2013 Giro d’italia’nın Tamamlanan İlk Haftasına Bakış

14/05/2013  //     //  Genel

 

Sezonun ilk büyük turu Giro d’italia’yı hedefleyenlerin beklentileri ile start alınan Giro’nun, her etabında heyecanın ve rekabetinin yaşanması temelinde yeniden yapılandırılmış özel parkurunda ilk haftayı geride bıraktık. İlk haftanın mücadele ve seyirci memnuniyetine kısaca baktığımızda, yeni parkur yapılandırılmasında RCS Sportun hedeflediği başarılı etkiyi yarattığını söyleyebiliriz. Hesaba katılmayan büyük faktör, bu yıl Avrupa’dan elini eteğini çekmeyi istemeyen kış etkileri, Pembe Mayo mücadelesine yön veren en büyük etken oldu. Dengeleri değiştiren, bazı favorilerin gerek taktik hataları ve gerekse yağmurun yön verdiği Giro kaderinden nasıl etkilendiklerini, kimlerin ilk haftayı başarılı tamamladığı konusunda mini beyin fırtınası yapmak ilk hafta ardından keyifli olacak.

 

3.455 kilometre mesafesi ile 2013 Giro d’italia’da ilk hafta 1.167,2 kilometre geçilerek, sezonun ilk büyük turunun üç’de birini tamamladık. Katusha’nıın UCI sorunlu, RCS’den Giro özel davet alamadığı sezonun aylarının etkin başlıklarını hatırlarsınız. CAS(Spor Tahkim Mahkemesi) kararı ile Pro Lisansını almasıyla, kadro dışı tutulan takım Katusha’nın beklenmedik! katılımı ile yarışın oraganizatörü RCS, limiti 207 sporcuya çıkaramak durumunda kalmıştı. İtalya Bisiklet Turuna katılan ilk Çinli sporcu olarak tarihe geçen Ji Cheng(Argos-Shimano) ve ilk Yunanlı sporcu Ioannis Tamouridis(Euskaltel-Euskadi) ile nihayet 4 Mayıs Pazar günü Giro d’italia Napoli’den 130 kilometrelik açılış etabına startını aldı. Toplu sprint finişi beklentili açılış etabı, günün büyük favorisi Mark Cavendish’in yine Napoli’de bulunan finiş çizgisinde 11.Giro galibiyetini ilan etmesi ile tamamlandı. Böylece ilk gün pembe mayonun sahibi beklenen isim Cavendish oldu.

 

 

İkinci Etap, Ischia’dan Forio’ya uzanan 17,4 kilometrelik Takım Zamana Karşı performansıyla geçti. Bu yıl Giro d’italia galibiyetine start alan, 2012 Fransa Bisiklet Turu galibi Bradley Wiggins’in takımı SKY, ikinci günde de tahminleri boşa çıkartmadı. En iyi zamanlamayı çıkartan SKY takımı, kariyerinde ilk kez Giro’ya katılan genç isimlerinden Salvatore Puccio liderliğinde finiş çizgisini geçti. Puccio, Forio’da pembe mayoyu Mark Cavendish’ten alarak kariyerinde ilklerle erken tanışmanın şaşkınlığıyla podyum gördü.

 

 

Üçüncü gün, Luca Paolini’nin finişe 6 kilometre kala başlattığı beklenmedik atağın galibiyete dönüştüğü gün olarak geçildi. Antrenman yarışı olarak Tour of Turkey’i örnek gösteren Paolini, performansının kilit yarışı olarak Türkiye Turunu basın açıklamasında vurguladı. Katusha’nın Giro d’italia takım kadrosundan Türkiye Turunda start alan Maxim Belkov ve Luca Paolini, İstanbul’daki final etabında start almayıp Giro için hazırlanmaya devam etmişti. Bu yıl CAS kararı olmasa Giro d’italia’da yarışma şansı olmacak olan Katusha açıkçası ilk haftanın en istikrarlı takımlarından biri oldu. Luca Paolini’nin 3.etap sonunda sırtına aldığı Pembe Mayo bunun bir göstergesi sayılabilir. Katusha’nın güçlü lideri Joaquim Rodriguez’in bu yıl Fransa Bisiklet Turunu hedeflemesi sebebiyle etap galibiyetleri ile öne çıkmayı hedefleyen Katusha, hedeflerini ilk haftadan tutturmayı başardı. Üçüncü günü ikinci sırada tamamlayan Cadel Evans, ilk iki günkü sessizliğini bu etapla bozmaya başladı. 3.Etabın üçüncüsü, Giro galibi ünvanını korumak üzere startını alan Ryder Hesjedal idi.  İlk iki gübü iyi değerlendiren SKY lideri Bradley Wiggins gün sonunda genel sıralamada pembe mayoya 17 saniye geride, GC ikinci sırasındaydı.

 

 

Dördüncü etap, sürprizlerle dolu geçti. Haftanın en heyecanlı etaplarından biri olan 4.etapta Bradley Wiggins’in zaman kaybetmesi, Danilo di Luka(Vini Fantini-Selle İtalia)’nın yağmurla mücadele ederek solo kaçışını son 300 metrede yakalanma anının dramatik yüz ifadelerine dek dolu doluydu. Gün boyu, stratejiler, kaçış denemeleri, pembe için savaş senaryosunda hergünü dolduran heyecanın en tutlusu olarak geçildi. Di Luka’yı son 300 metre kala yakalayan ana grup önünden, son 100 metrede atağa kalkan Enrico Battaglin, Bardiani takımını podyumun en yükseğine taşıdı. Genel sıralama iddialısı isimlerin takımlarının en büyük hedefi, ilk etaplarda Bradley Wiggins’e vakit kaybettirmek üzerine stratejilerini 4. günden itibaren hayata geçirmeye başlamıştı. Sonuç olarak ilk baskıda Wiggins 17 saniye kaybeterek günü tamamladı. SKY’dan Rigoberto Uran ise genel sıralamada ikinci sırada, SKY’ın bir kozu olabilecek pozisyonda kalmayı başardı. Ancak, Uran ne düşünürse düşünsün, önceki yıllarda olduğu gibi SKY yönetimi Wiggins için ilerlerken, takımdakilerin dereceleri ve geçici konumları her an harcanmak üzere, kesin plana sadık kalmayı seçerlerdi. Nitekim geçmişte olanı 5.etapta görecek, Uran’ın lider Wiggins için nasıl vakit kaybedip genel sıralama ilk !0’dan düşeceğine tanık olacaktık.

 

 

Beşinci etap, John Degenkolb’un muhteşem, uzun metrajlı sprintiyle gelen galibiyeti ile sona erdi. Degenkolb’un Matera finiş çizgisindeki zevincinden hemen sonra, yerde laktik asit acısıyla kıvranırken izledik. Harika bir sprint, 203 kilometre sonunda gelen zafer ve bu galibiyetin bedeli acının, podyumda sevince dönüştüğü an… Beşinci etap yine dolu dolu heyecana sahne olmuştu. Genel sıralamada bir değişiklik olmadı. İlk haftanın yine seyiri güzel geçiş etaplarından biri olarak geçildi.

 

 

Altıncı etap, ilk haftanın son düz profilli etabı olarak geçildi. Cavendish’i zorlayabilecek güçlü isimlerin azlığı olmadığından, Man adalı sporcu yeniden galibiyetini ilan ederek 12 Giro etabı galibiyetini, Wuoter Wayland’a adadığını söyledi. İki yıl önce trajik bir kaza ile hayatını kaybeden genç Belçikalının bir kez daha galibiyetle anılması büyük bir jest oldu. Giro tarihinde ilk kez yarışan Çinli sporcu Ji Cheng, bu etapta start almayarak turdan çekildi. Orica GreenEdge’ ten Leigh Howard ise son turda kaza yaparak yaralandı. Bu kaza sebebiyle 7.etapta start almayan Howard, Giro’dan çekilmiş oldu. Dün, dinlenme gününün beklenmedik haberi, John Degenkolb’ün Giro’dan çekildiğiydi. Bugün Degenkolb ikinci haftaya start almayacak.

 


 

Yedinci Etap: İlk haftanın en heyecanlı en zekli etabı olarak geçti. Yağmurun yön verdiği yarışın kaderinde, kaçış grubunda yer alan Adam Hansen’in (Lotto Belisol) kaderinde kazanmak vardı. Etabın seyirinde öylesi kazalar yaşandı ki, adeta Adam Hansen’in tekerlek izi, peşinden gelmeye çalışanlar için kader ağını örüyordu. Emanuel Sella’nın iki kez düşüşü, Ana gruptan atak yapan Vincenzo Nibali’nin düşüşü, Bradley Wiggins’in 2 kez düşerek, 1 dakika 55 saniye geriden etabı tamamlaması günün inanılmaz olayları arasındaydı. Wiggins’i bekleyen Rigoberto Uran’ın genel sıralamadaki avantajını kaybedişi, Wiggins’in sekizinci etapta kapatmayı umduğu zaman farkının, kapanması imkansız gibi görünen zaman farkının 3 dakika üzerine çıkması ve genel sıralamada ilk 20’de dahi yer alamayan 2012 Fransa Bisiklet Turu şampiyonu için kesinlikle berbat bir gündü. SKY takımı, Wiggins’i beklerken iddiasından adım adım uzaklaştı.

 

Güne, genel klasmanda 26 saniye geriden, 3.sırada başlayan Benat Inthausti(Movistar), Uran’ın Wiggins’i beklerken kaybettiği zaman sebebiyle 7.etap sonunda pembe mayoyu aldı. Giro öncesi pembe mayo giymesi muhtemel görünmeyen isim Benat Inthausti, yağmurun yön verdiği etapla 8.etap sonunda mayoyu kaptırmak üzere bir günlük lider mayo onurunu yaşadı. Cadel Evans ve Ryder Hesjedal bu kaos gününde ilk 10’da bitirmeyi başardı. Cadel Evans’ın geçen yıl özlenen performansı, sporcunun iki yıl önceki istikrarlı performansı bu sezon yeniden göstermekte olduğunu belgeleyen sonuçlarla izleniyor. Her ne kadar pembe’nin rekabeti bu yıl hazla iddialı ismi beraberinde getirse de, ilk haftanın en istikrarlı ismi Cadel Evans oldu. Bir aksilik olmaz ise Evans’ı 21 güün sonunda Pembe Mayo ile izleyebiliriz.

 

 

 

Sekizinci Etap: 54,8 kilometrelik Bireysel Zamana Karşı Etabına bağlı Bradley Wiggins ümitlerini çağrıştırıyordu. Verdiği saniyeleri almayı hedefleyen Britanyalı için verdiği dakikaları geri almak için start alma çabalarına dönüştü. İlk 20’de yer alamadığı için 3’er dakika değil, 1’er dakika arayla start alanlar arasındaydı. Bu durum, Wiggins’in 54,8 kilometrelik parkurda geçeceği sporcuların çok olacağı beklentisini beraberinde getirdi. Wiggins’in Alex Dowsett’in derecesini geçip etap galibiyetini alması ve zaman farkını büyük ölçüde kapatması, startı öncesi beklenenlerdi. Wiggo start aldığında rahatsız sürüşü, konsantrasyon bozukluğu ekranlara yansırken, mekanik problem sebebiyle bisikletini değiştirmek üzere durduğunda bisikleti kenara atan Wiggins görüntüsü, beklentilerin hayal kırıklığına dönüşeceğinin belirtisi olarak ekranlara yansıdı. Son 3 kilometresi tırmanışla geçilen zamana karşı profilinde son bölümü mükemmel geçen Wiggins, Dowsett’i geçemedi. Ancak 10 saniye geriden etabın ikincisi olarak tamamladı. Genel sıralamadaki zaman farkını 1 dakika 16 saniyeye çekerek 4.sıraya yerleşti.

 

Cadel Evans ise etabı 7.sırada tamamladı. Genel Sıralamada Vincenzo Nibali’nin 8.etapla aldığı pembe mayonun 29 saniye gerisinde GC ikincisi olarak istikrarlı performansını sergilemeye devam etti.

 

 

Dokuzuncu etap, ilk haftanın son etabı olarak yine ilk haftanın sürprizlerine ev sahipliği yaparak geçti. Yine yağmur, yine kader, rastlantısal sürprizlerin yön verdiği Giro’da bu yıl bir iki etap haricinde hiçbir etap tahminlere göre gelişmedi. Bu yıl adeta tekerler stratejilere değil, kader örgüsünü baz alarak dönüyor dedirten gelişmelere 9.etapta da devam ettik. Dinlenme gününe son etap, birçok ismin kazanmak üzere değerlendireileceği ortama dağlık profiline başlanıyordu. Yine Adam Hansen’in kazanmasına karar verip kurgusunu ona göre şekillendiren gizli güçler, bu kez Hansen kadar olmasa da Maxim Belkov lehine çalışıyor gibiydi. Kaçış grubundan herkesin kopup, Belkov’un son 54 kilometreyi solo devam etmesi ve galibiyeti alması bu yıl ki beklentilerin sürprizlere dönüşmesi şaşkınlığına dönüştü. Wiggins’in beklenmedik zaman kaybı, SKY’ın uzun zamandır ilk kez soğuk kanlılığını bu derece kaybetmesi, kazalar ve yağmurun etkileriyle yönünü bulan Giro’nun ilk haftası unutulacak gibi görünmüyor. Mark Cavendish’in kazandığı 2 etap harici diğer tüm etap galipleri sürpriz yaptıysa da, hala dikkatleri çekmeden, sessizce bildiğini şaşmadan okuyan tek isim Cadel Evans oldu. Evans tatil öncesi etabını 5.sırada, Pembe mayo Vincenzo Nibali ile aynı grup içerisinde tamamladı. Giro’ya katılma süreci sıkıntılı geçen Katusha için ilk haftanın son etap galibiyetini alan Belkov’un podyuma Rusya bayrağı ile çıkması, Lisans tatsızlığı ardından manidar bir mesaj olarak da değerlendirilebilir.

 

 

Vincenzo Nibali, 8.Etap sonunda aldığı pembe mayo için, “Bu kadar erken almayı beklemiyordum.” diyerek kendisi lehine işler görünen şansını dile getirdi. Her ne kadar Nibali performansı yüksek olsa da, 2011 Fransa turunda izlediği ilk 10 hedefli etap finişlerini ilk hafta tutturan Cadel Evans, Giro’ya daha hakim görünüyor. 9.Etapta Wiggins’e zaman kaybettirme üzerine taktik kuran Garmin-Sharp için bu kez planlar tersine döndü ve Ryder Hesjedal, 7.etapta Wiggins’in yaşadığı şoku yaşadı. Bu kez Wiggins değil, Hesjedal 3 dakika 11 saniye pembe mayo uzağına, GC 11.sırasına yerleşmişti.

 

Dinlenme günü sonrası, bugün Giro’nun ilk yüksek profiline start alınacak. İlk hafta içinde şekillenen genel sıralama listesinde, erken öne çıkan pembe mayo iddialılarıiçin de bir ilk oldu. Önceki yıllarda büyük turlara bakıldığında, ilk hafta her zaman puan klasifikasyonu iddialılarının mücadelesine yönelik etap profilleri geçilmişti. İkinci hafta genel sıralama iddialıları belirmeye başlardı. Bu yıl ise erken başlayan rekabet, PEMBE iddialıları için 3 haftalık prikolojik ve fiziksel baskıyı da beraberinde, erken getirmiş oldu.

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın