49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 1.Etap Başlarken: Alanya-Alanya

21/04/2013  //     //  Genel

 

 

2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun açılış etabında, TUR 2013’ün sahip olduğu, turun kalitesini artıracak çok çok başarılı rota değişiklikleri
ve bu değişikliklerle izleyicilerin zorlu rekabeti seyir keyfi için
geri sayım süreci nihayet bu sabah sona erdi. İlk günün heyecanlı
bekleyişinde, gün sonunda genel klasman lideri olarak Turkuaz formayı
kimin giyebileceği olasılıklarını tahmin etme sürecinde parkur profili
sebebiyle sprinterler arasından açılış etabı galibi favorileri
belirlendi. TUR’un yeni değişiklikleri ile bu yıl tırmanışçıların
sayısının da artmış olduğunu göreceğiz. Cumhurbaşkanlığı Türkiye
Bisiklet Turu katılımcıları Kuzey Avrupa’yı etkisi altına alan
sert kış startlarına veda ederek, Türkiye’nin yakıcı Alanya güneşine
start alıyor. Açılış etabı heyecanı, bu yılki Cumhurbaşkanlığı Türkiye
Bisiklet Turu rotası değişikliklerinden ilki olarak sürpriz yapacak. 

 

Geçtiğimiz yıl açılış etabına yine ev sahipliği yapmış olan Alanya’da, Alanya Yat limanı önünden alınan start sonrası 16,9 kilometrelik parkurda 8 tur atılmış, tamamı 135 kilometre olan parkurun finiş çizgisinden 8. geçişte galibiyeti Theo Bos almıştı. Eski adı ile Rabobank olan takım bu yıl uzun soluklu sponsorluğunu beklenmedik bir açıklama ile bitiren Rabobank’ın sponsorluktan çekilmesi sonrası Blanco Pro Cycling adıyla devam edeceği açıklanmıştı. Bugün Blanco takım kadrosunda start alacak Theo Bos, geçen yılki Alanya etabı galibiyetini tekrarlamaya çalışacak.

 

 

2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun bugünkü açılış etabı, TUR’un parkur değişikliği yapılan etaplardan ilki olarak geçilecek. Yani bugün Kriteryum tarzında (start ve finiş noktalarının aynı olması) açılış gününü geçen seneye özgü bırakarak, 143 kilometrelik yol yarışı formatında izleyeceğiz. Geçen yıl açılış etabında tırmanış prim kapısı olmadığı için kırmızı mayo, Elmalı finişli üçüncü etapta sahibini bulmuştu. Ancak bugün etabın 42,6. kilometresinde bulunan kategori 2 tırmanış prim kapısı bugünkü etap sonunda kırmızı mayo için tırmanış puanları mücadelesine sahne olacak.

 

 Tırmanış primlerinin verileceği Gazipaşa’dan tekrar deniz seviyesine ineceğiz. Ve Antalya-Mersin yolunda neutral startın alındığı finiş çizgisine doğru dönüş yolunun 82,4.kilometresinde bu kez sprint primleri kapısı geçilecek. TUR’un puan klasifikasyonu liderini temsil eden yeşil mayo 2013 iddialılarının puan biriktirme mücadelesinde ilk perde olarak nitelendirebileceğimiz puan mücadelesine sahne olacak.

 

TUR haftasında henüz takımlar Türkiye’ye gelmeden önce yapmış olduğumuz takım röportajlarında Astana Pro Team Chris Baldwin’in belirttiği gibi, “Türkiye Güzellikleri’nin bu yıl dünya çapında bisiklet teması ile beraber görülecek olması ve bir parçası olmaktan mutluyuz.” yorumu doğrultusunda TUR’un olmazsa olmazı, sayısız tarihi ve coğrafi güzellikleri topraklarında taşıyan Türkiye’nin bugünkü etabında Türkiye Güzellikleri primleri 126,8.kilometrede Alanya manzaraları eşliğinde verilecek.

 

135 kilometrelik etabın finişi hafif eğimli tırmanış ile toplu sprint finişi konseptinde tamamlanması bekleniyor. Açılış etabı galibiyeti ile gün sonunda Turkuaz mayoyu alacak olan sporcu, yarın Alanya’dan start alıp Antalya’da sona erecek 150 kilometrelik yarış profilinde Turkuaz mayoyu taşıyor olacak.

 

Bugün ilk etabın galibiyetini alması muhtemel favoriler ise;

 

Theo Bos ve Mark Reshaw (Blanco Pro Cycling)

Andrea Guardini (Astana)

Andre Greipel (Lotto-Belisol)

Olimpik Şampiyon Mikhail Ignatiev (Katusha)- 2004 Pist Bisikleti Puan yarışında Altın Madalya (Puan yarışı 2012 itibari ile Omnium kategorisi Pist Yarışlarına dahil edildi) ve 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunu Puan Klasifikasyonu lideri olarak tamamlayrak Yeşil Mayoyu kazanan Maxim Belkov (Katusha)

Aidis Kruopis ve Leigh Howard (Orica-GreenEDGE)

Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff)

Marcel Kittel (Argos-Shimano)

Elia Favilli (Lampre-Merida)

Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka)- 2013 Milan SanRemo yarışının “Dondurucu Cehennem 2” şartlarıyla geçildiği 17 Mart’ta Sagan’a son an şoku yaratıp galibiyeti alan Ciolek bu sezon formda olduğunu muazzam Milan SanRemo performansıyla kanıtlamıştı.

Bryan Coquard ve Damien Gaudin (Europcar)- 2013 Paris-Roubaix beşincisi Gaudin, sezon başından beri başarılı kaçışları, muhteşem atakları ile gelecek vaad ediyor. Damien Gaudin 2013 Paris Nice Proloğunu alarak Sarı Mayoyu giymişti.

Genel anlamda en iyi takım kadrosu karmasını Torku Şeker Spor’un hazırladığını belirtmeden geçemeyeceğim. Yuri Metlushenko, Miraç Kal, Sergiy Grechyn ve her an muhteşem bir sürpriz yapabilecek, sürprizlerine alışık olduğumuz Ahmet Örken günün favorilerinden. Türk bisiklet severlerin televizyondan Ahmet Örken’in yarışını izleme şansını ilk kez elde edecek olmaları yanı sıra, tekniğine ve süratine hayran olacağınıza eminim. Zira Europcar takımının favori olarak gösterdiği pist bisikletinde 2010 dünya şampiyonu olan Bryan Coquard’ı Şubat 2011’de Fransa’da gerçekleşen yarışta geçerek birinci olan Ahmet Örken, Coquard ile yeni bir rekabete bugün başlıyor.

 

Eurosport yayın saatleri ; (Türkiye Saati ile)

 

  • Pazar                    21 Nisan              CANLI                   Eurosport-2       15:00 – 16:30
  • Pazar                    21 Nisan              Banttan                 Eurosport           00:00 – 01:00

 

Eurosport-2 ek yayın saatleri; (Türkiye Saati ile)

 

  • Pazartesi             22 Nisan              10:00 – 11:00

 

TRT Spor

Pazar                  21 Nisan                    14:30

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın