49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 3.Etap Başlarken Antalya-Elmalı

23/04/2013  //     //  Genel

 

 

3. Etap – 23 Nisan 2013 Salı : Antalya – Elmalı 153,5 kilometre

 

TUR ile birlikte bugün bisiklet yarış keyfinin nabzı Türkiye- Antalya’da atacak. Dünkü kaotik kaza sonrası sprint etaplarinin favorilerinde malesef eksik isimlerle başlayacağız. Dün gece ilerleyen saatlerde, TUR sağlık ekibinden Doç. Dr. Sedat Yanturalı’nın kaleminden kaza anını ve kaza sonrası bilgilendirmeleri paylaşmıştık. Bugün, Blanco takımından Theo Bos ve Mark Renshaw, Lotto Belisol takımından da Jonas Vangenechten start almayacak. 190 sporcunun start alması bekleniyor.

 

İki günü geride bıraktıktan sonra 2012’de Türkiye Bisiklet Turuna gelen yenilik, zirve finişi etabı ile Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu geçen yıl dünya genelinde bisiklet severlerin beğenilerini toplamıştı. Dünya basınında mini Alpe d’Huez adını alan Elmalı finişi, TUR’un genç parkur profili olarak vaz geçilmez heyecan olacak gibi görünüyor. Bugün yine ses getirecek Elmalı zirve finişi anını kaçırmak istemeyen bisiklet severler Elmalı’daki finişe doğru konumlanacak ve imrenerek izlediğimiz tırmanış etaplarına, Türkiye Bisiklet Turunun 3.etabında canlı izleme şansı elde edecekler.  Uzaklık, iş hayatı derken finişteki canlı şölene eşlik edemeyen bisiklet severler de ekrandan bu tarihi ve nefes kesici zirve finişinin sabırsızlıkla beklendiği yılları üst üste iki yıl izleyerek zirvenin tadını çıkartacaklar.

 

Dün, Antalya finişinde hem genel sıralama liderliği Turkuaz Mayosunu Marcel Kittel’den alan Andre Greipel aynı zamanda puan klasifikasyonu lideri olarak Yeşil Mayonun da sahibi. Greipel bugün Turkuaz Mayoyu taşıyor olacak. Zirve tirmanışında Turkuaz Mayoyu geride göreceğiz.  Yeşil Mayoyu ise Aidis Kruopis (Orica GreenEDGE) taşıyacak. Türkiye Güzellikleri mayosu, Torku Seker Spor takımından genç yetenek Ahmet Orken’de olacak. Gururumuz Mustafa Sayar Kırmızı Mayo üzerinde Kraliçe etaba start alacak. Bu onur dolu Türk bisikleti ve Türkiye’nin en beğenilen, tanınan tırmanışi Elmalı kaçırılmaması gereken etap olacak.

 

Antalya finişinde 49.edisyonun sprinter zenginliğini kaotik kaza ile nefesleri tutarak izlemiştik. Bugün gün… Bu gün belki de TUR’un liderinin belirleneceği tırmanışçıların günü olacak. Turkuaz Mayoyu, diğer sprinterlerle birlikte Göğübeli geçidine (Göğün Geçidi) tırmanırken, zorlandıklarını göreceğiz.

 

 

 

1.850 metre rakımda sona erecek 3.etap 5 prim kapısı ile, bugün her mayoya hitap eden profili ile mayoların mücadelesi de adrenalini 153,5 kilometre içerisinde olabildiğince yüksek tutması bekleniyor. 48.Edisyonda Elmalı zirve finişi ile yapılan yenilik gerek Türk gerekse yurtdışı takipçilerin yıllardır beklediği bir finişti. Antalya sahili, Atatürk Parkında sona eren 2.etabın finişi, bugün 3.etabın start noktası olarak yepyeni bir heyecanın başlama noktası olacak. Bugün etabın zirve finişi muhtemel genel sıralama deprem etkisine sebep olacak. 153,5 kilometre mesafede geçilecek 5 prim kapısı, temposu yüksek geçmesi beklenen günün kaçışına izin verecek mi? Bu yıl tırmanışçılarla donanmış takım kadroları, hedefledikleri genel sıralama iddialarına bugünkü etap performanslarına göre rekabette etkili olabilecek. Bugün TUR 2013 kaderine etki edecek galibiyeti kim alacak? Merak edilen bir çok sorunun cevabı bugün… Bu profilde cevaplanacak.

 

 

3.Etabın prim kapıları; bu yılın prim kapısı açısından en zengin etabı 3.etap profilinde, 5 prim kapısına sahip. Antalya’nın yakıcı güneşi eşliğinde saat 12:0000’de başlayacak Kraliçe etap, Torosların sıcaklığa tezat Kar kakaplı tepelerine heyecan adım adım yansıyacak. Sabah kahvaltı sonrası etrafta kosusturan suanyorler de bugünün onemine dair heyecanı erken saatlerde yaymaya başladı.  Kafile için en önemli gün…

 

Etabın ilk prim kapısı; 9,2.kilometrede geçilecek olan 268 metrelik Kepez tırmanışı, kısa ama dik profiliyle kategori 2  primlerini verecek.

 

 

 

 

 

İkinci Prim Kapısı; 22,8.kilometrede Termesos Antik Kentinin güzelliği
vurgulanarak Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçilecek.

 

Üçüncü Prim Kapısı; kategori 1 düzeyindeki 1.530 metrelik Saksağan beli tırmanışında geçilecek. 76,5.kilometrede geçilecek olan 2.dağ primleri kapısı genel sıralama iddialıları için bugünün önemini hatırlatmaya başlayacak. Ayrıca Saksağanbeli prim kapısında, Türk Bisikletinin
kaybettiğimiz ünlü ismi Rıfat Çalışkan anılacak. TRT3 ve Eurosport yayını ise 109,1.kilometrede saat 15:00’de yayına giriyor. Türkiye Bisiklet tarihinin bu önemli gününün yayınını kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 

Dördüncü Prim Kapısı; 122,5.kilometrede Devlet Su İşlerinin bulunduğu
düzlükte etabın Sprint kapısı bulunuyor. İlk iki etap finişinde konumunu
iyi belirleyen bir sporcu puan klasmanında bugün lider mayoyu alabilir.

 

 

 

Beşinci ve son prim kapısı, Elmalı zirve finişinde geçilecek. 3.etabın finişi için kategori 1 düzeyindeki tırmanış profiliyle 1.850 metre tırmanış gerçekleştirilecek.

 

 

Bugünün
önemli tırmanışçılarını özellikle zirve finişinin bulunduğu Elmalı
finişine, “Göğün Geçidi”ne Mustafa Sayar ile beraber tırmanan favorileri izleyeceğiz. Torku Şekerden “Dağların Kaplanı” lakapı Nazım Bakırcı‘dan da bu etapta bir çıkış beklemek yanlış olmaz ayrıca Orica
GreenEDGE’den Cameron Meyer’i domine ederken izleyeceğimiz Tomas
Vaitkus, Torku Şeker Spor’dan bu sezon
formda olduğunu Tour of Blida ve Cezayir yarışlarında bir çok kez
sergileyen Mustafa Sayar, Andrey Mizourov ve David de la Fuante’yi
izleyeceğiz. Caja Rural takımından Danail Andonov Petrov, geçtiğimiz
Çarşamba La Fleche Wallone
performansı ile sezonda formunu tuttuğunu gösteren Jurgen Van
Goolen(Accent Jobs-Wanty), Sojasun takımından Brice Feillu ve 2010
Türkiye Bisiklet Turu genel sıralama 10.su Remi Pauriol ile Anthony
Delaplace kadrosunu saymak gerekir. Sojasun’da bugün pedallar Brice
Feillu için döner. 

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın