2013 Tour of Turkey Rotası Açıklandı Elmalı Zirve Finişi Yerini Koruyor

19/12/2012  //     //  Genel

 

21-28 Nisan 2013 tarihlerinde, 49.kez startını alacak olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour of Turkey) rotası açıklandı. 2012 itibari ile Alanya’dan alınan Grand Depart (Açılış etabı), 8. etap olan final etabında yine İstanbul’da Avrupa’dan Asya’ya geçiş ile sonlandıracak. 8 gün sürecek mücadele, toplamda 1.174 kilometre mesafede gerçekleşecek. Güzergah yol şartları, Nisan ayına kadar değişme ihtimali göz önüne alınarak, rotada ufak değişiklikler Organizasyon komitesince yapılabilir. İlk gün Alanya’da, Alanya halkına ve televizyondan takip eden fanatiklere, açılış etabının seyir keyfini yaşatacak. Alanya’da atılacak 8 tur sonrası, geçen yıl Theo Bos’un kazandığı açılış etabı yeni galibini belirleyecek. İlk günün sonunda 2013 Turkuaz Mayo ilk sahibini bulmuş olacak. İkinci gün Alanya’dan Antalya’ya uzanan tur rotası, sessizce 3.etabın hazırlığını yapıyor olacak.  2012’de Türkiye Bisiklet Turuna ilk kez dahil edilen zirve finişi sevincinin, 2013 sezonunda da yerini koruması sevindirici.

 

Geçtiğimiz sezon, ülkemizde yarışan yıldız isimlerin, Elmalı zirve finişi sonrası tipik Alp d’Huez karakterine sahip Elmalı tırmanışını zorlayıcı bulduklarını hatırlarsınız. Üçüncü etap; Antalya’dan startını alarak Elmalı zirvesine, geçen yıl Konya Torku Şeker Spor’un galibiyetiyle gelen çığlıklara doğru bizleri sürükleyecek. Elmalı zirve finişine dik eğim ve keskin virajların günün galip ismini belirleyeceği zorlu sınavı kimin başarıyla verebileceği heyecanlandıran bir merak güdüsünü coşkuluyor. 3.etabın zirve finişi, aslında bir yandan da 8 günlük turun galibini belirleyen spesifik bir öneme sahip. Zira, zorlu tırmanışta geçtiğimiz yıllarda sprinterleri coşturan yapısına ve genel sıralamanınyakın rekabet şartlarına ciddi bir tezatlık yarattığını geçtiğimiz yıl görmüştük. Bu yıl da Elmalı zirvesi, adrenalinin tavan yaptığı bekleyişle, 2013 mücadelesine ev sahipliği yapacak. Zirvenin geçen yıl ki doluluk oranının bu yıl, zirve kapasitesini zorlayıcı sınırlarına ulaşacağını tahmin etmek güç değil.

 

 

Dördüncü gün Fethiye’den başlayacak etapta genel sıralama lideri olarak Turkuaz Mayoyu taşıyan ismin, bir aksilik yaşamaz ise Tur sonundaki galip olduğunu vurgulayan bir zaman farkı ile güne başlayacağız. Genel sıralama liderliği ümidini kaybeden sprinterler etap galibiyetine odaklanacak ve Marmaris finişinde etap galibiyeti için toplu sprint finişine tanık olacağız. Marmaris’in bir yıl süren bisiklet yarışı sakinliğini, 4.etap finişi ve birkaç saat sonrasında da beşinci etabın startına yaptığı ev sahipliği bozacak. Gerek etap finişlerinde gerekse etap başlangıcında halkın en çok ilgi gösterdiği, Marmaris’in Nisan ayında sunduğu sıcak hava ve muhteşem kıyılarının eşliğinde Turgutreis finişine ilerlenecek. 2012’de bu etabı 15.kilometrede başlattıkları 5 kişilik kaçış grubunun yakalanmayan başarıya dönüştüğünü hatırlarsınız. Tur’un en genç takımı Colnago’nun Andrea Di Corrado ile ilk galibiyetini aldıkları etapta Colnago takımı gençleri, Tur kafilesinin yıldız isimleri arasından galibiyet kazanma sevincini, meşhur İtalyan coşkusu ile kutlamışlardır.

 

 

Altıncı Etap Bodrum’dan start alırken, Bodrum’un eşsiz sahillerini keşfetmeye gelen çok sayıda turistin, her yıl olduğu gibi etabın start alanında yer kapma çabalarıyla başlıyor olacak. Kuşadası finişine uzanan rotasında 1 dağ primleri kapısı, 1 Türkiye Güzellikleri Kapısı ile Apollo Tapınağının güzelliklerinin yansıması eşliğinde geçilecek ve finişe doğru sprint primleri kapısının bulunduğu 6.etabın prim kapıları zenginliği sakin geçecek etabın nabzını yükseltecektir. Kuşadası bitiş çizgisine doğru kızışacak yarış atmosferinde toplu sprint finişi yine heyecanı körükleyecek. Geçen yıl Colnago takımına ardarda zafer sevinci yaşatan isim bu kez Sacha Modolo olmuştu. Modolo toplu sprint finişinde Matthew Goss ve Mark Renshaw gibi sprint üstadlarını geride bırakmayı başarmıştı.

 

 

Yedinci günde Kuşadası bu kez İzmir’de görülecek finiş mücadelesinin başlangıç noktası olacak. Son olarak 2009 yılında Türkiye Bisiklet Turuna ev sahipliği yapan İzmir’e, geçtiğimiz yıl geri dönülerek yeniden Tur rotasına dahil edilmişti. İzmir’liler Tur’a yeniden kavuşmanın coşkusunu Lozan meydanındaki kalabalık ve renkli katılımlarıyla karşıladı. 7.etap aynı zamanda geçen yıl en nefes kesici etaplardan biriydi. Son 5 kilometre kala Omega Pharma QuickStep takımından Iljo Keisse’nin başlattığı solo kaçışı ve etap galibiyetini alma sürecindeki kazası nefesleri tutturmuştu. İzleyen herkes birden Omega Pharma Quickstep’li olmuş, Keisse, Keisse hadi Keisse tezahürratları ve galibiyetinin mutluluğu herkesi sarmıştı.

 


 

İzmir’den İstanbul’a hızla sevkiyatların başlayacağı 7. etap sonunda, izleyenler için muhteşem bir toplu sprint finişi keyfinin yaşanma olasılığı yüksekliği bir yana, yarış organizasyonunun zorlu günü, zorlu anları da başlamış olacak. Organizatörlerin alnının akı ile tamamlamaya odaklanacakları 49.Tour of Turkey, 2014’de yarım asırlık tarihini, son yıllardaki başarı çizelgesine uygun kalitede tamamlamak üzere transferler ve olası gecikmelere çözüm bulmaya çalışmakla geçirecek. Ertesi gün İstanbul’da yapılacak final etabı ile, 2014’de World Tour olma hedeflerimiz için bı yıl verilecek son sınavlardan biri olacak.

 

Final etabında bu yıl ayrı bir gurur yaşayacağız. İstanbul, kültür başkenti adına yakışır bir görüntüyü dünyaya açacak. Verilen zorlu bisikletli yaşam mücadelesinden bihaber olan izleyiciler bu kez, Avrupa’dan Asya’ya geçiş sonrası Bağdat Caddesinde atılacak turlarda, bisiklet yolunu Avrupa standartlarında görecekler. Ülkemizde bisikletin öneminin arttığı yönündeki görüntüler, dünyaya açılırken İstanbul’da henüz yeni başlayan bisikletli yaşam mücadelesinin başarısını ekranlardan, kilometrelerce ötedeki izleyicilere taşıyacak. Final etabı her yıl olduğu gibi toplu sprint finişi mücadelesinde bu yıl son kez ülkemizden yarış yayını zevkini bizlere yaşatırken, podyum seramonisinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Turkuaz Mayo galibi için katılımı bekleniyor.

 

2014’de 50.si düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda yarım asırı geride bırakmış olacağız. Geçtiğimiz yıl, Tour of Turkey’in World Tour hedefi 2014 olacağı açıklanmıştı. 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun bu yılı da başarıyla organizasyon kalitesini arttırdığı sergilenirse, zorlu ancak imkansız olmayan bir hayal gerçek olabilir.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın