2013 Santos Tour Down Under’ ın Galibi Genç Tom Slagter

27/01/2013  //     //  Genel

 

Santos Tour Down Under’ ın genel klasman lideri Blanco’ nun genç biskletçisi Tom Slagter oldu. Bu sene ilk defa UCI WorldTour’ da yarışan ve ilk yarışında tur galibiyeti elde eden Hollandalı Slagter kariyerine önemli bir zaferle başladı. Rabobank’ ın sponsorluktan çekilmesiyle Blanco adını alan takımı da yeni ismiyle ilk WorldTour galibiyetini elde etmiş oldu. Tour Down Under’ ın 6. ve son etabının galibi ise  kariyerinin 100. etap galibiyetini kazanan ‘ Gorilla ‘ Andrei Griepel oldu. Dünkü etap 2.’ liğinin ardından genel klasman liderliğine yükselen Slagter’ in ise etap boyunca kendini kollayarak, dikkatli bir sürüş yaptığı gözlemlendi.

 

Turun 90 km’ lik son etabında Blanco takımı Slagte’ ye çok iyi eskortluk yaptı. Bitiş çizgisine kadar güvenle gelen 23 yaşındaki Hollandalı, 3 yıılık profesyonel kariyerinin ilk WorldTour yarışında zafere ulaşmış oldu. Yarıştan sonra basına konuşan Slagte, ” Daha önce hiç böyle bir yarışı kazanmamıştım. WorldTour’ daki ilk zaferim ve formayı sırtıma geçirdim. Gerçekten inanılmaz.” dedi.  Sözlerine devam eden Slagter, ” Bu zafer aynı zamanda üzerimdeki baskıyı da arttıracak. İlk yarış ve ben kazandım. Önümüzde uzun bir sezon var ve bu seviyeyi korumalıyım. Ancak takımım ve benim için bundan daha iyi bir başlangıç olamazdı.” dedi.

 

Turun hayal kırıklığını ise Geraint Thomas yaşadı. Genel klasman lideriyken dün liderliği kaybeden Thomas, 5. sıraya gerilemişti. Bugün için ise, önünde sadece tek bir hedef vardı o da sprinter mayosunu kapmak. Startın verilmesiyle Sky takımı, Thomas için çalıştı ve Thomas, turu kazanabilecekken, en iyi sprinter mayosuyla ve genel klasman 3.’lüğü ile yetinmek zorunda zorunda kaldı. 

 


 

Santos Tour Down Under’ ın 90 km’ lik son etabında ise, 4.5 km’ lik parkurda sporcular tur attı. Etaptan önce Team Sky’ ın Geraint Thomas’ ı üst sıralara taşımak için agresif olacağı bir sır değildi. İlk sprint kapısına gelinirken, Sky ekibi, Thomas’ ı korudu ve 3 saniye bonus’ u kapmasını sağladı. İknci sprint kapısında da ilkine benzer sahneler yaşandı ve Thomas sprint mayosunu ve genel klasmanda kendisini podyuma çıkaran yeterli puanları topladı. 

 

Son km’lere gelindiğinde bu sefer Lotto – Belissol takımı, ön planda yer almaya başladı. Bu çabaları sonuç verdi ve Andrei Greipel’ in kariyerindeki 100. etap birinciliği de gelmiş oldu. Böylece 2013′ ün ilk WorldTour yarışı olan 15. Santos Tour Down Under, kazaları, genç sürücülerin atakları ve liderliğin son anda el değiştirdiği zevkli bir mücadelenin ardından son bulmuş oldu. 

 

 

Etap ilk 10;

1, André Greipel (Lotto-Belisol)
2, Mark Renshaw (Blanco)
3, Edvald Boasson Hagen (Sky Procycling)
4, Matt Goss (Orica-GreenEdge)
5, Tyler Farrar (Garmin-Sharp)
6, Geraint Thomas (Sky Procycling)
7, Klaas Lodewyck (BMC Racing)
8, Barry Markus (Vacansoleil-DCM)
9, Yauheni Hutarovich (Ag2R La Mondiale)
10, Kenny Van Hummel (Vacansoleil-DCM)

 

 

Genel Klasman İlk 10;

1, Tom Jelte Slagter (Blanco) 
2, Javier Moreno (Movistar)
3, Geraint Thomas (Sky Procycling)
4, Jon Izagirre (Euskaltel-Euskadi)
5, Ben Hermans (Radioshack-Leopard) 
6, Gorka Izagirre (Euskaltel-Euskadi)
7, Daniele Pietropolli (Lampre-Merida)
8, Wilco Kelderman (Blanco)
9, Tiago Machado (Radioshack-Leopard)
10, Jussi Veikkanen (FDJ)

 

Tüm zamanlar ve sıralama daha sonra eklenecektir. Konuyu takip etmeye devam ediniz. 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın