48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 1. Etap : Bariyerler Bos için Devrildi!

22/04/2012  //     //  Videolar

 

 

 

Uzun süredir merakla gelişmelerini takip ettiğimiz ve geri sayımının bitmesini heyecanla beklediğimiz 48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Alanya-Alanya arası 1. Etabı bugün 13:30’da Alanya Kaymakamlığı önünden 25 takımdan 194 bisikletçinin katılımıyla start aldı. 16,9km’lik parkurda 8 tur atan yarışçılar arasında günün galibi 3:45:05’lik derecesiyle Rabobank takımının 2011 sezonunda Cervelo’dan transfer aldığı, pist bisikleti kökenli yarışçısı Theo Bos oldu ve 2. etapta Turkuaz Mayoyu giymeye hak kazandı. Günün sonunda Türkiye Güzellikleri mayosunu Lotto-Belisol takımından Frederique Robert, Yeşil Sprint mayosunu ise finiş sprintinde aldığı puanla Theo Bos kazandı.

 

[View:http://vimeo.com/40861652:550:0]

 

 

Hava koşullarının Nisan ayına göre Alanya’da beklenenden daha serin olması yarış öncesinde 135,2km’lik 1. etabın herkes için keyifli geçeceğinin sinyallerini verdi. Etabın Kriterium tarzında (start ve finiş noktalarının aynı olması) 8 turdan oluşuyor olması nedeniyle parkur içine her takımdan yalnızca 1’er araç kabul edildi.

 

 

 

 

Sprint profilinde olması nedeniyle ara prim kapılarındaki puanları toplamak üzere atakların beklendiği etapta beklentiler boşa çıkmadı ve daha etabın başlarında ve ilk kaçış denemesi Gianfranco Visconti (Utensilnord), Will Routley (Spider Tech) ve Adrian Hegyvary’den (UnitedHealthcare) geldi ve pelotonla aralarında 45 saniyelik bir fark açtılar. Daha sonra bu kaçış grubuna Albert Timmer (Argos-Shimano), Maxim Belkov (Katusha),  bu sene yeni kurulan kontinental takımımız Salcano-Arnavutköy’ün yarışçısı, güçlü sprinterimiz Gabor Kasa, Javier Ramirez (Andalucia) Frederique Robert (Lotto-Belisol) ve Adrian Kurek (Utensilnord) de katıldı ve sayıları 8’e çıkan kaçış grubu 2. turun ortalarına doğru pelotonla arasındaki farkı 2dk 45 saniyeye çıkarttı.

 

Finişe 97km kala aradaki farkı 8 dakika 25 saniyeye çıkartan atak grubundaki Adrian Kurek geriye düştü ve öndeki 7’li atak grubu finiş çizgisini 2. kez geçerken pelotonla aralarındaki 8 dakikanın üzerindeki farkı korumaya devam ettiler. Bu sırada farkın büyümesiyle peloton Omega Pharma ve Farnese Vini takımlarının liderliğinde arayı kapatmak üzere temposunu artırdı ve atak grubundan geriye düşen Kurek pelotonu beklemek için yavaşlarken, arkadan gelen peloton aradaki farkı hızlı bir şekilde 7 dakikaya indirdi.

 

50.7. km’de, 3. turun finişindeki 48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ilk sprint primini öndeki 7’linin arasından ilk alan isim Javier Ramirez (Andalucia) oldu ve 5 sprint puanı aldı.  Onun ardından kalan puanları ise Timmer (Argos-Shimano) ve genç sprinterimiz Gabor Kasa (Salcano-Arnavutköy) topladı.

 

Omega Pharma, Farnese Vini ve Rabobank takımlarının liderliğinde atak grubuyla arayı hızla kapatan peloton finişe 77km kala aradaki farkı 3 dakikaya indirdi. Yarıştan önce Farnese Vini yarışçısı Andrea Guardini’nin “Geçen sene Tour of Turkey’de iki etap kazanmıştım ancak Alanya’da hiç galibiyet almamıştım. İyi haber ise bu sene finali iyi biliyorum” yorumunu yapmış olması ve Farnese Vini takımının pelotonun liderliğini bırakmayarak temponun düşmesine izin vermemesi sonucunda sprint finişi için Guardini’yi hazırladıklarını ve bu konuda oldukça kararlı olduklarını göstermiş oldular.

 

 

Atak grubu finişe 68km kala bulunan ravitayman bölgesinden geçerken, hızını kesmeyen pelotonla aradaki fark 2 dakikanın altına indi.

 

Etabın 5. tur finişinde 84,5.km’de yer alan, Alanya Kalesi’nin vurgulandığı Türkiye Güzellikleri primlerini kazanan isimler, pelotonla aralarındaki fark 1 dakikanın altına inen atak grubundan sırasıyla Frederique Robert (Lotto-Belisol), Maxim Belkov (Katusha) ve Albert Timmer (Argos-Shimano) oldu. Bu noktada Robert günün sonunda beyaz Türkiye Güzellikleri mayosunu giymeyi garantilemiş oldu.  Bu sırada gerideki peloton arasında Guillaume Boivin’in (SpiderTech) sendelemesiyle ufak bir toplu kaza yaşansa da bölünen peloton kısa sürede tekrar toparlanarak yarışa devam etti.

Etabın son prim kapısının da geçilmiş olması ve finiş sprinti dışında prim puanı toplama evresinin bitmesiyle atak grubundan Robert, Belkov, Routley ve Timmer prim sprintinin hemen ardından pelotona katılmak üzere yavaşladılar. Türkiye Güzellikleri prim kapısını 4. olarak geçen sporcumuz Gabor Kasa da finişe 44km kala aradaki fark hala 1 dakika civarlarındayken pelotonda dinlenmeye çekilmek üzere yavaşladı ve atak grubundan ayrıldı.

 

Etabın 102.km’sinde atak grubundan geriye kalan iki isim Ramirez ve Hegyvary arasındaki fark iyice kapanarak 37 saniye civarlarına indi.

Son 30km içinde Astana, Europcar, Konya Torku Şeker Spor ve AG2R takımları pelotonun ön saflarında görülürken, son 22.km’de bir süredir 30s civarlarında koruduğu farkı artık kapatmaya karar veren peloton atak grubunu yakaladı. Bu noktadan itibaren artık toplu sprint finişi için heyecan iyice doruklara tırmanmaya başladı.

Etap startından 2 saat 46 dakika sonra son tura toplu halde giren pelotonun ön saflarında etabın favorilerinden ünlü İtalyan sprinter Alessandro Petacchi’nin Lampre takımı görülüyordu. Yolun dar olması nedeniyle bütün takımlarda son 10km’de ön saflarda yerlerini alma mücadelesi görüldü. Bu sırada kontinental takımımız Konya Torku Şeker Spor yarışçıları da önlerde kendilerine yer kapmayı başarırken, Petacchi’li Lampre takımı da finiş sprinti için yerini almaya çalıştı.

 

Son 2km’de saatte 60-70km hızlara erişen pelotonda yolun zemin dolayısıyla tehlikeli bir noktasına geldiğinde korkulan oldu ve pelotonun ortasında bir kaza yaşandı. Finiş heyecanının doruklara ulaştığı bu anda nefesler tutulurken yaşanan kazanın yarattığı hayal kırıklığından silkinmeye çalışarak gözler tekrar öndeki gruba çevrildi. Rabobank ve GreenEDGE takımlarının çoğunluğu ön saflarda kazadan etkilenmeden finiş sprintine doğru hızla pedallarken, fuşya renkli Lampre formalı Alessandro Petacchi de renkli formaların arasında tek başına göze çarptı fakat hızla önü kesilen Petacchi finiş için sıyrılma imkanı bulamazken, etabın favorilerinden, son anda RusVelo takımının yerine TUR’a katılan Rabobank takımının başarılı sporcusu, pist bisikletinde dünya şampiyonlukları olan Theo Bos, 48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ilk etabının birinciliğini aldı ve etap birinciliğiyle beraber 15 puan alarak günün sonunda Turkuaz renkli lider mayonun yanı sıra Yeşil sprint mayosunu da kazandı. Bos’un ardından yine etabın favorilerinden, 2012 Tirreno-Adriatico 1. etabını kazanarak sezona iyi bir başlangıç yapan GreenEDGE’in ünlü sprinteri Matthew Goss ikinci, Daniele Colli (Team Type 1) üçüncü, finiş sprintinde taktiksel bir şekilde önü kesilen fakat asabi karakteri göz önüne alındığında kimseye dokunmadan etabı tamamlamayı başarmasıyla takdiri hak eden deneyimli sprinter Alessandro Petacchi (Lampre) ise 4. oldu.

 

 

Theo Bos’un kazandığı bu etabın akıllara getirdiği ironiye de değinmeden geçmeyelim. 2009 yılında Tour of Turkey’nin 8. etabında, bugünkü etapta yaşanan kazanın gerçekleştiği hemen hemen aynı yerde lider mayolu Daryl Imprey’i omzundan çekerek yan taraftaki bariyerlerin üzerine düşüren Bos, yarış sonunda Imprey’nin üzerine doğru sürdüğünü iddia ederek bu hareketi bilinçli olarak yaptığını itiraf etmesinin ardından yarıştan diskalifiye edilip para ve UCI’ın kurallarını ihlal ettiği için disiplin cezası almış ve 15 Ağustos-14 Ekim 2009 tarihleri arasında olmak üzere, Imprey’in yaşadığı kazadan sonra uzun süre hastanede tedavi görmek zorunda kalmasının yanında oldukça az bir süre olan bir aylık bir uzaklaştırma cezası almıştı.

 

 

Sprint finişine girilirken ön saflarda kendilerini göstererek hepimizi heyecana sürükleyen, bu seneki başarılı transferleriyle birlikte hızla yükselen bir grafiğe sahip olan kontinental takımımız Konya Torku Şeker Spor, son 2km içinde yaşanan kazada geride kalarak içimizi burktu. Bugün Torku sporcusu Mustafa Sayar’ın doğum günü olması nedeniyle, başarılı takımımızın etap birinciliğini kazanarak Mustafa Sayar’a bir doğum günü jesti olarak armağan etmesini beklerken kaza nedeniyle beklentilerimiz sonuçsuz kalsa da takımımızı çabalarından dolayı tebrik ediyoruz ve sevgili Mustafa Sayar’a buradan Cyclingtr.com olarak mutlu yıllar diliyoruz.

 

Bu sene Manisaspor’un desteğini çekerek, tabiri caizse ortada bıraktığı sporcularımıza sahip çıkan, onları yalnız bırakmayan, katıldıkları birçok yarışın yanı sıra Tour of Turkey’de de yarışabilmelerine imkan sağlayan Salcano firmasının yeni kurduğu takımının profesyonel takımlara yaraşır, Türkiye’de bisikletçilerimizin gelişimi adına büyük emekleri olan çok başarılı menajeri Luca Zele’nin de desteğiyle 2012 sezonunda yine yükselen bir grafiğe sahip olan kontinental takımımız Salcano-Arnavutköy de bu etapta başarılı sprinterleri Gabor Kasa ile kendilerini göstererek ara prim kapılarından puan toplamayı başardı. İki takımımızın da başarılarının devamını bekliyor ve tebrik ediyoruz.

 

Not: Yarışın fotoğraf ve videoları kısa bir süre sonra yüklenecektir, lütfen sayfayı tekrar ziyaret ediniz.

 

48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 1. Etap Sonuçları:

 

1. Etap Sprint Primi Sıralaması (50.7.km)

1. Javier Ramirez (Andalucia) 5 puan
2. Albert Timmer (Argos-Shimano)  3 puan
3. Gabor Kasa (Salcano-Arnavutköy)       1 puan

 

 

1. Etap Türkiye Güzellikleri Primi Sıralaması (84,5.km)

1 Frederique Robert (Lotto-Belisol) 5 puan
2. Maxim Belkov (Katusha) 3 puan
3. Albert Timmer (Argos-Shimano) 1 puan

 

 

Lider Mayo: Theo Bos (Rabobank)
Tırmanış Mayosu: –
Sprint Mayosu: Theo Bos (Rabobank)
Türkiye Güzellikleri Mayosu:  Frederique Robert (Lotto-Belisol)

 

1. Etap Finiş Sıralaması:

 

1 – BOS Theo

2 – GOSS Matthew Harley

3 – COLLI Daniele

4 – PETACCHI Alessandro

5 – VAN POPPEL Boy

6 – CHICCHI Francesco

7 – MIYAZAWA Takashi

8 – ANDRIATO Rafael

9 – BAGGIO Filippo

10 – VEELERS Tom

 

 

 

1. Etap Sonrası Genel Sıralama:

 


1 71 BOS Theo RAB NED 3h05’45” 00″


2 21 GOSS Matthew Harley GEC AUS 3h05’49” 04″


3 203 COLLI Daniele TT1 ITA 3h05’51” 06″


4 41 PETACCHI Alessandro LAM ITA 3h05’55” 10″5 218
VAN POPPEL Boy UHC NED


6 62 CHICCHI Francesco OPQ ITA


7 86 MIYAZAWA Takashi SAX JPN


8 172 ANDRIATO Rafael FAR BRA


9 222 BAGGIO Filippo UNA ITA


10 188 VEELERS Tom ARG NED


11 16 IGLINSKIY Valentin AST KAZ


12 212 CLARKE Hilton UHC AUS


13 228 ZANOTTI Marco UNA ITA


14 108 VAN LANDSCHOOT James ACC BEL


15 153 FORERO CARRERO Juan Pablo COL COL


16 162 CHTIOUI Rafaâ EUC TUN


17 223 FANELLI Stiven UNA ITA


18 77 VAN WINDEN Dennis RAB NED


19 204 FORTIN Filippo TT1 ITA

20 133 CARDOSO Manuel Antonio Leal CJR POR

21 24 LANCASTER Brett Daniel GEC AUS

22 75 RENSHAW Mark RAB AUS

23 202 BODROGI Lazlo TT1 FRA

24 171 GUARDINI Andrea FAR ITA

25 37 TSATEVITCH Alexey KAT RUS

26 13 DYACHENKO Alexandr AST KAZ

27 126 HARDY Romain BSC FRA

28 161 TURGOT Sébastien EUC FRA

29 147 MODOLO Sacha COG ITA

30 94 LOBATO DEL VALLE Juan Jose ACG ESP

31 132 ARAMENDIA LORENTE Javier FraCnJcRiscoESP

32 233 BILEKA Volodymir KTS UKR

33 93 CÉSAR VELOSO Gustavo ACG ESP

34 25 MCEWEN Robbie GEC AUS

35 6 RAVARD Anthony ALM FRA

36 103 DE VOCHT Wim ACC BEL

37 207 VERSCHOOR Martijn TT1 NED

38 44 KOSTYUK Denys LAM UKR

39 166 PELUCCHI Matteo EUC ITA

40 42 BUTS Vitaliy LAM UKR

41 151 DUARTE AREVALO Fabio AndresCOL COL

42 96 ROSENDO PRADO Jesus ACG ESP

43 128 VACHON Florian BSC FRA

44 123 DURET Sébastien BSC FRA

45 34 IGNATYEV Mikhail KAT RUS

46 201 EFIMKIN Alexander TT1 RUS

47 244 CANECKY Marek SLC SVK

48 231 METLUSHENKO Yuri KTS UKR

49 8 ZARGARI Amir ALM IRI

50 28 TEKLEHAIMANOT Daniel GEC ERI

51 17 NEPOMNYACHSHIY Yevgeniy AST KAZ

52 63 FENN Andrew OPQ GBR

53 7 SHPILEVSKY Boris ALM RUS

54 73 BROWN Graeme RAB AUS

55 144 COLEDAN Marco COG ITA

56 137 LASCA Francesco CJR ITA

57 213 FÖRSTER Robert UHC GER

58 12 BAZAYEV Assan AST KAZ

59 107 VAN GOOLEN Jurgen ACC BEL

60 143 COLBRELLI Sonny COG ITA

61 178 RICCI BITTI Davide FAR ITA

62 225 GIRARDI Edoardo UNA ITA

63 136 FERRARI Fabricio CJR URU

64 135 DOMAGALSKI Karol CJR POL

65 131 ANDONOV PETROV Danail CJR BUL

66 122 DELPECH Jean-Luc BSC FRA

67 176 CACCIA Diego FAR ITA

68 31 GUSEV Vladimir KAT RUS

69 92 CABELLO BAENA Antonio ACG ESP

70 91 PALOMARES VILLAPLANA AdrianACG ESP

71 97 RUIZ PINTO Eloy ACG ESP

72 246 HARMANCI Fatih SLC TUR

73 138 MOYANO Enzo CJR ARG

74 237 OZCAN Huseyin KTS TUR

75 76 VAN EMDEN Jos RAB NED

76 142 CANOLA Marco COG ITA

77 141 BATTAGLIN Enrico COG ITA

78 32 BELKOV Maxim KAT RUS

79 64 GOLAS Michal OPQ POL

80 226 KUREK Adrian UNA POL

81 67 RABON Frantisek OPQ CZE

82 23 KRUOPIS Aidis GEC LTU

83 238 SAYAR Mustafa KTS TUR

84 232 ATALAY Muhammet KTS TUR

85 235 GRECHYN Serhy KTS UKR

86 134 CARDOSO S. MARTINS Andre FerCnJaRndo POR

87 78 VERMELTFOORT Coen RAB NED

88 83 JORGENSEN Jonas SAX DEN

89 242 AKDILEK Ahmet SLC TUR

90 211 DEIGNAN Philip UHC IRL

91 206 ROSSKOPF Joey TT1 USA

92 234 GABROVSKI Ivaïlo KTS BUL

93 114 SCHULZE Andre APP GER

94 51 GREIPEL André LTB GER

95 184 LUDVIGSSON Tobias ARG SWE

96 48 VIGANO Davide LAM ITA

97 155 PENA GRISALES Victor Hugo COL COL

98 156 ROMERO CORREDOR Jefrry JohaCnOL COL

99 157 SUAREZ Juan Pablo COL COL

100 152 CHAVES RUBIO Johan Esteban COL COL

101 124 FONSECA Armindo BSC FRA

102 127 PICHON Laurent BSC FRA

103 3 GEORGES Sylvain ALM FRA

104 1 BARDET Romain ALM FRA

105 165 HUREL Tony EUC FRA

106 163 COUSIN Jérôme EUC FRA

107 167 THURAU Bjorn EUC GER

108 54 KAISEN Olivier LTB BEL

109 4 HOUANARD Steve ALM FRA

110 121 LEQUATRE Geoffroy BSC FRA

111 95 RAMÍREZ ABEJA Javier ACG ESP

112 47 SHEYDYK Oleksandr LAM UKR

113 35 ISAYCHEV Vladimir KAT RUS

114 145 DI CORRADO Andrea COG ITA

115 88 ROBERTS Luke SAX AUS

116 247 KASA Gabor SLC SRB

117 18 ZEITS Andrey AST KAZ

118 221 BOSISIO Gabriele UNA ITA

119 11 VINOKOUROV Alexandre AST KAZ

120 15 GUARNIERI Jacopo AST ITA

121 46 KVACHUK Olekdandr LAM UKR

122 115 SCHWARZMANN Michael APP GER

123 45 KRIVTSOV Dmytro LAM UKR

124 116 SEUBERT Timon APP GER

125 125 GUILLOU Florian BSC FRA

126 164 GAUDIN Damien EUC FRA

 

 

 

1. Etap Sonrası Takım Sıralaması:

 

1 Utensilnord Named


2 Rabobank Cycling Team


3 Team Type 1 – Sanofi


4 GreenEDGE Cycling Team


5 Unitedhealthcare Presented By Maxxis


6 Lampre – ISD


7 Team Europcar


8 Astana Pro Team


9 Farnese Vini-Selle Italia


10 Andalucia


11 Caja Rural


12 Accent Jobs – Willems Véranda’s


13 Bretagne – Schuller


14 Omega Pharma-QuickStep


15 AG2R La mondiale


16 Katusha Team


17 Colnago – CSF Inox


18 Colombia – Coldeportes

19 Konya Torku Seker Spor

20 Salcano – Arnavutköy

21 Team Saxo bank

22 Argos-Shimano

23 Team NetApp

24 Lotto-Belisol Team

25 Team Spidertech Powered by C10

 

 

 

1. Etap Sonrası Puan Sıralaması:

 

1 71 BOS Theo 15

2 21 GOSS Matthew Harley 14

3 203 COLLI Daniele 13

4 41 PETACCHI Alessandro 12

5 218 VAN POPPEL Boy 11

6 62 CHICCHI Francesco 10

7 86 MIYAZAWA Takashi 9

8 172 ANDRIATO Rafael 8

9 222 BAGGIO Filippo 7

10 188 VEELERS Tom 6

11 95 RAMÍREZ ABEJA Javier 5

12 16 IGLINSKIY Valentin 5

13 212 CLARKE Hilton 4

14 228 ZANOTTI Marco 3

15 186 TIMMER Albert 3

16 108 VAN LANDSCHOOT James 2

17 153 FORERO CARRERO Juan Pablo 1

18 247 KASA Gabor 1

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın