2013 Amgen Tour of California Galibi Tejay Van Garderen-Final Etabında Zafer Peter Sagan’ın

19/05/2013  //     //  Genel

 

2013 Amgen Tour of California’nın enfes değişikliklerinden biri de, bugünkü final etabının Francisco’da Golden Gate köprüsünün finalde kullanılmasıydı. Muhteşem finişte, düz etabın getiri toplu sprint savaşında bugün muazzam bir rekabet havası vardı. Yıllardır Kaliforniya turunun beyaz mayosunu kazanan Tejay Van Garderen’in podyumda ilk kez 2013 Amgen Tour of California galibiyetini ilan edeceği Santa Rosa finiş çizgisine mücadele başka isimler için önemliydi. Dünkü etap özetinde belirttiğimiz üzere turun tek netleşmeyen mayosu yeşil mayo rekabeti, sonucunu bu güne bırakmıştı. Peter Sagan’dan sadece 1 puan geride olan Tyler Farrar ve bu ikilinin nefes kesen sprint mücadelesini Peter Sagan kazandı. Sagan, yeşil mayoyu getiren 10.Amgen Tour of California etap zaferi yanısıra turun en çok kazanan sporcusu ünvanına bir yenisini eklemiş oldu. Daniel Schorn(NetApp Endura) ikinci, Tyler Farrar(Garmin Sharp) ise üçüncü oldu.

 

 

 

129,9 kilometrelik final etabı San Franciso’dan start aldı. Start ile 7 kişilik kaçış denemesi başladı ancak kaçış başarılı olmadı. Günün kaçışı etabın 6.kilometresinde 3 sporcuyla oluştu. Thomas De Gendt(Vacansoleil), Jason McCartney(Bissel) ve Antoine Duchesne (Bontrager)’nin ana gruba maksimum zaman farkı 52.kilometrede 4 dakika 15 saniyeye kadar çıktı. Ana grup önünde, bugün için dönüm noktası performans sergilemek zorunda olan Cannondale zaman farkını kapatmak üzere tempoyu arttırmaya başladı.

 

Finişe 42 kilometre kala 2 dakika 10 saniyeye inen zaman farkında, ana grup önüne Garmin-Sharp treni çalışmaya başladı. Garmin-Sharp ve Cannondale, ana grup önünde kaçış grubuna ortak tempo verse de Santa Rosa finişinde iki takımın strateji, güç ve performans düellosunun yaşanması bekleniyordu. Bugünkü etap galibiyeti, finiş sıralamasından gelecek sprint puanları 2013 yeşil mayonun sahibi belirleyecekti. Kaçış grubu bu çekişmeli finiş düellosuna hazırlık çalışmalarının getirisi olarak finişe 9,4 kilometre kala ana gruba yakalandı.

 

 

Son kilometrelerin konum kapma temposunda, yeni bir kaçış denemesi beliremedi. Son kilometreye Cannondale takım treni ile avantajlı giren Peter Sagan, Santa Rosa finişinde sergilediği müthiş sprint ile Farrar’a şans tanımadı. Sagan, günlerdir almayı arzuladığı 10.galibiyeti final etabında elde etti. Bu zorlu galibiyet, turun yeşil mayosunu bir kez daha Sagan’a getirdi. Kırmızı puantiyeli, dağların kralı mayosunda dünkü Kraliçe etabın tırmanış kapılarından 8 puan alarak son sözü dün söyleyen Carter Jones açık ara farkla 2013 Amgen Tour of California’nın tırmanış mayosunu aldı. En başarılı genç sporcuyu temsil eden beyaz mayonun sahibi, en yakın rakibinden 15 dakika 26 saniye iyi derece çıkartan Lawson Craddock(bontrager) aldı. En başarılı genç sporcu mücadelesinin ilk 3 ismini takım kadrosunda tutan Bontrager Cycling Team, 2013 Amgen Tour of California’nın en genç takımıydı. Takım klasifikasyonu lideri, BMC Racing Team, RadioShack Leopard Trek’den 8 dakika 9 saniye daha iyi derece çıkartarak turun lider takımı oldu. Podyum seramonisinde şampanya savaşı yapan BMC, Sarı mayo ve en iyi takım derecesi ile final podyumunda keyifli bir veda gösterisi sergiledi. 

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=fdJcEqSfvro:550:0]

 

Final Etabı Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 3:04:07  
2 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp-Endura    
3 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp    
4 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step    
5 Ken Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
6 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team    
7 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge    
8 Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team    
9 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step    
10 Matt Brammeier (Irl) Champion System Pro Cycling Team    

 

2013 Amgen Tour of California Genel Sıralaması:(ilk 10)

 

1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 29:43:00  
2 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:01:47  
3 Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Jamis-Hagens Berman 0:03:26  
4 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:03:32  
5 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:03:33  
6 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard 0:03:50  
7 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5-hour Energy p/b Kenda 0:04:52  
8 Lawson Craddock (USA) Bontrager Cycling Team 0:05:24  
9 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:05:33  
10 Chad Haga (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:05:52  

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın