48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Etapları

17/04/2012  //     //  Genel

 

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizasyon Komitesinin her yıl eklediği yenilikler ile hızla ilerleyen Türkiye Bisiklet Turunda bu yılki rotaya ve değişikliklere TUR’un başlamasına sayılı günler kala göz gezdirmekte fayda var. 2011 Yılında Dünya’nın ilk ve tek kıtalararası bisiklet yarışı olan Türkiye Bisiklet Turunda bu yıl yine Avrupa’dan Asya’ya köprü olan Türkiye’nin jeopolitik önemi vurgulanarak Avrupa’dan Asya’ya 2.kez geçilecek. 3 Şubat’ta katılacak takımlar açıklanmıştı. Açıklama sonrası 14 Mart’ta değişiklik yapılarak, RusVelo yerine Rabobank’ın geleceği duyuruldu. Böylelikle 9 Profesyonel takım, 14 Profesyonel Kıta Takımı, 2 Kıta takımımız Konya Torku Şeker Spor ve Salcano – Arnavutköy Cycling Team ile takım isimleri netlik kazandı.

 

48.kez start alacak Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 22-29 Nisan Tarihlerinde 25 takım 200 sporcu katılımı ile, toplamda 1.174 kilometre mesafede gerçekleşecek. Son yılların ters rotası uygulanarak, 22 Nisan Pazar günü alınacak ilk start Antalya’nın Alanya ilçesinde başlayacak ve 8 etaplık heyecanın final etabında İstanbul Avrupa yakası Sultan Ahmet meydanındaki start sonrası Kennedy Caddesinden resmi start verilecek. Boğaz köprüsünün muhteşem boğaz manzarası eşliğinde 25 takımın renkleri Anadolu yakasına geçerek Dünya ve Türkiye Bisiklet Turu tarihinde 2.kez kıtalarası geçişi yaparak Bostancı finişinde 8 etaplık mücadele sona erecek.

 

2011’de Dünya’nın ve Türkiye Bisiklet Turunun ilk kıtalararası bisiklet turu etabı olan ilk etapta Farnese Vini takımının genç İtalyanı Andrea Guardini kazanmıştı. 1.etabın ve 7. etabın galibi Guardini, 8 etap sonunda Genel Sıralamayı sonuncu sırada tamamlayan Andrea Guardini Farnese Vini-Neri Sottoli takım kadrosuna son an değişikliği ile dahil oldu. Kıtalararası geçişin ikinci galibi, aynı zamanda final etabının galibi için ise bu yıl takım kadrolarında favori gösterilebilecek oldukça fazla isim var. 22 Nisan Pazar günü start alacak 1.174 kilometrelik 8 etabın rota ve detayına bakalım.


1 Etap – 22 Nisan 2012 Pazar : Alanya – Alanya 135,2km

 

 

Antalya’nın Alanya ilçesinde ilk startını alacak 48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun açılış etabı 135,2 kilometrelik mesafesine Alanya Kaymakamlığı önünden saat:13:20’de başlayacak. 16,9 kilometrelik parkurda 8 tur atılarak yine Alanya Kaymakamlığı önünde ilk günün finişine girilecek. Etap profili, 1 sprint primleri kapısı ve 1 Türkiye Güzellikleri prim kapısı bulunduruyor. İlk olarak; finiş çizgisi 3.kez geçildiğinde sprint primleri sahiplerini bulacak. Türkiye Güzellikleri prim kapısı ise finiş çizgisi 5.kez geçildiğinde geçen yılki gibi Alanya Kalesi vurgulanarak Türkiye Güzellikleri primleri sahiplerini bulacak.

 

 

Açılış etabına dek heyecanlı bekleyişin gün saydığı bu günlerde, Dünya genelinde gittikçe ilginin arttığı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna katılacak takımların seçimlerinde Organizasyon Komitesi oldukça seçici davranıyor. Yoğun ilgi sebebiyle geçen yıl 22 takımın start aldığı Türkiye Bisiklet Turu için bu yıl Organizasyon Komitesi karar alarak takım sayısını 25’e çıkartmak durumunda kalmıştı. Bu yıl da Profesyonel Kıta Takımlarına hazırlık şansı veren Türkiye Bisiklet Turu komitesinin 9 Profesyonel takım kabul etmesi ardından seneye daha çok Profesyonel takımlara ağırlık vereceği duyumu konuşuluyor. Dünya genelinde ilk 10 içerisine girmeyi başaran Türkiye Bisiklet Turu kalitesini arttırmaya devam edeceği gibi, World Tour olana dek takım davetiyelerinde seçici davranmaya devam edebilir.

 

Bu yıl takıların katılım kadrolarında start alacak 8 sporcularında Tur galibiyeti olarak odaklandıklarını ve daha güçlü kadrolarla katıldığı görülüyor. Bu sebeple 8 etaplık turun ilk gününde lider mayoyu giymek isteyen sporcular ve takımlar ilk günden kendini göstermeye çalışacaklardır. Alanya finişinde Kırmızı dağ klasmanı mayosu hariç diğer mayolar sahiplerini bulmuş olacak.

 

2.etap-23 Nisan Pazartesi:: Alanya – Antalya 153 kilometre

 

 

Türkiye’nin güney güzelliklerine sahip Antalya’nın Alanya ilçesinde 2.etap heyecanı devam edecek. Alanya Kızıl Kule önünde alınacak nötral startta ilk günün etap galibi Turkuaz lider mayo ile start noktasında olacak. Güçlü isimler eşliğinde Türkiye bisiklet Turunun 48.edisyonu için Turkuaz mayo tahminleri de oldukça hararetli geçecek. 23 Nisan Pazartesi günü saat 12:50’de alınacak nötral start’tan yaklaşık olarak 4.8 kilometre sonrası resmi start üst köprüden alınarak 2.günün 157 kilometrelik mücadelesi de resmen başlamış olacak.

 

 

2.Etap profili yine 1 sprint kapısı ve 1 Türkiye güzellikleri prim kapısı barındırıyor. Alanya bölgesi konu olduğundan Türkiye Güzellikleri için eşsiz güzellikler arasından seçim yapmak zor olsa gerek. Organizasyon komitesi geçen yıl Phaselis’de Türkiye Güzellikleri primleri için seçmişti. Geçen yılın 2.Sprint primleri kapısı olan Aspendos’un güzelliğini 2012 2.etap içerisinde, 99.kilometre’de Türkiye Güzellikleri Prim kapısı olarak seçmiş. 3 buçuk saatin üzerinde tamamlanması beklenen etabın finişi Antalya’da Atatürk Parkında bulunuyor.

 

2.etap sonunda hala Kırmızı dağ klasmanı mayosu sahibini bulmamış olacak. Kırmızı mayo 3.etabın sonu olan Elmalı finişinde sahibini bulacak. 2.Etap sonunda 3.etabın Elmalı profili için hem dağ klasmanı hedefleyen isimler, hem de genel sıralamada iddialı olan isimler avantaj yaratmak için ertesi günü bekliyor olacak.

 

 

3. Etap – 24 Nisan 2012 Salı : Antalya – Elmalı 152 kilometre

 

 

4 mevsimin yaşandığı Türkiye’de güneyin yıl boyu antrenman ve yarış için elverişli olması, Türkiye’nin geniş topraklarının sahip olduğu güzellikler ile Avrupa’nın yanı başında yıllarca Bisiklet takımlarının kamp tercihi olarak hem ucuz hem de yakın mesafesiyle eşsiz avantajlar da gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Son yıllarda kış koşullarını ağır geçiren Avrupa takımlarının gözde kamp yeri olan Antalya’da bu yıl ilk kez kamp yapan takımlardan Ukrayna’nın ISD-Lampre Continental Takımı en çetin kış döneminde hayranlıkla Türkiye‘den ayrılması da ülkenin kamp için yeni keşfedilmekte olan cennet olduğunu gösteriyor.

 

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun yıllardır beklenen yeniliğine ilk adım 48.edisyonda Elmalı zirve finişi ile atıldı. Antalya sahili, Atatürk Parkında sona eren 2.etabın finişi, 3.etabın start noktası olacak. Saat 11:30’da alınacak nötral starttan yaklaşık 3 kilometre sonra resmi start alınacak ve Türkiye Bisiklet Turu heyecanı bu kez genel sıralamayı sallayacak 154,8 kilometrelik 3.etabın stratejik savaşlarına sahne olacak. Katılımcı takımlar 3.etabın genel sıralamada yaratacağı etkiyi ve diğer takımlarında bu etabı dikkate alarak strateji geliştireceğini düşünerek kozlarını Antalya-Elmalı’ya göre belirleyecektir. İlk ikii gün sahibini bulamayan Kırmızı mayo bugün etap profilinde bulunan 3 dağ primleri kapısı ile nihayet 1.850 metre rakımda, Elmalı zirve finişinde sahibini bulacak. 3.Etap tüm kategori prim kapılarına sahip olduğundan, prim kapıları mücadelesi açısından da oldukça renkli geçecektir.

 

 

3.Etabın prim kapıları; bu yılın prim kapısı açısından en zengin etabı 3.etap profilinde, 5 prim kapısına sahip.

 

 

Etabın ilk prim kapısı; 13.kilometrede geçikecek olan 265 metrelik Kepez tırmanışı, kısa ama dik profiliyle kategori 2  primlerini verecek.

 

 

 

İkinci Prim Kapısı; 25,5.kilometrede Termesos Antik Kentinin güzelliği vurgulanarak Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçilecek. Türkiye Güzellikleri Prim kapısında, aynı zamanda Türk Bisikletinin kaybettiğimiz ünlü ismi Rıfat Çalışkan anılacak.

 

 

Üçüncü Prim Kapısı; kategori 1 düzeyindeki 1.530 metrelik Saksağan beli tırmanışında geçilecek. 79.kilometrede geçilecek olan 2.dağ primleri kapısı genel sıralama iddialıları için bugünün önemini hatırlamatmaya başlayacak.

 

Dördüncü Prim Kapısı; 124.kilometrede Devlet Su İşlerinin bulunduğu düzlükte etabın Sprint kapısı bulunuyor. İlk iki etap finişinde konumunu iyi belirleyen bir sporcu puan klasmanında bugün lider mayoyu alabilir.

 

 

Beşinci ve son prim kapısı, Elmalı zirve finişinde geçilecek. 3.etabın finişi için kategori 1 düzeyindeki tırmanış profiliyle 1.850 metre tırmanış gerçekleştirilecek.

 

 


4.Etap-25 Nisan 2012 Çarşamba: Fethiye – Marmaris 132 kilometre

 

 

 

4.gün 25 Nisan Çarşamba günü saat 13:00’de Fethiye merkezinde alınacak nötral start’tan 3 kilometre sonra Gülistan parkının önünden resmi startını alarak başlayacak. Nisan sonu Kuzey ülkeleri henüz kışa, kapalı havaya veda edememişken ekranlara yansıyacak Fethiye-Marmaris sahil şeridinin muazzam koyları ve yaz güneşi eşliğinde verilecek 132 kilometrelik mücadele ekranlara yansıyacak. 

 

 

Profilinde bir sprint, bir de kategori 2 tırmanış primleri kapısı bulunan Fethiye-Marmaris etabında ikinci prim kapısı; 48,8.kilometrede Ortaca -Caretta Caretta – Özel Özalp Fen Lisesi Önünde geçilecek.

 

4.Etabın ilk prim kapısı; Start sonrası 8.kilometrede başlayan tırmanışları ile Göcek mevkiinde 329 metrelik kategori 2 düzeyinde geçilecek dağ primi kapısı, profili iyi değerlendirebilecek kaçış grubu için etap profilinin ideal olduğunu vurguluyor. Elmalı sonrası, düz etap seçimi yapmaktansa Fethiye-Marmaris etabının yine tırmanışlı yine de fazla sert olmayan profil seçimi her mayodaki rekabetin devamınıı sağlamak için güzel bir tercih olmuş.

Finişe 12 kilometre kala kategorize edilmemiş Marmaris finişine 250 metrelik dik tırmanış ve akabinde inişi ile gelen bölüm, etap stratejisini iyi oluşturan takımın finişteki galibiyeti ile son bulacağını gösteriyor. Olası kaçış grubu kalabalık olur, zaman farkını iyi açabilirse şansları olabilir. Aksi takdirde, Marmaris inişinin virajlı bölümlerinde ana gruba yaklanmaları ve Marmaris finişinin toplu sprint finişi ile bitmesi söz konusu olacaktır.

 

 

5.Etap 26 Nisan 2012 Perşembe: Marmaris – Turgutreis 178 kilometre

 

 

5.etap, 25 Nisan Perşembe günü Marmaris Meydanından saat 10:15’de nötral startını alacak. Geçen yıl Marmaris’in yarışa yoğun ilgisini hatırlatarak startı izlemek isteyen takipçilerimizin daha erken saatte katılmalarını hatırlatarak etap detaylarına geçelim. Yine Ege sahilllerinin muhteşem güzelliği ekranları dolduracak. Ancak bu yılın önceki yıllardaki farkı, kuşkusuz mücadelenin önceki yıllara nazaran daha çetin geçeceği olacaktır. Hele bir de start anında 25 takımın renklerini ve yıldız isimlerini görme şansı olanlar için Nisan sonu bu anlamda paha biçilemez bisiklet zevkini yaşatacak. 

 

 

5.etap 3 mayoya birer prim kapısı barındıran ikinci etap(ilki 3.Etap Elmalı finişi). Marmaris Meydanından alınacak start sonrası ilk prim kapısı 28.kilometrede Türkiye Güzellikleri prim kapısı olan Azmak.

 

 

Etabın 48.kilometresinde geçilecek olan Akbuk koyunda kategori 2 tırmanış prim kapısı bulunuyor. 214 metrelik tırmanış yapacak sporcuların prim kapısı sonrası devam edecek ve yaklaşık 57.kilometreden sonra 380 rakımlık inişe geçilecek. 72.kilometreden sonra yeni ve kategorize edilmemiş tırmanış gerçekleşecek.

 

112.kilometrede ravitayman bölgesi geçilerek Bodrum Anıt’daki Sprint primleri kapısına doğru mücadele başlayacak. 152,8.kilometredeki sprint kapısı mücadelesinden 25 kilometre sonra 5.gün Turgutreis İşbankası önünde sona erecek.


6.Etap 27 Nisan 2012 Cuma: Bodrum – Kuşadası 179 kilometre

 

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 6.etabı, yine geçen sene 3.etabın startına ev sahipliği yapan Bodrum Kalesi önünden start alacak. Ancak bu yıl 179 kilometrelik mesafesinin yönünü Didim’ doğru yöneltenT urun 6.etap profilinde 3 kategorinin birer prim kapısı bulunuyor. Her mayoda rekabet mücadelesi 6.etapta da devam edecek. Kuşadası finişi 48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Kırmızı mayosu, Dağ klasmanı liderini belirleyecek. Kuşadası finişinde artık Kırmızı mayo sahibini bulmuş olacak, ancak diğer mayolarda rekabet son güne kadar devam edecek.

 

 

 

6.Etabın ilk prim kapısı, 51,7.kilometre’de 240 metrelik tırmanış sonunda kategori 2 puanları verecek olan dağ primleri kapısı olarak geçilecek. Türkiye Bisiklet Turunun son dağ primleri kapısı.

 

 

Parkurun Didime yönelmesi ile bu yıl ekranlara gelecek olan, Didim’in sahip olduğu benzersiz şaheser, Apollo tapınağı 99.kilometrede Türkiye Güzellikleri primlerini dağıtacak. Söke yolundan devam edecek olan yarış kafilesini Söke’de 147,4.kilometrede bulunan düzlükte Sprint primleri kapısı bekliyor olacak. 179 kilometrelik etabın sonunda, geçen yıl 2.etabın start aldığı Kuşadası ev sahipliği yapacak.

 

7.Etap 28 Nisan 2012 Cumartesi: Kuşadası – İzmir 124 Kilometre

 

 

 

Son olarak 2009 yılında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna ev sahipliği yapan İzmir, bu yıl 7.etabın finişi ile Türkiye Bisiklet Turuna ev sahipliği yapma onuruna yeniden kavuştu. 7.Etabın startını Kuşadasın’dan alacak yarış kafilesi 124 kilometrelik Turun en kısa etap startını 28 Nisan Cumartesi günü saat 13:20’de Kuşadası Merkez’den sahil şeridi kenarından startını alacak. Etabın ilk prim kapısı, Kuşadası denince akla ilk gelen Efes Antik şehrinin muazzam güzelliği için eklenen Türkiye Güzellikleri prim kapısı olarak 9,8.kilometrede geçilecek.

 

 

7.etap Seferihisar yani Türkiye’nin ilk sessiz şehrinde ve Narlıdere’de olmak üzere iki Sprint kapısı bulunduruyor. Etabın kısa oluşunda, yolun yorucu zemini ve sahil şeridinin sürekli yandan ve karşıdan onları karşılayacak rüzgar günün Tur sonuna yaklaşılırken oldukça çetin geçeceğini belirtmekte fayda var. Seferihisar Sprint primleri kapısı 87,8.kilometrede geçilecek. Yarış kafilesi, Lozan Meydanındaki finiş çizgisi için Narlıdere yoluna girecek. Narlıdere Şehitlik Camii önünde 107,8.km 2. sprint mücadelesi yaşanacak. 7. Etap, yaklaşık olarak saat 16:30’da Lozan Meydanındaki muhtemel toplu sprint finişi ile sona erecek.Cumartesi günü, Lozan Meydanı renkli kalabalığına 25 takımın renkleri eklenecek. Kalabalık olması sebebiyle erken İzmir’lilere erken saatte finiş alanında olmalarını öneririm.

 

 

8.Etap 29 Nisan 2012 Pazar: İstanbul – İstanbul

 

 

 

Dünya’nın ilk kıtalararası bisiklet yarışı ünvanını 47.edisyonunda alan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu anlamlı jeopolitik konumunu 48.edisyonunda da vurguluyor. Avrupa yakası Sultan Ahmet’de alınacak Nötral start ardından Kennedy Caddesindeki resmi start ile final etabı heyecanı başlayacak. Gün sonunda Turkuaz Mayoyu giyecek isim 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun galibi olarak tarihi şehirde, görkemli podyum seramonisinde yer almaya hak kazanacak.  47 yıllık geçmişinde istikrarını koruyup, bisikletin hızla gelişmekte olduğu Türkiye’ye yakışan büyüme hızıyla Dünya’nın ilk 10 turu arasına girmeyi başardı. Artık markalaşma sürecine giren Türkiye bisiklet turu, büyük turlara yakışan,  en kalabalık ve metropol şehirde final etabının yapılması amacına uyarak, 48.edisyonla birlikte rotasını İstanbul’a çevirdi.

 

 

Boğaz köprüsünü geçerek Anadolu yakası, bağdat caddesine ilerleyecek olan sporcular, Cadde Bostan’da 8 tur atacak. Final etabının muazzam güzelliği Boğaz köprüsünün muhteşem manzarası. İki kıtayı birbirine bağlayan köprünün güzelliği Cadde Bostan’ın 4.turunda 71,7.kilometre Türkiye Güzellikleri primlerini dağıtacak. Görkemli İstanbul’da, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun şimdilik gizemli galibi gün sonunda Turkuaz Mayonun sahibi olacak.

 

22-29 Nisan’da tüm güzellikleri ve bu yıl bir başka yaşanacak yoğun rekabetin heyecanında Dünya’nın gözü kulağı Türkiye’de olacak. Özellikle Elmalı zirve finişinde ve zirveye tırmanışta bisikletli grupların Alp D’Huez’de olduğu gibi yol kenarında sıralanıp yarışı izleyeceği bu etapta, tüm yarış ve macera severleri bu tırmanışta görmek, ekranlarda sayımızı göstermek dileğiyle…

Resmi internet sitesi: Tour of Turkey

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın