2013 tour d’Algerie – Cezayir Turu’nu Mustafa Sayar İkinci Tamamladı

15/03/2013  //     //  Genel

 

Beş etaplık, 2013 Cezayir Turu bugün final etabına yine zorlu hava şartlarında start aldı. Açılış etabından itibaren, bu sezon formda olduğunu Torku Şeker Spor kadrosunda, Türkiye’yi temsil eden Mustafa Sayar final etabını ikincilikle tamamladı. İlk günden itibaren genel sıralamadaki söz hakkını koruyan Sayar, genel sıralamayı da ikincilikle tamamlayarak Torku Şeker Spor’u podyum seromonisine taşıdı. Turun tırmanış mayosunu da koruyan Sayar, çifte podyum sevinci yaşattı.

 

 

892,5 kilometrelik Cezayir Turu’nun zorlu hava şartları, organizasyon sorunları sebebiyle sporcuların dinlenmeden verdiği mücadele ve Torku Şeker Spor’un Cezayir öncesi Alanya’da tamamladığı takım kampında virütik sağlık problemlerine karşı yılmadan verilen mücadele bugün genel sıralama ikinciliği ile tamamlandı. Türkiye’nin tırmanış klasmanında yetiştirdiği güçlü isimlerden Mustafa Sayar’ın bu sezon formda olduğu biliniyordu. Sayar açılış etabındaki dördüncülüğü ve tırmanış puan lideri olarak dağların kralı mayosunu taşırken, genel sıralamadaki avantajını 5.gün derecesi ile sağlamlaştırarak podyum başarısı elde etti. Final etabı bugün Mila’dan start alarak Constantin finişine 125 kilometrelik mesafede gerçekleşti. Turun ilk gününden liderliği elinde tutan Stefan Schumacher (Christina Watches-Onfone) kaçış grubunda kalıp mayosunu korumaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Bugünkü kaçış performansı ile tur galibiyetini Schumacher’den alıp sürpriz tur galibiyetini alan Victor de la Parte  (SP Tableware)’ye liderliği 7 dakika farkla kaptı. De La Parte’nin finişe 25 kilometre kala başlattığı atağı, günün kaçış grubundaki Schumacher ve Sayar’ı silkelemeye yönelikti. Schumacher atağa cevap veremezken Sayar de la Parte ile kaçışa devam etti. Son atakta arayı açan Parte son gün sürprizi yaptı.

 

 

Mustafa Sayar, Victor de la Parte’nin kaçış performansı ardından finişi geçen ilk isim oldu. Sayar’ın kaçış takip performansıyla gelen ikinciliği ardından ana grup yaklaşık 7 dakika sonra etabı tamamladı. Güne genel sıralamada 6.sırada, tur lideri Schumacher’den 21 saniye geride başlayan Mustafa Sayar, final gününde değişen tur kaderini doğru atakla karşılayıp, tırmanış liderliği ile birlikte iki kez podyum gururunu yaşattı. 

 

 

Her etabı, yağmurlu ve bozuk yollarda geçen Cezayir turunda eksi 3 dereceleri bulan hava sıcaklığı ve tırmanışlardaki kar ve buz etkisine karşı mücadele eden sporcular bugün final etabı ile ilk yarışı başarıyla tamamladı.

 

 

Torku Şeker Spor; 28 gün 22 etaplık serüven sloganıyla Cezayir şartlarında, zorlu rakiplere mücadeleyi sürdüyor. Torku Şeker Spor,  yine Cezayir topraklarında gerçekleşecek UCI Afrika turları yarış takviminde yer alan 1.2 kategorideki 124 kilometrelik tek günlük yarış olan Circuit d’Alger’e yarın start alacak.

 

.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın