49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 4.Etap Başlarken Göcek-Marmaris

24/04/2013  //     //  Genel

 

 

4. Etap 24 Nisan 2013 Göcek-Marmaris 147 km:

 

Geçtiğimiz yıl Fethiye-Marmaris arası geçilen 132 kilometrelik dördüncü etap ANZAC gününe denk geldiğinden Avusturalyalılar’ı finişte zafer ararken görmüştük. 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda, Mark Renshaw’un galibiyetini aldığı Marmaris finişli etap, bugün yeni başlangıcı Göcek ile dünkü rekabet zevkinin devam etmesini sağlayacak. 2012 yılında ilk kez Elmalı zirve finişi ile tırmanışları zorlaştırma karar veren Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizasyon Komitesi, “Elmalı zirvesini alan genel sıralamayı alır” mantığını değiştirerek genel sıralama rekabetini arttırmak üzere dördüncü etapta değişiklikler yaptı. Bu yıl ANZAK günü beşinci etaba denk geliyor. Yarın Avusturalyalı sporcuları önlerde görebiliriz.

Dönelim bugünkü etaba…

 

 

 

 

Göcek’te, Göcek limanı önünden saat 12:45’de alınacak neutral start ile heyecan yeniden başlayacak. Resmi startın verilmesinden yaklaşık 5 kilometre sonra kategori 2 olarak değerlendirebilecek, ancak kategorize edilmemiş tırmanış başlayacak. Etap galibiyeti ve genel sıralama mücadelesinde söz hakkı isteyenler için stratejik bir etap olarak görünüyor. Tırmanışta oluşacak sağlam bir kaçış grubu denemesi günü sürpriz galibiyetle sonlandırabilir. Bu sebeple start sonrası agresif atakların art arda geleceği beklentisini de beraberinde getiriyor. Tırmanışın zorlu ve teknik inişi gözden kaçırılmaması gereken detaylardan biri.

 

 

 

Bugün dördüncü etap, 50,2.kilometrede kategori 2 puanlarını verecek. Birinci geçen 5 tırmanış puanı, ikinci 3 puan, üçüncü 2 puan ve dördüncü 1 tırmanış puanı alacak.

 

 

Etabın 62,2.kilometresinde Ortaca’dan geçerken dünyaca ünlü doğa harika Dalyan, Türkiye Güzellikleri primlerini dağıtacak. Beyaz mayo mücadelesi için,  Ahmet Orken bu puanlar için kaçış grubunda yer alabilir.

 

 

116,3.kilometrede Gökova Sprint primleri puanlarını verecek. Çetibeli sonrasında ise, kategorizelendirilmemiş ve tırmanış puanı vermeyecek olan, Beldibi yakınlarındaki tırmanışın zirvesine 550 metre rakım geçilecek. İnişi düz olsa da bu yıl Marmaris finiş çizgisi öncesine dahil edilen İçmeler yokuşu olası kaçış grubundaki tırmanışçılara, galibiyet şansı sağlayabilir. 

 

Dün Kraliçe etaba 190 sporcu start almıştı.  Zorlu profilde, yarışı bırakan 4 sporcu sonrasi Elmalı zirvesi 186 sporcunun finisine ev sahipligi yapmıştı. Bugün 186 sporcu mücadeleye devam edecek. Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor) Turkuaz mayoya sadece 12 saniye uzaklıkta. Ahmet Õrken Türkiye Güzelliklerini temsil eden Beyaz mayoyu taşıyor olacak. Bugünkü profilin teknik inişleri, finişe son 1, 5 km içinde geçilecek 3 keskin dönüşü ile yine heyecanlı geçecek. Üstelik sabah erken saatlerde etkisini göstermeye başlayan yakıcı güneş sporcuları zorlayacak düzeyde yarışa yön verecek.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın