47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Değerlendirmeler ve Merak Ettikleriniz – Bölüm 4

23/05/2011  //     //  Genel

 

 

 

              47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu perde arkası yazılarının sonuna geldik. Bu ayın başında yani Mayıs’ın 1’inde sona eren perde arkası telaşesinin bittiğini söylemek ise yanlış olur. Türkiye Bisiklet Turundan aylar önce başlayan organizasyon çalışmaları hiçbir eksikliğin gözden kaçmaması en ufak detaylarına kadar planlanıp 8 günlük Türkiye’nin Bisiklet Turunda alnının akıyla çıkmanın bedeli Tur sonrası da devam eden çalışmalarıyla devam ediyor. Ve en önemlisi seneye yapılacak 48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu çalışmalarına başlanmış durumda. Bizlerin sadece 8 gün izleyebildiği, perde arkasının şimdiye kadar hiç gözler önüne serilmeyen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda seneye belgesel çalışma olarak sunabiliriz. Bu yıl Türkiye Bisiklet Turu tarihinde ilk kez perde arkası konularına değinme sebebimiz bunca emeğin verildiği Türkiye Bisiklet Turunun değerini biz bisiklet severler yeterince verebiliyormuyuz? Yabancı katılımcıların göz bebeği olan Tur’umuza start finiş alanı ve hatta etap içi noktalardaki katılımının daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Perde arkasında verilen emeklerin şimdiye dek sunulmamış olması bu kadar emeğin halkın gözlerinden uzak tutulmuş olmasına bağlayabiliriz. Yani bu durumda Organizasyonun hakkını veren Türkiye’nin imajını göklere çıkartan emektarlara karşı basının halka daha fazla sunumu ile Türkiye bu değere sahip çıkabilir.  Tüm dünya ülkelerinde organizasyon kalitesi yerlere göklere sığdırılamayan Türkiye Bisiklet Turunun değerini Türk Basını öncelikle bilmesi gereklidir. Ve bu Organizasyon hakkını vererek Türk halkını böylesi büyük bir festivalin doyurucu basın içeriğiyle beslemesi gereklidir.

 

            Bir yarışta olmazsa olmaz olan nedir? Olmamaları halinde yarışmanın önemini kaybettiği, yarış sonuçlarının olmadığı bir yarışı tasavvur etmek mümkün değil. Evet 8 gün boyunca İstanbul’dan Alanya’ya kadar bir fiil ayakta ve pür dikkat odaklanan yarış adaletini sağlayan, kuralların uygulanmasını sağlayan çalışanların emeklerini unutmamak lazım. 16 Türk hakem ve 6 Hakem olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda tam 22 hakem görev aldı. Merkez hakem Kurulu Başkanı Şükrü Aydın’ın bizzat katılımı ve beraberinde emek veren 15 seçkin hakem organizasyonun sağlıklı işlemesi adına yorucu tempoya bakmaksızın mükemmel performans sergilediler. Tur boyunca görevlerinde en ufak bir aksaklık, eksiklik yaşanmadan kusursuz bir profesyonellikte Turumuz için durmaksızın çalıştılar.Start anından, etap içerisinde kuralların uygulanmasını sağlayan, yarışın sona erdiği finiş çizgisine dek yarışa odaklanan hakemler olmasaydı elbette ki yarış da olamazdı. Etap içerisinde motorize katılım yapan hakemler draft yapan sporcuları belirleyip oyun kuralları dışına çıkan sporcuların tesbiti ile yarış sonunda rapor tutarak yarışın adaletle ilerlemesini sağladılar. Finiş noktasındaki hakemlerin hata kabul etmeyen finiş sıralaması oluşturulması, listelenmesi yoğunluyla 8 gün boyunca hiçbr aksilik oluşmaksızın görevlerine odaklandılar.

 

 

           Yine başarısı Türkiye Bisiklet Turuna katılanlarca çok iyi bilinen Tur Gazetesinden bahsetmek istiyorum. 8 gün boyunca kuşe kağıda baskı 4 sayfalık çıkan Tur gazetesi de çok beğenildi. Ana sayfada günün kazananı yada podyum görüntüsünün yarım sayfa resminin bulunduğu gazetenin yine ana sayfındaki görkemli kazananların resmi altında yarış hakkında bilgiler, kazanan sporcunun yarış sonrası basın açıklaması bizlerin hasretini çektiğimiz Bisiklet gazetesi olarak 8 gün boyunca Tur’da yerini aldı. iç sayfalarında Türkiye Bisiklet Turunun güncel haberleri, katılıp içerisinde yer alanların dahi merakla, ilgiyle okudukları magazinsel boyut, köşe yazıları, yabancılar için 1 sayfası İngilizce hazırlanmış tam sayfa haber, Her etabın finiş sıralaması, genel sıralama, mayoların kategorilere göre sıralaması, etap haritası, gazetenin arka sayfasında Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun köşe yazısı, Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın’ın etaplar hakkındaki temel bilgilendirmesi, ya da gün gün değişen magazinsel haberlerin yanı sıra sponsor firmalar, Türk sporcular ile yapılan röportajlar… Yani keşke Türkiye Bisiklet Turu’nu takip edebileceğimiz bir gazete olsaydı diye düşündüğünüz herşey… Başarıyla aksaksız Tur boyunca elimize ulaştı. Tur Gazetesinden sorumlu Fazıl Tunç ve ekibi hayallerimizi süsleyen gazetecilik mantığını tur boyunca sergilediler. Kolay değil böyle bir gazete çıkartmak her gün sadece 1000 tane basılan bu gazete içeriklerini toplamak, derlemek oldukça zor… Her gün gece saat 3-4’de işleri biten ekibin perde arkasında saklanması üzücü olurdu. Geç saatlere kadar emek veren ve sonucunda mükemmel işler çıkartan Fazıl Tunç’un çalışmalarını diğer gazetelerin sadece 8 gün sürecek 4 sayfalık Tur gazetesini ülke imajımız için yapabileceklerini ama yapmadıklarını istenirse nasıl yapılabileceğini sergiledi.

 

 

          Guardini’yi kendisiyle ilgili haberi okurken gördüğümde hissettiğim gururu sizlerle paylaşmak istedim. Bizim ülkemizin bisiklet turunda öylesine muhteşem bir organizasyon oldu ki… Her detayın büyük bir incelikle düşünüldüğü, saat gibi aksaksız işleyen bu organizasyonda görev alan herkesin elinden gelenin en iyisini yapmak üzere verdiği performans anlatmakla bitmez. Fazıl bey’e de gururumuzu yaşamamıza vesile olan uykusuz, çalışarak geçen günlerinin karşılığında teşekkür ederiz. Yıllardır görmek istediğimiz Türkiye Turu Bisiklet Gazetesinin her günü her sayfası, her sayfası için teşekkürler. Burada insanın aklına gelmeden geçilemior. Acaba Türkiye Bisiklet Turuna katılan Türk gazeteciler ne yaptı? Basın özgürlüğü derken özgürlüğünüzü sunacak ülke değerleri için çalışan bir basın olsaydı. Fazıl beyin hazırladığı gazeteyi sadece 8 gün gösterecekleri özveriyi Türk Gazeteleri gözterselerdi eminim şuan organizasyonun hak ettiği kategoriye sıçramış Pro Tour World Ranking yarış listesinde yerimizi almış olurduk.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın