49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 8.Etap Başlarken İstanbul-Avrupa’dan Asya’ya

28/04/2013  //     //  Videolar

 

 


8.Etap 28 Nisan 2013 Pazar; İstanbul-İstanbul 121 km.:

 

 

49.kez düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu final etabı için, dün 7.etap finişi ardından İzmir Atatürk Hava Limanına yönlenen yarış kafilesi günü İstanbul’da sona erdirdi. Geçen yıl olduğu gibi şehirlerarası havaalanı transferinde olası aksiliklerden tedirgin olan takımlar yine hiçbir aksilik, gecikme olmadan transfer edildi. 1200 kişinin sorunsuz geçen 7 günü ardından final gününe yine erken saatlerde uyanan bölümlerle başladık.

 

7. etap sonunda TUR’da Mustafa Sayar(TRK)  Natnael Berhane(EUC) ‘nin 41 sn önünde düz bir etap olan İstanbul etabında bir aksilik olmaz ise güçlü takımının koruması altında turun genel klasman sıralamasını birinci bitirecek  ve bu senenin Turkuaz renkli, genel klasman lideri mayosunu  alarak Türk  Bisiklet Tarihinde böylesine güçlü  takımların yarıştığı bu kategorideki turu kazanan ilk Türk olacak.  Mustafa’yı  taşıyacak olan Torku bugün bize tam bir görsel şölen sunacak  ve genel takım sıralamasındaki yerini korumaya çalışacak. Bir diğer öenli sonu içi Dağların Kralı sırlamasında yine bir önemli aksilik olmaz ise Torku Seker’den Serhy Gretchyn birinci olacak, ayrıca bu kategoride Mustafa Sayar ikinci sırada. Türkiye Güzellikleri Mayosunda sırlamasında üçüncü sırada olan Ahmet Örken büyük ihtimalle Mustafa Sayar’ı korumak ve finishe sağlıklı bir şekilde ulaşması sağlamak üzere görev yapacak.   Sprint mayosu Yeşil Mayo ise  Andre Greipel’in (LTB) de kalacak.  Ancak  Marcel Kittel (ARG) ve Andrea Guardini (AST) ve diğer sprinterler finishte muhakkak ki şanslarını deneyecektir.

 

İstanbul coşkusu ve artık yoğun temponun herkes için final günü gelip çattı. Bugün, Avrupa’dan Asya’ya, Boğaziçi köprüsünden geçilerek; tarihi ve kültürel zenginlikleri ile dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da galibiyet onurunu elde etme mücadelesi ile gerçekleşecek. Final etabı, Bisiklet sporu tarihinde ilk kez kıtalararası çok etaplı tur olma özelliği ile tarihe geçerek 2011 yılında tarihi final etabı olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl final etabını, TUR’un açılış etabını kazanan Theo Bos yine toplu sprint finişinde İstanbul etap galibi olarak TUR’u tamamlamıştı. Metropol şehre yakışan, her yıl temposu yüksek geçen etabın bugünkü süper sprinterlerin finishi ile final etabı ile İstanbul podyum seramonisi şansını elde edecek.

 

 

Bu yıl final etabında büyük bir eksiklik tamamlanmış oldu. 29,9.kilometre’de Şaşkınbakkal’da verilecek sprint primleri ile puan klasifikasyonu sıralamasında son güne sprint puanları mücadelesi dahil edildi. Geçtiğimiz yıl Bağdat Caddesi 4.Turunda verilen Türkiye Güzellikleri primlerine bu yıl sprint primleri heyecanı da eklenerek final gününde rekabetin keyfini arttırma kararı hayata geçti.

 

TUR 2011’in açılış etabı olan bugün koşulacak parkuru, Farnese Vini – Neri Sottoli takımının genç İtalyan sporcusu Andrea Guardini kazanmıştı. Andrea Guardini yeni takımı Astana renkleri ile bugün galibiyet için ön saflarda kalmaya çalışacak. Geçtiğimiz yıldan itibaren final etabına ev sahipliği yapan İstanbul’da, TUR 2012’nin açılış etabı galibiyetini kazanan Theo Bos, İstanbul kapanış etabının galibiyetini de alarak turu tamamlamıştı.

 

 

Dünya’nın ilk kıtalararası bisiklet yarışı ünvanını 47.edisyonunda alan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu anlamlı jeopolitik konumunu 49.edisyonunda da vurguluyor. Avrupa yakası Sultanahmet’te saat 12:35’de alınacak Nötral start ardından Kennedy Caddesi’ndeki resmi start ile final etabı heyecanı başlayacak. Gün sonunda Turkuaz Mayoyu giyecek isim 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun galibi olarak tarihi şehirde, görkemli podyum seremonisinde yer almaya hak kazanacak.  47 yıllık geçmişinde istikrarını koruyup, bisikletin hızla gelişmekte olduğu Türkiye’ye yakışan büyüme hızıyla Dünya’nın ilk 10 turu arasına girmeyi başardı. Artık markalaşma sürecine giren Türkiye bisiklet turu, büyük turlara yakışan,  en kalabalık ve metropol şehirde final etabının yapılması amacına uyarak, 49.edisyonla birlikte rotasını İstanbul’a çevirdi. Ve bu yenilikle beraber 2013 TUR’un diğer yeniliği Elmalı zirve finişi beğenileri toplamış, dış basında ve bisiklet severler destekli büyük yankı uyandırmıştı. Bu yıl eklenen tırmanış profilleri ile rekabetin artıp, mücadele sürecinin uzaması ile World Tour hedefinde büyük bir engel daha aşıldı.

 

 

 

Boğaz köprüsünü geçerek Anadolu yakası, Bağdat caddesine ilerleyecek olan sporcular, Caddebostan’da 8 tur atacak.  TRT3 ve Eurosport 2yayını saat 14:30’da, Caddebostan’da atılacak 3. turda yayına girecek. İki kıtayı birbirine bağlayan Boğaz köprüsünün güzelliği ise Caddebostan’ın 4. turunda 74,1. kilometrede Türkiye Güzellikleri primlerini dağıtacak. Görkemli İstanbul’da, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun  galibi bugün sonunda 2013 Turkuaz Mayonun sahibi olacak. Mustafa Sayar, son gün kazadan uzak kalabilir ana grupta yerini koruyabilirse ödülünü Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’den nihai şampiyonluğunu ilan ederek alacak.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın