı mayosu ile Champs-Élysées’deki Fransız. Bu yıl bir Fransız’ın Champs-Élysées podyumuna çıkması Fransa için büyük onur oldu. Böyle bir organizasyon kalitesiyle ev sahibi ülkenin buna ihtiyacı vardı. Fransa bu yıl yeni cevherlerin çıkışı ve Voeckler’in puantiyeli mayosu ile verimkar bir yılı geride bıraktı. Thomas Voeckler’in finişte bekleyen kırmızı puantiyeli aile fertleri, Fransız böbürlenmesi ile göğsünü kabarta kabarta gezinen Voeckler’in en doğal hakkıydı. Fransa’nın son yıllardaki kahramanı kendi evindeki böbürlenmesinde haklı, sonuçta hiç de itici olmayan bu gururun ekranlara yansıyan ve bana POPEYE’yi çağrıştıran yansımalarını yine de kendi yorumum alarak sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim.

 

 

 

 

Champs-Élysées – Final Etabı Finiş Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:08:07  
2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale    
3 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
4 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
5 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
6 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team    
7 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team    
8 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team    
9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling    
10 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun    
11 Tyler Farrar (USA) Garmin – Sharp    
12 Koen De Kort (Ned) Argos – Shimano    
13 Luca Paolini (Ita) Katusha Team    
14 Yohann Gene (Fra) Team Europcar    
15 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale    
16 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:00:04  
17 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team    
18 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
19 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team    
20 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
21 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team    
22 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team    
23 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    
24 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
25 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team    
26 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun    
27 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:07  
28 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan    
29 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team    
30 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team    
31 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp    
32 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:00:09  
33 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale    
34 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team    
35 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale    
36 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team    
37 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan    
38 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
39 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Sharp    
40 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar    
41 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
42 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep    
43 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
44 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun    
45 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat    
46 George Hincapie (USA) BMC Racing Team    
47 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team    
48 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne    
49 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team    
50 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale    
51 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team    
52 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan    
53 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team    
54 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling    
55 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling    
56 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
57 Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano    
58 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling    
59 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team    
60 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar    
61 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
62 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep    
63 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team    
64 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team    
65 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan    
66 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
67 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
68 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team    
69 Denis Menchov (Rus) Katusha Team    
70 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun    
71 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat    
72 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun    
73 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team    
74 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
75 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team    
76 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi    
77 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi    
78 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-QuickStep    
79 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team    
80 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat    
81 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team    
82 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
83 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team    
84 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD    
85 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD    
86 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team    
87 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team    
88 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat    
89 Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-QuickStep    
90 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team    
91 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Big Mat    
92 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team    
93 Daniel Martin (Irl) Garmin – Sharp    
94 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
95 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun    
96 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team    
97 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi    
98 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-QuickStep    
99 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan    
100 Richie Porte (Aus) Sky Procycling    
101 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat    
102 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
103 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale    
104 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team    
105 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale    
106 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale 0:00:25  
107 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
108 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne    
109 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan    
110 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale    
111 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
112 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale    
113 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge Cycling Team 0:00:29  
114 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale    
115 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:32  
116 Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano 0:00:38  
117 David Millar (GBr) Garmin – Sharp    
118 Christian Knees (Ger) Sky Procycling    
119 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale    
120 Joan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team    
121 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano 0:00:44  
122 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
123 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team    
124 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team    
125 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale    
126 Matthieu Sprick (Fra) Argos – Shimano    
127 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
128 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
129 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
130 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team    
131 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team    
132 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team    
133 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi    
134 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
135 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar    
136 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team    
137 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team    
138 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat    
139 Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD 0:00:57  
140 David Zabriskie (USA) Garmin – Sharp    
141 Stuart O’Grady (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
142 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
143 Sebastian Langeveld (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team    
144 Yann Huguet (Fra) Argos – Shimano    
145 Alexandr Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team    
146 Jean Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun 0:01:24  
147 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat    
148 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:02:02  
149 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team    
150 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun 0:02:45  
151 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 0:03:13  
152 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:09  
153 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD    

 

 

20. Etap Sonunda Genel Durum:


 


 

Bradley
Wiggins
 

SKY

  87s 34′ 47″

Peter
Sagan
 

LIQ

 421
Puan

 Thomas
Voeckler

 

EUC

 135
Puan

Tejay Van
Garderen
 

BMC

  87s 45′ 51″

RadioShack Nissan Trek

 263s 12′ 14″


  
 


 

20.Etap – 22 Temmuz 2012 Pazar:

Rambouillet > Paris Champs-Élysées – 120 kilometre

20.Etabın Sonunda;

 Yarış Lideri:
Bradley Wiggins
 

 Puanlamada:
1.
Peter Sagan      421 Puan   

2. Andre Greipel    280 Puan

3. Matthew Goss   268
Puan

  Dağların kralı: Thomas Voeckler
 

  Genç Yarışçı:  Tejay Van
Garderen
 

20.
Etabın ardından Sıralama;

1 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 87:34:47  
2 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:03:21  
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:06:19  
4 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 0:10:15  
5 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:11:04  
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan 0:15:41  
7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:15:49  
8 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:16:26  
9 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:16:33  
10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:17:17  
11 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan 0:17:54  
12 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 0:19:33  
13 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan 0:19:55  
14 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 0:25:27  
15 Denis Menchov (Rus) Katusha Team 0:27:22  
16 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan 0:28:30  
17 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:31:46  
18 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:37:03  
19 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 0:38:16  
20 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:42:26  
21 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun 0:45:43  
22 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:46:52  
23 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling 0:54:52  
24 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:58:37  
25 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:59:44  
26 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 1:04:41  
27 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 1:05:10  
28 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 1:05:39  
29 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 1:08:26  
30 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team 1:09:19  
31 Alexandr Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team 1:15:21  
32 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-QuickStep 1:16:29  
33 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 1:16:52  
34 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 1:20:49  
35 Daniel Martin (Irl) Garmin – Sharp 1:25:23  
36 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:27:52  
37 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 1:28:32  
38 George Hincapie (USA) BMC Racing Team 1:30:38  
39 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:32:19  
40 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 1:34:33  
41 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:37:57  
42 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 1:38:37  
43 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 1:38:41  
44 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 1:40:44  
45 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 1:41:00  
46 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 1:41:35  
47 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 1:42:12  
48 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Big Mat 1:42:39  
49 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 1:43:53  
50 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 1:47:14  
51 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team 1:47:31  
52 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 1:50:41  
53 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team 1:51:43  
54 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun 1:52:28  
55 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 1:52:30  
56 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 1:52:34  
57 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:55:30  
58 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 1:57:39  
59 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 1:57:45  
60 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp 1:58:38  
61 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 1:58:55  
62 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 1:59:53  
63 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team 2:03:55  
64 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team 2:05:43  
65 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 2:06:32  
66 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat 2:10:17  
67 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:11:36  
68 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-QuickStep 2:12:22  
69 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD 2:13:39  
70 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-QuickStep 2:13:49  
71 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 2:16:15  
72 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team 2:17:30  
73 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 2:17:31  
74 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:18:58  
75 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun 2:19:43  
76 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan 2:21:56  
77 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 2:22:02  
78 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team 2:23:09  
79 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 2:24:35  
80 Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD 2:24:46  
81 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 2:25:29  
82 Christian Knees (Ger) Sky Procycling 2:26:43  
83 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 2:29:01  
84 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 2:29:13  
85 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat 2:33:14  
86 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD 2:37:55  
87 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:37:56  
88 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 2:40:47  
89 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 2:41:14  
90 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 2:41:44  
91 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun 2:41:50  
92 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun 2:46:04  
93 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 2:46:14  
94 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat 2:46:51  
95 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team 2:47:03  
96 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 2:48:05  
97 Stuart O’Grady (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 2:50:31  
98 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale 2:51:34  
99 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 2:53:11  
100 David Zabriskie (USA) Garmin – Sharp 2:53:26  
101 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team 2:53:35  
102 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 2:53:52  
103 Koen De Kort (Ned) Argos – Shimano 2:54:13  
104 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team 2:55:04  
105 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 2:55:24  
106 David Millar (GBr) Garmin – Sharp    
107 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 2:56:02  
108 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 2:56:21  
109 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 2:56:27  
110 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge Cycling Team 2:57:20  
111 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 2:57:29  
112 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-QuickStep 2:57:58  
113 Matthieu Sprick (Fra) Argos – Shimano 2:58:15  
114 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale 2:58:41  
115 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3:02:57  
116 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team 3:03:38  
117 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 3:04:30  
118 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale 3:04:39  
119 Joan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team 3:06:27  
120 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 3:06:55  
121 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:08:29  
122 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 3:08:57  
123 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team 3:09:02  
124 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team 3:13:06  
125 Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-QuickStep    
126 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat 3:16:38  
127 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:17:07  
128 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:17:16  
129 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team 3:17:44  
130 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:18:11  
131 Jean Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun 3:18:20  
132 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team 3:19:36  
133 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat 3:20:24  
134 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi 3:21:34  
135 Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano 3:23:44  
136 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun 3:23:55  
137 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:25:08  
138 Yann Huguet (Fra) Argos – Shimano 3:26:43  
139 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 3:26:58  
140 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:27:28  
141 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano 3:27:49  
142 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:28:36  
143 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:28:56  
144 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team 3:31:24  
145 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 3:38:24  
146 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 3:38:48  
147 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Sharp 3:40:01  
148 Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano 3:40:37  
149 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:42:31  
150 Sebastian Langeveld (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team 3:50:12  
151 Tyler Farrar (USA) Garmin – Sharp 3:54:45  
152 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:57:04  
153 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun 3:57:36  

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın