48.Türkiye Bisiklet Turunda Görkemli Etap Finişinin Adresi: Elmalı

09/04/2012  //     //  Genel

 

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2012 yılında 3.etapta gerçek bir dağ tırmanışına sahne olacak. Zirveye zorlu tırmanış 1850 m’de finish ile sona erecek.

2014 yılında Pro Tour yarışlar arasına girmeyi hedefleyen TUR için tarihi bir hamle olması yanında farklı özellikteki sporculara tırmanış ustalarına kendilerini gösterme fırsatı sunacak.

Son birkaç yıldır müsabaka zorlu bir etap ekleme düşüncesi, Türkiye’nin güneyindeki dağların, tepelerin ve yol kalitesinin detaylı incelenmesi ardından nihayet bu yıl gerçek oldu.

2010 ve 2011 yıllarında, Fethiye-Pamukkale arasındaki inişli çıkışlı rota, güçlü sporcuları bir hayli terletmiş olsa da, göz alıcı bu etap dahi yeterince zorlayıcı olmamıştı.

Bu yıl start alacak 200 sporcu yeni eklenen 3.etabı da keşfe çıkacak. Daha önce Kemer-Elmalı arasında olması planlanan etap, ilk kilometrelerdeki yol çalışmaları nedeniyle, benzer uzunluktaki Antalya-Elmalı etabıyla yer değiştirmişti.

“Antalya’dan başlamak işleri kolaylaştırmayacak” diyen yarış direktörü Açıkalın, “Son tırmanış öncesinde başka tırmanışlar da var. Saksağanbeli geçidinde 1. Kategori tırmanış ardından sporcular Elmalı’ya doğru 28.8 km boyunca tırmanışı sürdürecek. Son 13 km’de finish çizgisine doğru sporcuları bekleyen eğim Alp Düez etabından farklı değil” diye ekledi.

Yarışın sonucunu da etkileyeceği düşünülen etap, geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunu ön sıralarda tamamlayan güçlü sprinterleri bir günde arka planda bırakabilir.

TUR2011 ardından bu yıl ikinci TUR zaferini arayan Alexander Efimkin’in (Team Type 1-Sanofi), Antalya-Elmalı etabında güçlü rakipleri arasıdan sıyrılması gerekecek. Efimkin’in en önemli rakipleri arasında Kazakların yıldız ismi “Alexandre Vinokourov”(Astana), kariyerinde Fransa Turu’nda sarı mayo zaferi bulunan Rinaldo Nocentini (Ag2R-La Mondiale) ve Dünya Bisiklet Birliği Antrenman Merkezinde antrenman yapan, yetenekli tırmanış ustası Daniel Teklehaimanot (Greenedge) gibi isimler yer alıyor.

 

Haber: Tour of Turkey Resmi Websitesi

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın