48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2.Etap Başlarken: Alanya-Antalya

23/04/2012  //     //  Genel

 

 

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 2. gününde yine Alanya’dayız. Alanya güneşinin yaz sıcaklığında güne erken başlayan kafile için ilk gün telaşı, Alanya finişinde Türkiye’nin Organizasyon başarısı ile sonlandı. Genel sıralama liderliğini dün Alanya finişinden ilk geçen isim Theo Bos(Rabobank) genel sıralama liderliği mayosu ile bugün Alanya-Antalya etabında mayoyu korumaya çalışacak.

 

 

153 kilometrelik etabın Antalya’daki finişi yine sprinterlerin mücadelesi ile renklenecek. Bugün kazasız bir toplu finiş zevkine tanık olacağımızı umuyorum. 2.Etabın profili detaylı verildiğinden yanıltıcı olmasın, 130.kilometredeki 30 metre rakım çıkışı sonrası son 7 kilometre 15 metrelik rakım inişi ve sonrasında düzlükle muhtemel bir toplu sprint finişine ev sahipliği yapacak. Bu yıl Türkiye katılımcılarının yıldız isimleri ve takımlarının leadoutluk yani finişe taşıyan domestiklerine bakılırsa bu yıl Türkiye’deki finişler için takım stratejileri de çarpışmaya başlayacak. Özellikle dünkü kazadan etkilenen Genel Sıralama iddialıları için açılış etabından sonraki bu güneşli güney kıyılarında mücadelenin harareti artabilir.

 

Öğlen saat 12:50’de Alanya Kızıl Kule önünde alınacak nötral start’tan yaklaşık olarak 4.8 kilometre sonrası resmi start üst köprüden alınarak ve 2.günün 157 kilometrelik mücadelesi de resmen başlamış olacak.

 

 

Bugün etap profili yine Sprint Primleri kapısı ve Türkiye Güzellikleri pimleri kapısını barındırıyor. Kırmızı mayo hedefleyen isimler yarını bekleyecekler. Bugün ilk olarak  sprint primleri kapısı geçilecek. Manavgat Polis Karakolu önündeki düzlükte, 53,7.kilometrede bulunan Sprint primleri kapısı sonrası, 99.kilometrede Aspendos’un görkemli tarihi güzelliği eşliğinde Türkiye Güzelikleri prim kapısı geçilecek.  Alanya bölgesi konu olduğundan Türkiye Güzellikleri için eşsiz güzellikler arasından seçim yapmak zor olsa gerek. Organizasyon komitesi geçen yıl Phaselis’de Türkiye Güzellikleri primleri için seçmişti. Geçen yılın 2.Sprint primleri kapısı olan Aspendos’un güzelliğini 2012 2.etap içerisinde, 99.kilometre’de Türkiye Güzellikleri Prim kapısı olarak seçmiş. TRT3 ve Eurosport, Türkiye Güzellikleri prim kapısı mücadelesi öncesinde, saat 15:00’da yayına başlayacak. 3 buçuk saatin üzerinde tamamlanması beklenen etabın finişi Antalya’da Atatürk Parkında bulunuyor.

 

2.etap sonunda hala Kırmızı dağ klasmanı mayosu sahibini bulmamış olacak. Kırmızı mayo 3.etabın sonu olan Elmalı finişinde sahibini bulacak. 2.Etap sonunda 3.etabın Elmalı profili için hem dağ klasmanı hedefleyen isimler, hem de genel sıralamada iddialı olan isimler avantaj yaratmak için ertesi günü bekliyor olacak. 2.günü hedefleyen takımların güçlü isimleri, kazanın etkilerini bugün gidermeye çalışacaklar. Özellikle dün son anda Theo Bos’a geçilen Matthew Goss(GreenEdge) bugünün etap finişi için daha agresif olabilir. Elebtte Petacchi, Chicci, Greipel, Metluchenko, Mark Renshaw, dün Liege Bastone Liege’n galibi Maxim Iglinsk’nin kardeşi Valentin Iglinsky bugünün güçlü favorilerinden.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın