48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 1.Etap Başlarken: Alanya-Alanya

22/04/2012  //     //  Genel

 

48.Edisyonun ilk günü bugün Alanya’da başlıyor. Geçen yılın ters rotasında ve değişiklikler yapılarak bugün Alanya’dan start alacak olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun geri sayım süreci nihayet bu sabah sona erdi. İlk günün heyecanlı bekleyişinde, gün sonunda Lider mayoyu kimin giyebileceği olasılıklarını tahmin etme çabalarıyla geçti. Önceki yılların tersine, yıldız isimlerin katılım bolluğunda bu yıl 1-2 ismi favori görmek ve göstermek artık geçerliliğini yitirdi.

 

Kimi takipçilerin, pencere önünden, kimi bisiklet yarış fanatiklerinin uzağında kalsa da, parkurları ulusal televizyondan, Türkçe yayınlanması ayrı bir gurur. Bazı yarışların son 20 dakikasını izleyip, tad almaya çalışırken, Türkiye’deki yarışın bir buçuk saatin üzerindeki yayınını takip etmek de ayrı bir zevk. Hele ki, mesafe tanımadan start ve finiş noktalarında 25 takımın formalarıyla renklendirdiği heyecanı canlı izleme zevkini kaçırmak büyük eksiklik olur. Yine de televizyondan takip için TRT3 ve Eurosport’un bugün saat 15:00’de yarışın canlı yayınına bağlanıp 1 buçuk saatin üzerinde yarış heyecanını aktarmakta fayda var.

 

Son yıllarda Türkiye Bisikletinin adeta başkenti olan Alanya bukez ilk etap coşkusuna ev sahipliğini yapacak. Bu yıl, organizasyon kararı ile 22’den 25’e çıkartılan takım sayısında, 9 Profesyonel takım, 14 Profesyonel Kıta Takımı, 2 Kıta takımımız Konya Torku Şeker Spor ve Salcano – Arnavutköy Cycling Team ile 200 sporcunun startı bugün Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 48.kez başlıyor olacak. Saat 13:30’de start alacak etabın TV yayınını TRT3 ve Eurosport’tan takip edebilirsiniz. TV yayını saat 15:00’de başlayacak. Yarışın 1 saat 35 dakika yayını gerçekleşecek.

 

 

Alanya Yat limanı önünden saat 13:20’de alınacak start ile 16,9 kilometrelik parkurda 8 tur atılarak ilk gün mücadelesi gerçekleşecek. 48.Edisyonun açılış etabında, 16,9 kilometrelik parkurun 3. turu, 50,7.kilometresinde Sprint Primleri kapısı bulunuyor. 5.turda ise 84,5.kilometrede geçilecek olan Alanya kalesi önünde Türkiye Güzellikleri Prim kapısı geçilecek. Geçen yıl, ilk etapta Türkiye Güzellikleri Mayosunu sırtına geçiren Caja Rural takımından Arturo Mora Ortiz 8 etap boyunca mayosunu korumayı başarmış ve Türkiye Güzellikleri Mayosu ile Türkiye’den ayrılmıştı. Caja Rural takımı, iddiasını Türkiye Güzellikleri Mayosundan ziyade geçen yıl Konya Torku Şeker Spor’un takım lideri olarak Türkiye Turunda yarışan Danail Andonov Petrov’u takımına transfer ederek, bu yıl Petrov ile genel sıralama mayosuna strateji kurmayı tercih etti. Ve Türkiye Güzellikleri mayosunun 2011 galibi Arturo Mora Ortiz, 2012 takım kadrosuna alınmadığını belirtelim.

 

 

 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 25’e çıkan takım sayısında bu yıl sadece güçlü isimlerin liderlik mücadelesi değil, her mayoda muzzam çekişmeleri yaşatacak isimlerin oluşturduğu kadrolar mevcut. Dolayısıyla prim kapıları da adeta finiş kadar etkili mücadelelere sahne olacak. Bugün ilk günden lider mayo, Sprint Mayosu ve Türkiye güzellikleri mayosu gün sonunda sahiplerini bulacak. Alanya-Alanya etabında Dağ Primleri Kapısı olmadığından, Kırmızı mayo hedefinde olan takım ve sporcuları 3. etapta daha aktif çalışırlarken göreceğiz. Bugünkü açılış etabında ise sprinterleri ve ağırlıkla sprinter temelli gelen takım kadrolarının takım liderlerini finişe taşırlarken izleyeceğiz.

 

2011’de 168 sporcu ilk gün startında yer alırken, bugün Alanya’da 200 sporcu start çizgisini renklendirecek. Nisan sonu, Alanya’nın erken etkisini gösteren yaz güneşinde prıl prıl bir hava, yarış kafilesinde ise yüzlere yansıyan dinç gülümseme ve heyecanlı mimiklere rastlamak mümkün. Sporcu kafilesi dışında herkes bu isimlerden hangisinin 2012’nin lider Turkuaz mayosunu giyeceğini merak ediyor.

 


Dün Club Kaptan Otelde teknik toplantı gerçekleşti. Ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da takımların numaraları için
kura çekildi. Çekilden kurada sıralamaya göre numaralanacak takım llistesi
sıralaması;

 

1.Konya Yorku Şeker Spor

2.Team SpiderTech powered by C10

3.Omega Pharma QuickStep

4.Lotto – Belisol

5.Colnago CSF Inox

6.Salcano Arnavutköy Cycling Team

7.Farnese Vini-Selle italia

8.Utensilnord Named

9.Argos Shimano

10.Lampre-ISD

11.Saxo Bank

12.Andalucia

13.Rabobank

14.Team Type 1 – Sanofi

15.Colombia Coldeportes

16.Caja Rural

17.Europcar

18.Team Netapp

19.GreenEdge Cycling Team

20.AG2R LaMondiale

21.Pro Team Astana

22.Accent Jobs-Willems Verandas

23.Katusha Team

24.Bretagne – Schuller

25.UnitedHealtCare

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın