2013 Tour of Turkey Rotası Açıklandı – Yeni Zirve Finişi

18/02/2013  //     //  Genel

 

 

 

 

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun rotası bugün paylaşıldı. Daha önce, 19 Aralık’da 2013 Tur rotasını açıklayan Organizasyon yetkilileri müthiş bir sürprizle rotayı geliştirerek, yeni rotanın güzergahını bugün açıkladı. İlk görüşmelerde, yeni sürprizlerin geleceğini ve üzerinde çalışıldığını belirten Tour of Turkey Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney, netleşen yeni rotadaki değişikliklerle, rekabetin final gününe dek sıcak tutulması için zorlaştırılmış parkur üzerindeki çalışmaları geçtiğimiz hafta, 20 gün süren son keşif gezisi sonunda parkur çalışmalarını sonlandırdı.

 

21-28 Nisan tarihlerinde gerçeklecek TUR’da bu yıl iki etap değişikliği var. Geçen yıl 3.Etap Elmalı zirvesinde yaşanan coşku ve zorluk seviyesi çok beğenilmişti. 4.Etap Fethiye’den start alarak Marmaris’te sona ermişti. Bu yıl, 3.Etaptaki Elmalı zirve finişinden sonra, 4.etap Göcek’ten start alıp yine Marmaris’de sona erecek. Ancak bu kez, izlenecek 4.etapp güzergahı, inişli çıkışlı profili ile, düz akan syarış senaryosunun tersine takım stratejilerinin etkin uygulanması gerekliliğini beraberinde getirecek. Marmaris finişine ise içmeler yokuşu tırmanılarak bu kez farklı güzergahtan girilecek. Dördüncü etabın profil bilgisi önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Ancak etabın ilk 10 kilometresinde yer alan tırmanışın bir bölümünde %10 eğimle tırmanış ve Marmaris inişine yaklaşık 20 kilometre kala çıkılacak 600 metrelik rakımın zirvesine tırmanışın son 5 kilometresinde görülecek %14’lük eğim genel sıralamada etkili olabilir. Zira iniş ve Marmaris finiş çizgisine kadar, toplu sprint finişinin yaşanabileceği mesafeye sahip.  Diğer değişiklik ise TUR’un gerçekten ihtiyacı olan, ikinci tırmanış ve zirve finişi profili idi. 3.Etabı kazanan TUR’u kazanır imajına yeni bir boyut kazandıran Organizasyon Komitesi, 4.etap ile ilave tırmanışlara sahip bir parkur ve 6.Etaba Bodrum- Selçuk parkurunu ekleyerek, Selçuk’ta Meryem Ana Zirvesinde 6.etabın finişini belirledi.

 

Gerek Türkiye Güzellikleri, gerekse TUR’un ikinci tırmanışa ihtiyacınıın bu kadar erken hayata geçirilmesinde Meryem Ana zirvesinin eklenmesi, genel sıralama mücadelesini arttıracağı gibi, reklam olarak da başarılı bir etap finiş noktası seçildiğini belirtmekte fayda var. Meryem Ana tepesine tırmanış, uzun tırmanış mesafesine sahip olmasa da kısa ancak eğimi dik keskin virajlarıyla, son kilometre heyecanını ve genel sıralama mücadelesinde sona yakın (6:Etap) konumuyla rekabeti arttıracak.

 

2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Rotası:

 

21 Nisan: Alanya-Gazipaşa-Alanya

22 Nisan: Alanya-Antalya

23 Nisan: Antalya-Elmalı(Göğübeli)

24 Nisan: Göcek-Marmaris

25 Nisan: Marmaris-Turgutreis

26 Nisan: Bodrum-Selçuk(Meryem Ana Tepesi)

27 Nisan: Kuşadası-İzmir

28 Nisan: İstanbul-İstanbul

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın