2013 Tour of Norway Galibi Edvald Boasson Hagen-Final Etabında Alexander Kristoff’un 3.Zaferi

19/05/2013  //     //  Genel

Glava Tour- 2013 Tour of Norway’in final etabı 173 kiometre mesafede toplu sprint finişi beklentili profilinde gerçekleşti. Açılış etabından, final etabının son saniyesine dek yoğun rekabet havasında geçen Norveç turunun son finişi Honefoss’da, beklenilen toplu sprint finişi senaryosunda gerçekleşti. Kariyerinde ilk kez Norveç turunda yarışan Norveçli, Katusha takımı sporcusu Alexander Kristoff üçüncü galibiyetini final gününde aldı. Sonder Holst Enger(Plussbank) ikinci, Edvald Boasson Hagen(Sky) ise üçüncü oldu. Final podyumunun 3 ismi kendi ülkesinde turun finalini yapan Norveçli sporculardan oluştu. Edvald Boasson Hagen, dün sırtına aldığı sarı mayoyu bugün koruyarak, 2012 Tour of Norway şampiyonluk ünvanını bu yıl da korudu.

 

 

Gjovik’den start alan final etabının ilk kilometrelerinde kaçış denemesi için yine şaşırtmayan atakları belirdi. Norveç turunun ilk etabından son etabına dek, büyük turlarda daha taktiksel gerçekleşen kaçışlar yerine agresif ataklar etkindi. 8 kişiden oluşan kaçış grubunda; Sep vanmarcke(Blanco), Maarten Neyens(Lotto-Belisol), Danael Petrov(Caja Rural), Adrian Palomares(de Rijke), Vladimir Isaychev(Katusha), Remi Pauriol(Sojasun), Andre Steensen(Cult Energy) ve Bjorn Tore Hoem(Plussbank) vardı. Finişe 60 kilometre kala 1 dakikaya inen kaçış grubu farkı, kaçışın erken sonlanacağı belirtilerini vermeye başladı. SKY liderliğinde ilerleyen ana grubun temposu karşısında hızla erimekte olan zaman farkına kaçış grubundan ilk müdahale; Danail Andanov Petrov(Caja Rural) ve Bjorn Tore Hoem(Plussbank)’in kaçış grubundan başlattıkları atakla kaçışa direndiler. Ancak SKY teni temposu finişe 13 kilometre kala ikiliyi yakaladı.

 

 

Son 10 kilometre, profesyonel takımlar ile kıta takımı sporcuları arasındaki farkın açıkça izlendiği yarışta, muhteşem bir final günü yaşandı. Kıta takımlarının agresif ataklarına karşılık SKY treni, Sarı Mayo Edvald Boasson Hagen tecrübesi ve toplu sprint beklentili Katusha gibi profesyonel takımlar, atakları başarıyla ve profesyonelce baskıladı. İnişle biten final etabında beklenen toplu sprint finişi için son kaçaklar finişe 850 metre kala yakalandığında, ana grup önünde SKY trni Hagen’i finişe taşıyordu. Son 300 metre başlayan sprint mücadelesinde Alexander Kristoff bir kez daha Hagen’e geçme şansı vermeyen galibiyet sprintini attı.

 

Final etabının galibi Alexander Kristoff oldu. Yine Norveçli sporcu Holst Enger ikinci, Edvald Boasson Hagen ise üçüncü oldu. Edvald Boasson Hagen dün Alexander Kristoff’dan aldığı sarı mayoyu bugün final etabında koruyarak Norveç turu galibi ünvanını tazeledi.

 

Glava Tour-2013 Tour of Norway 5.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 4:04:29  
2 Sondre H Enger (Nor) Team Plussbank    
3 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling    
4 Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs-Wanty    
5 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
6 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs-Wanty    
7 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling    
8 Evaldas Siskevicius (Ltu) Sojasun    
9 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
10 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling    

 

2013 Tour of Norway Genel Sıralaması:(ilk 10)

 

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 22:01:07  
2 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff 0:00:31  
3 Sondre H Enger (Nor) Team Plussbank 0:00:45  
4 Bauke Mollema (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:00:48  
5 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol 0:00:53  
6 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:54  
7 Jesper Hansen (Den) Team Cult Energy 0:00:55  
8 Laurens Ten Dam (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
9 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling    
10 Toms Skujins (Lat) Rietumu-Delfin 0:01:52  

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın