48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 4.Etap Başlarken: Fethiye – Marmaris

25/04/2012  //     //  Genel

 


 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 4.gününde startı almak üzere Fethiye’de etabın başlama zamanını bekliyoruz. Bugün saat 13:00’de Fethiye merkezinde alınacak nötral start’tan 3 kilometre sonra Gülistan parkının önünden resmi startını alarak başlayacak. Dün Elmalı’nın yoğun coşkusu ekranlarda dünyaya yayılırken, Elmalı zirvesi finişi için Antalya’dan kaldırılan 200 araç ile 3000 kişinin finişe transferinin sağlanma imkanı finiş coşkusunu da kuvvetlendirdi. Üstelik Antalya ve bölge halkının dükkan kapatıp finişte olması, ülkemizin beklenen zirve finişine ne kadar ilgili ve özlem duyduğunu gösteriyordu.Yol bolyunca bölgenin ilgisi, Antalya’da işini kapatıp gelenler ve zaferi kazanan Türk takımının podyum seramonisinde inleyen Türkiye tezahürratları muhteşem bir heyecen ve güzellikti. Bu anlamda, Türkiye Bisiklet Turunun yeniliği, tariha geçecek zirve finişini bir Türk takımının kazanması coşkusunu bizlere yaşatan takımımız Konya Torku Şeker Spoar’a çok teşekkürler.

 

Nisan sonu Kuzey ülkeleri henüz kışa, kapalı havaya veda edememişken, bugün buradan Fethiye’nin yaz güneşini ekranlara yansıtacağız. Fethiye-Marmaris sahil şeridinin muazzam koyları ve yaz güneşi eşliğinde verilecek 132 kilometrelik mücadele ekranlara yansırken yarıladığımız Türkiye Bisiklet Turunun rengarenk formaları arasında heyecan ve mücadele devam ediyor. Konya Torku Şeker Spor’un sporcusu İvailo Gabrovski genel sıraamadaki 1 dakika 33 saniyelik avatnajını korumaya çalışacak. Bu sabal Miraç Kal ile konuşmamda takımın Turkuaz Mayoyu koruma konusundaki kararlılıklarını da net bir şekilde gördüm. Dünkü Gabrovski galibiyetinde takımın en çok çalışanlardan takımın güçlü tırmanışçısı Mustafa Sayar’ın performansı herkesi hayran bıraktı.

 


View Larger Map

 

4.Etap-25 Nisan 2012 Çarşamba: Fethiye – Marmaris 132 kilometre

 

Fethiye Merkezden bugün saat 13:00’de alınacak start sonrası 132 kilometrelik etap mücadelesinde bugün mesafe kısa olsa da, sahil şeridinin yorucu rüzgarına ve birbirlerine karşı mücadele sergileyecek sporcular için, dünkü etap sonrası bugün yine yeni zorluk olarak karşılarına çıkacak. Kategori 2 tırmanış ve akabinde sprint primleri için etabın başlarında sergileyecek performansları ve Tur genel sıralamasındaki iddiaları için çalışacaklar. Prim kapıları, mayo mücadelesindeki isimlerin bugün etabın henüz başlarından itibaren çalışmaları gerektiğini gösteriyor. Özellikle kısa profili ile etap sonunda yeşil puan mayosu için gün boyu tempo yavaşlamayacak.

 

 

Profilinde bir sprint, bir de kategori 2 tırmanış primleri kapısı bulunan Fethiye-Marmaris etabında ikinci prim kapısı; 48,8.kilometrede Ortaca -Caretta Caretta – Özel Özalp Fen Lisesi Önünde geçilecek.

 

4.Etabın ilk prim kapısı; Start sonrası 8.kilometrede başlayan tırmanışları ile Göcek mevkiinde 329 metrelik kategori 2 düzeyinde geçilecek dağ primi kapısı, profili iyi değerlendirebilecek kaçış grubu için etap profilinin ideal olduğunu vurguluyor. Elmalı sonrası, düz etap seçimi yapmaktansa Fethiye-Marmaris etabının yine tırmanışlı yine de fazla sert olmayan profil seçimi her mayodaki rekabetin devamınıı sağlamak için güzel bir tercih olmuş.

 

 

TRT3 ve Eurosport Sprint Primleri kapısından sonra 80. kilometrede saat 15:00’de yayına bağlanacak. Bu etapta tırmanış kapısının yer alması, Konya Torku Şeker spor’un kadrosundaki güçlü tırmanışçıların, akabindeki sprint kapısı için de takımın dengeli kurulmuş olmasının avantajlarını izleyeceğiz. Miraç Kal, Yuri Metluschenko, Muhammet Atalay, Hüseyin Özcan, Sergiy Gretchyn, Volodymyr Bileka ve Turkuaz Mayosu ile Şvailo Gabroski’den oluşuan tam kadro Konya Torku Şeker Spor, genel sıralamadaki avantajlarını korumak üzere mücadele ederekn ekranlara yansıyacak.

 

Finişe 12 kilometre kala kategorize edilmemiş Marmaris finişine 250 metrelik dik tırmanış ve akabinde inişi ile gelen bölüm, etap stratejisini iyi oluşturan takımın finişteki galibiyeti ile son bulacağını gösteriyor. Olası kaçış grubu kalabalık olur, zaman farkını iyi açabilirse şansları olabilir. Aksi takdirde, Marmaris inişinin virajlı bölümlerinde ana gruba yaklanmaları ve Marmaris finişinin toplu sprint finişi ile bitmesi söz konusu olacaktır.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın