49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2.Etap Başlarken Alanya-Antalya

22/04/2013  //     //  Genel

 

2.Etap 22 Nisan 2013 Pazartesi; Alanya-Antalya-150 km:

 

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 2. gününde yine Alanya’dayız. Alanya son yılların en çekişmeli açılış etabı sonrası kara bulutların altında yarın için endişe yaratmaya başlayarak sona erdi. Akşam yağan yağmur,  gök gürültüleri eşliğinde, yarına hazırlanırken herkesin aklında bugünün sprint profilinde yağmur olup olamayacağı vardı. Gecenin ortak konuşmaları hava tahminleri ve endişesi ile geçerken,  ilk günü başarıyla tamamlayan takımlarda küçük çaplı kutlama havası, yağmur tedirginliği gölgesinde kaldı.  Ancak, gün yine parıldayan güneş ve bulutsuz hava ile başladı.

 

Dün Alanya’da gerçekleşen açılış etabının galibi Marcel Kittel (Argos-Shimano), bugün Alanya’dan start alıp, Antalya’da sona erecek 150 kilometrelik etapta Turkuaz mayoyu taşıyor olacak. Geçen yıl koşulan ikinci etabın profilinde bu yıl değişiklik yapılmadı. 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Antalya finişli ikinci etabının galibi, bu yıl da Lotto Belisol takım kadrosunda katılan, Gorilla lakaplı Alman sporcu Andre Greipel idi.  Turkuaz mayo, üst üste 2 kez etap ikinciliği ile günü tamamlayan Matthew Goss(Orica-GreenEDGE)’a geçmişti. Bu yıl Matthew Goss, Tour de Romandie’de yarın ilk etabın startını alacak. Peki, bugün geçen yıl ki gibi lider mayo el değiştirecek mi? ve Marcel Kittel Turkuaz mayoyu koruyabilecek mi?

 

 

 

 

150 kilometrelik etabın Antalya’daki finişi yine sprinterlerin mücadelesi ile renklenecek. Bugün, kazasız bir toplu finiş zevkine tanık olacağımızı umuyorum. 2.etap profili detaylı verildiğinden yanıltıcı olmasın, 130.kilometredeki 30 metre rakım çıkışı sonrası son 7 kilometre 15 metrelik iniş ve sonrasında düzlükle, normal şartlarda muhtemel bir toplu sprint finişi vaad ediyor. Bu yıl Türkiye Bisiklet Turu katılımcı takımların güçlü sprinterleri ve takımlarının leadoutluk yani finişe taşıyan domestiklerine bakılırsa yine Türkiye’deki sprint  finişleri için takım stratejileri de yarışıyor olacak. Özellikle, etkili tırmanış profillerinin dahil edilmesi ile sprinterlere uygun profillerin azalması, yarınki Elmalı zirve finişi öncesi galibiyet hedefindeki sprinterlerin bugün hızlı bir yarış çıkarmaları muhtemeldir. Tırmanışlar öncesi, bugünkü etap finişi sprinterler için oldukça önemli. Yarın Göğübeli (Göğün Geçidi) tırmanışında Elmalı zirve finişine tırmanışta sprinterleri ana gruptan kopup geri kalırken izleyeceğiz.

 

Geçtiğimiz
yıl 12:50’de alınan ikinci etap startı bir yana, bugün ikinci etap saat
13:00’de yine Alanya limanı önünden alınacak neutral start ile
başlayacak. Yine geçen yıl olduğu gibi Alanya limanında damalı bayrağın inişi ile 150 kilometrelik mücadele startını almış olacak.

 

Bugün etap profili  Sprint Primleri kapısı ve Türkiye Güzellikleri primleri kapısını barındırıyor. Kırmızı mayoyu dünkü etap sonunda giymeye hak kazanan Mustafa Sayar (Torku Seker Spor) bugün kırmızı mayo mücadelesi gerçekleşmeyeceğinden yarınki zorlu etap profili mücadelesine enerjisini saklayacak. Tırmanış klasmanı genel sıralamasını hedefleyen isimler yarınki 3 dağ primleri kapısındaki puanları bekleyecekler. Bugün ilk olarak  sprint primleri kapısı geçilecek. Manavgat Polis Karakolu önündeki düzlükte, 51.kilometrede bulunan Sprint primleri kapısı sonrası, 86.kilometrede Aspendos’un görkemli, tarihi güzelliği eşliğinde Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçilecek. Organizasyon komitesi 2011’de Phaselis’i, geçtiğimiz yıldan itibaren de Aspendos’u Türkiye Güzellikleri primleri vermek üzere seçmişti. 2011 yılının 2.Sprint primleri kapısı olan Aspendos’un güzelliğini 2012 2.etap içerisinde, 99.kilometre’de, bu yıl da 86.kilometrede Türkiye Güzellikleri Prim kapısı olarak yenilemiş görünüyor. TRT3 ve Eurosport, Türkiye Güzellikleri prim kapısı mücadelesi öncesinde, saat 15:00’da yayına başlayacak. 3 buçuk saatin üzerinde tamamlanması beklenen etabın finişi Antalya’da Atatürk Parkında bulunuyor. Canlı izleme fırsatı bulamayanlar için Eurosport 2 saat 19:30’da, TRT 3 gece 00:30’da yarışın tekrarını yayınlayacak.

 

Bugün 2.Etap sonunda 3.etabın Elmalı profili için hem dağ klasmanı mücadelesini hedefleyen isimler, hem de genel sıralamada iddialı olan isimler avantaj yaratmak için ertesi günü bekliyor olacak. Yarınki dağlık etap öncesi, bugünün sprint etabını değerlendirmek isteyecek olan favoriler ile finiş beklenenden daha agresif olabilir. Elbette Greipel, Metluchenko, Mark Renshaw,  bugünün güçlü favorilerinden.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın