2013 USA Yol Yarışında Freddie Rodriguez 4. Şampiyonluğunu Aldı

28/05/2013  //     //  Genel

 

Amerika Birleşik Devletleri, Erkekler Yol Yarışı Şampiyonası ile 2013 şampiyonları Chattanooga rekabeti sonunda belli oldu. BMC takımından Brendt Bookwalter’ın şampiyonluğa odaklandığı gerek BMC takım yönetimi ve gerekse Bookwalter tarafından her fırsatta açıklanmıştı. Nefes nefese geçen 161,9 kilometrelik şampiyonluk mücadelesinde Brent Bookwalter tekerlek farkıyla şampiyonluğu Freddie Rodriguez (Jelly Belly-Kenda) ‘e kaptırdı. Üçüncülüğü ise, Kiel Reijnen (UnitedHealthcare) aldı.

 


 

83 sporcu, Chattanooga’da, 161,9 kilometrelik şampiyona mücadelesinde bol aksiyonlu yarış konseptine start aldı. Günün en güçlü sprintini şampiyona zaferi ile sonlandıran Rodriguez’i en çok zorlayan isim, yarış içi sratejisinde yaklaşık 20 kilometre solo kaçış yapan, Phil Gaimon (Bissell) oldu. Gaimon’un finişe doğru yakalanması ardından, yarışın 19 kişilik lider grubu içerisinden, zafer siniş sprintine kaldı. 2012 USA Şampiyonu Timmy Duggan, yaklaşık 2 dakika geriden takipte olan ana grup içerisindeydi. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ile sakatlığı sonrası parkurlara dönüş yapan Duggan, eski performansına ulaşamadı. Ve bu yıl ünvanını koruyamadı.

 

Etabın 24.kilometresinde oluşan 5 kişilik kaçış grubu; Thomas Zirbel(Optum-Cuma günü 2013 USA Zamana Karşı Şampiyonluğunu aldı), Christopher Jones(United HealthCare), James Stemper(5Hours), Tyler Wren(Jamis Hagen Berman) ve Charles Huff(Jelly Belly)’un ardından kaçışa katılmak üzere ataklar geldi. Ancak 5’li mükemmel bir kaçış temposu ve ortak çalışmayla zaman farkını hızla arttırmayı başardı. Böylelikle, kaçış grubuna katılmak için atak yapanlar kaçış takip grubunu oluşturdu. Ancak finişe 36, 6 kilometre kala kaçış grubu yakalandığındafyeni kaçış grubu 11 kişi oldu. Diğer  kaçış takip ggrubu 8 üyesi ile 7 kilometre sonra dahil olduğunda artık yarışın lider grubu 19 sporcudan oluşan kalabalık kafile ile toplu sprint beklentisi senaryosunu kırmaya çalıştı.

 

Kaçış grubunun yakalanıp, 19 kişiye çıkmasıyla Kontr atak geldi. Bissel takiminin gün boyu agresif rekabetiyle dikkat çeken ismi, Phillip Gaimon bu beklenmedik atağıyla son 20 kilometrenin sprint temposunun erken ooluşmasına sebep oldu. Ana grupla geride kalan Timothy Duggan, sakin sürüş temposunu bozmayarak, bu yıl finiş mücadelesinde olmayacağını gösterdi. Kaçış grubundaysa muazzam bir taktik ve performans savaşı yarışın sonuna dek sürdü.  USA Şampiyonunun lider grup içerisinden çıkacağı kesinleştiğinde Brent Bookwalter olası şampiyon adaylarındandı. 

Şampiyonluk sonucu, lider grubun toplu sprint finişine kaldığı final metrelerinde, 39 yaşındaki Kolombiyalı “Hızlı Rodriguez” lakaplı Freddie  Rodriguez güçlü sprintini bir kez daha sergileyerek, kariyerinin 4. Amerika Şampiyonluğunu (2000, 2001, 2004, 2013) ilan etti. Bmc ttakımının iddialısı Brent Bookwalter tekerlet farkıyla ikinci oldu.

Son anda, zincir problemi sebebiyle üçüncü olan Kiel Reinen (United Healthcare) günün şanssız ismiydi. Bookwalter yarış sonrası, “Bugün açıkça oradakilere kaybettim. Finiş için kendime hep Rodriguez’in önünde olmayı söyledim.  Finişte onun arkasında şansım olmadığını biliyordum. Son virajdan sonra sprintimi başlattım. O da sprinte başlamıştı. Ama benim için yeterli yol kalmamıştı.” dedi.

 

 

USA 2013 Ulusal Şampiyona – Erkekler Yol Yarışı Sonuçları:

1, Freddie Rodriguez (Jelly Belly-Kenda) in 4h06’56”
2, Brent Bookwalter (BMC Racing) in s.t.
3, Kiel Reijnen (UnitedHealthcare)
4, Ben Jacques-Maynes (Jamis-Hagens Berman)
5, Gavin Mannion (Bontrager)
6, Caleb Fairly (Garmin-Sharp)
7, Ted King (Cannondale)
8, Alex Howes (Garmin-Sharp)
9, Matthew Busche (Radioshack-Leopard)
10, Chris Baldwin (Bissell)
11, Tom Zirbel (Optum-Kelly Benefit Strategies)
12, Nathan Brown (Bontrager)
13, Carter Jones (Bissell)
14, Chris Butler (Champion System) at 9”
15, Lucas Euser (UnitedHealthcare) at 12”
16, Jamey Driscoll (Jamis-Hagens Berman) at 16”
17, Phil Gaimon (Bissell) at 33”
18, Alex Hagman (Jelly Belly-Kenda) at 4’08”
19, Chris Jones (UnitedHealthcare)
20, Timmy Duggan (Saxo-Tinkoff) at 5’44”
21, Maxim Jenkins (5-Hour Energy)
22, John Murphy (UnitedHealthcare)
23, Jesse Anthony (Optum-Kelly Benefit Strategies)
24, Morgan Schmitt (Jelly Belly-Kenda)
25, Tyler Wren (Jamis-Hagens Berman)
26, Jacob Rathe (Garmin-Sharp)
27, Frank Pipp (Bissell) at 7’12”
28, Adam Farabaugh (Equipe Garneau-Quebecor)
29, Tyler Farrar (Garmin-Sharp)
30, Danny Summerhill (UnitedHealthcare)
31, Chad Haga (Optum-Kelly Benefit Strategies)
32, David Williams (5-Hour Energy)
33, Scott Zwizanski (Optum-Kelly Benefit Strategies)
34, Chad Beyer (Champion System)
35, Alex Candelario (Optum-Kelly Benefit Strategies)
36, James Stemper (5-Hour Energy)
37, Jeff Louder (UnitedHealthcare)

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın