2013 Giro d’italia’ya Yön Veren 7.Etapta, Adam Hansen Galibiyet Yönünü Belirledi

10/05/2013  //     //  Genel

Giro d’Italia 7. Etap: San Salvo – Pescara (177 km – Orta Seviye Tırmanış)

 


 

 

Giro d’italia 2013’ün beklenen heyecan kasırgasında bugün dolu dolu adrenalin, her anı nefes kesip, izleyici dikkatini ekrana fixleyen muhteşem bir etap seyiri yaşandı. İtalya Bisiklet Turunun 7.günü, 7.etabı tek başına klasiklerdeki dolu dolu rekabet ve senaryoların hepsini barındırıyordu. Marina di San Salvo’dan 202 sporcu kafilesi ile başlayan gün; yağmurun, kaderin, şansın yön vereceği etabın 177 kilometrelik mesafesini Pescara’daki finişinde galibiyet tahmininin zorladığı etaba start aldı. Leight Howard(OGE) ve Klaas Lodewyck(BMC) ikilisi, dün 30 kilometre kala yaşadıkları kaza sebebiyle bugün start alamadı. Giro 2013’ün ilk kaybı 5.etap sonunda yarıştan çekilen Ji Cheng(Argos Shimano) olmuştu. Ji Cheng, Giro’ya katılan ilk Çinli sporcu olarak tarihe geçmişti. Önümüzdeki yıllarda Giro’yu tamamlayan ilk Çinli sporcu olarak tarihe geçecek ismi görebileceğimizi tahmin etmek zor değil. 23 takım 9 sporcu katılımı ile başlanan sezonun ilk büyük turunda bugün 202 sporcu ile etaba başlanmış oldu. Mattia Cattaneo(Lampre) starttan 10 kilometre sonra yarışı bırakınca, enfes yarış seyiri 201 kişi ile devam etti.

 

 

 

177 kilometrelik profilin 4 tırmanış kapısı yaklaşık olarak son 50 kilometrede yer alınca, günün kaçış grubu beklentisi starttan hemen sonra sakin ilerleyen pelotonun hareketsizliği ile sönük geçti. İlk 30 kilometrede oluşamayan başarılı kaçış grubu, 30.kilometreden hemen sonra 6 kişilik kadrosu ile hızla oluşuverdi. Emanuele Sella(Androni), Adam Hansen(Lotto Belisol), Dominique Rollin(FDJ), Ioannis Tamouridis(EUS), Maarten Tjallingi(Blanco) ve Pin Ligthart(Vacansoleil-DCM) ile oluşan kaçış grubu zaman farkını maksimum 7 dakikaya kadar çıkartabildi. Köklü zaman farkına müdahalede, ana grup önünde çalışan Vini Fantini-Selle italia temposu kaçış zaman farkının açılmasını engelledi. Profil gereği tırmanışların finişe yakın olması gereği etap sonunda beklenen strateji denemeleri ve heyecan vaadinin ötesinde yağmurun başlamasıyla adeta ezber bozan etap kaderi, güne kendi istediği gibi yön vereceğini işaret ediyordu. Nitekim, etap için yapılan stratejiler, takım planları ve günün olası kahramanları değil, bugün için şansın ve kaderin istediği seyirde gittiğini her kritik noktada ve isimde izledik.

 

 

Kaçış grubunun 6 ismi sondan ikinci tırmanış Santa Maria de Criptis kategori 4 tırmanışı öncesi, finişe 40 kilometre kala 2 dakika 40 saniyeye inen zaman farkına direniyordu. Bu aşamaya kadar yakalanacakları belirgin görünen kaçış grubunun bir ismi Adam Hansen, geçtiği kilometrelerde kader tozlarını savururcasına lastik izini bırakırken, ardından gelen isimlerin her biri için kader minik oyunlar çiziyor gibiydi. Kaçış grubundaki Emanuele Sella ise, kaçış grubunun tırmanışlardaki şansı olarak değerlendirilebileceği gibi, şahsi hedefinde Giro’nun dağların kralı mayosu için puan toplama hedefinde ilerlediğini görmek çok da zor değildi. Nitekim kaçışın diğer 4 ismi ikinci tırmanışta kaçış grubundan koptuğunda Sella ve Hansen ikilisi yarışın liderliğine aynı tempoda, 2 dakika üstünde zaman avantajıyla devam ediyordu. Ortalaması %11,5 olan Santa Maria de Criptis’in inişinde yağmurdan, asfalta tutunamayan lastik zaiyatlarından ilki Emanuele Sella oldu. Hansen 30 kilometre kala kaçış grubu arkadaşını kısa süreiğine kaybetse de mesafe gereği tempo arttırmadan Sella’yı bekledi. Sella yeniden Hansen’e katılsa uzun süre devam edemedi. Finişe 20 kilometre kala kaçışta yalnız kalan Adam Hansen solo kaçış performansını hız kesmeden devam etti.

 

Günün son tırmanışı San Silvestro inişinde, 2 dakika geriden gelmekte olan ana grup içerisinden deneyecek isim kuşkusuz Vincenzo Nibali idi. Nibali, finişe 8,5 kilometre kala atağını yaptı. Bu tarz havaları seven ve iniş tekniği ile ünlü Nibali mükemmel bir zamanlamayla atağını yapıp ana gruba mesafe açmaya başladı. Ancak Köpekbalığı lakaplı italyan sporcunun iniş tekniği ne derece fevkalade olursa olsun, virajda asfalta tutunamayan lastiklerin talihsizliğini düşerek yaşadı. Elde ettiği avantaj birden ellerinden kayıp gitmiş yeniden anagruba dahil olmuştu.

 

 

Talihsizlikler silsilesinde Androni takımını inişlerin her karesinde yerde görürken, günün en talihsiz ismi kuşkusuz Bradley Wiggins oldu. Finişe 7,4 kilometre kala yine virajda düşen Bradley Wiggins, günlerdir kaybettiği saniyeleri yarın zamana karşı ile geri alacağının hesabını yaparken bu düşü ve sonrasındaki zaman kaybı sebebiyle günü büyük zaman kaybı ve hayal kırıklığı ile kapattı. Kaza sonrası bisikletine dönen Wiggo, sakin ve temkinli ilerlediği Pescara finişine genel sıralama rakiplerinden 1 dakikanın üstünde zaman kaybı ile etabı tamamladı.

 

 

Adam Hansen… Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Lotto Belisol takım kadrosunda ülkemizde son yıllarda start alan Hansen’in bugünkü performansının yanında şansının ve tecrübesinin getirdiği galibiyetin hakkını vermek gerek. 30.kilometreden sonra oluşan 6 kişilik kaçış grubunda yer alıp, son 20 kilometreyi solo kaçışla galibiyete dönüştüren Adam Hansen, parçalanmış ana grubun önlerinde seyir eden favorilerden 1 dakika 7 saniye önde tamamladı. Gün boyu hiç düşmeden, Lotto Belisol’ün hedeflediği 2013 Giro’da bir etap galibiyetini destansı bir kurguda alan Avusturalyalı sporcu, unutulmaz günün en önemli kahramanı oldu. Hansen galibiyeti için, “Kaçış grubunda kuvvetli çalıştık. İyi zaman farkı oluştu. Bunun iyi bir şans olduğunu düşünüyordum, öyle de oldu. Ben kötü bir tırmanışçı değilim ama bugün tırmanışta daha da iyiydim. Son 4 yıldır Giro d’italia’da galibiyeti alamadığımız için bu galibiyet Lotto Belisol olarak bizim için çok önemli. Şanslı olan belki de bendim.” dedi.

 

 

Güne, genel klasmanda 26 saniye geriden, 3.sırada başlayan Benat Inthausti(Movistar), Genel sıralama ikincisi Rigoberto Uran(SKY)’ın takım lideri Bradley Wiggins’i bekleyip geç finişe girmesi ve Luca Paolini’nin de zaman kaybetmesi sebebiyle liderliği aldı. Benat Inthausti yarın pembe mayo ile zamana karşı performansı sergileyen isim olacak. Genel Sıralamada Vincenzo Nibali 5 saniye fark ile ikincii sırada ve yarın için liderliği alabilecek güçlü favorilerden. Zamana karşı becerisi güçlü diğer favori ise kuşkusuz ki geçen yılın galibi Ryder Hesjedal 8 saniye zaman farkı ile pembe mayoya büyük risk oluşturuyor. Yarın dengeler yeniden değişecek. Son olarak yarın zamana karşıda pembe mayoyu alacağı düşünülen Bradley Wiggins, genel sıralamada ilk 10’daki yerini, Rigoberto Uran ile birlikte kaybetti.

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

1 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol 4:35:49  
2 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:01:07  
3 Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia    
4 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia    
5 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling    
6 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team    
7 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox    
8 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ    
9 Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge    
10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp    

 

 

 

7. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

 

1 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team    
2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:05  
3 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:00:08  
4 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:00:10  
5 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:13  
6 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:16  
7 Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:00:17  
8 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:00:19  
9 Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge 0:00:29  
10 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard 0:00:34  

 

 

 

Lider Mayosu: Benat Intxausti (Movistar)
Puan Mayosu: Mark Cavendish(Omega Oharma QuickStep)
Tırmanış Mayosu: Giovanni Visconti(Movistar)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Rafal Majka(Team Saxo-Tinkoff)

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın