48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 7.Etap Başlarken: Kuşadası – İzmir

28/04/2012  //     //  Genel

 

 

 

7.Etap 28 Nisan 2012 Cumartesi: Kuşadası – İzmir 124 Kilometre

 

Kuşadası bu yıl İzmir finişine start alıyor. Dünkü 6.etap sonunda Tour of Turkey’in ilk mayosu sahibi de belli olmuş oldu. Bundan sonraki etaplarda tırmanış prim kapısı olmaması sebebiyle; Omega Pharma QuickStep takımı sporcusu Marco Banderia ile Kırmızı mayonun 2012 galibi olarak tur sonunda Türkiye’den ayrılmayı garantilemiş durumda. Tek şart Banderia’nın kazaya karışmadan Turu tamamlaması olacak. Yeşil, puan mayosunda ise sprint rekabeti Bugün de devam edecek. Hiçbir Sprint prim kapısından puan almadan… 4 etapta 2 olan Matthew Goss(Greenedge) finişi 4 kez 2. geçerek 56 puan toplamayı başardı ve bugün de yeşil mayoyu taşıyacak. Puan klasifikasyonunda rekabet, en yakın rakibi Mark Renshaw 16 puan geriden takip ediyor. 16 puan  son 2 gün iyi değerlendirilir, Goss kötü performans sergilerse yeşil mayo el değiştirebilir. Bu öngörü ile puan mayosunun henüz kesin sahibinin Goss olduğunu söylemek erken olur. Bu yıl Türkiye Turunun kaderi Elmalı zirvesinde yazıldı. Tur’un tek ciddi dağlık etabı olan 3.etap sonunda Turkuaz mayoyu genel sıralamada en yakın rakibine 1 dakika 33 saniye zaman farkı yakalayan İvailo Gabrovski(Konya Torku Şeker Spor)’nin sonraki sprint etaplarında önlerde yer almasıyla zaman farkı kapatılamadı. Tour of Turkey’in kalbi 3.etaptı. Ve tarih zirvede Türk takımı formasıyla yazıldı.

 


View Larger Map

 

7.Etabın startını bugün Kuşadası’ndan alacak yarış kafilesi 124 kilometrelik Turun en kısa etap startını saat 13:30’da Kuşadası Merkez’den sahil şeridi kenarından alacak. Etabın ilk prim kapısı, Kuşadası denince akla ilk gelen Efes Antik şehrinin muazzam güzelliği için eklenen Türkiye Güzellikleri prim kapısı olarak 9,8.kilometrede geçilecek.

 

Bugün Tv yayını yarışa önceki günlere nazaran daha erken bağlanacak. TRT ve Eurosport’un canlı yayına başlama saati yine saat 15:00 olsa da , yayına başlanma yeri etabın ravitayman(Beslenme) bölgesinin bulunduğu 68,3. kilometrede olacak. Yayına başlama yeri Seferihisara kadar sahil şeridinin yorucu rüzgarı ekranlara yansıyamayacak. Bu sebeple bu detayı burada belirtmekte fayda var.

 

 

Seferihisar; 2009 yılında Türkiye’nin ilk sakin şehri ünvanını alan İzmir’in ilçesi Seferihisar’da bir de sürpriz bulunuyor. Tour of Turkey’in imajını Dünya Genelinde bir kat daha arttıracak olan MİNİ Tour of Turkey görüntüleri ekrana gelecek. Seferihisar’da Tour of Turkey için organize edilen mini yarışın katılımcıları 9 yaş – 18 yaş altı olup 6 kategoride düzenlenecek ve 5 saat sürecek. 25 takımın mücadelesine miniklerin mücadelesi, yarış güzergahının hemen yanından ekranlara yansıyacak. Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar’ın günlük yaşam içindeki; geniş bisiklet yolları ağı, yeşil enerji ve çocuk dostu özelliğini vurgulayara 7.etabın güzergahında Bisiklet Sevgisinin minik yüreklerden, dünyaya açılmasını sağlayacak.

 

Bugün 2 Sprint Prim kapısı bulunuyor. Seferihisar (87,8.km) ve Narlıdere’de(107,8.km) olmak üzere iki Sprint kapısı bulunduruyor. Yarış kafilesi, yaklaşık olarak saat 16:30’da Lozan Meydanındaki muhtemel toplu sprint finişi ile sona erecek gün için sahil şeridinden- Konal ve Alsancağa girecek.Cumartesi günü, Lozan Meydanı renkli kalabalığına 25 takımın renkleri eklenecek. Kalabalık olması sebebiyle erken İzmir’lilere erken saatte finiş alanında olmalarını öneririm.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın