2012 Olimpiyat Altın Madalyasını Alexandr Vinokourov – O Artık Olimpik Şampiyon

28/07/2012  //     //  Genel

 

Son iki yıldır süren Olimpiyat heyecanın son gününe başarıyla ulaşan 144 sporcu bugün, 250 kilometrelik Erkekler Yol Yarışına start aldı. Türkiye’nin 3 sporcuyla katılma başarısı sergilediği Londra Olimpiyatları’nın Box Hill’i kapsayan zorlu profilinde, gün inanılmaz gelişmelerle ve sürpriz galibiyetle sonlandı. 2011’de yapılan Olimpiyat öncesi test yarışını kazanan ev sahibi Britanyalı, Dünya Şampiyonu Mark Cavendish bugünün büyük favorilerindendi. Dünya sıralamasındaki yeri sebebiyle 5 Britanyalı sporcunun, Cavendish veya Wiggins ile verdiği Olimpiyat mücadelesinde, yarışın senaryosu Britanya aleyhine gelişince, yol yarışının altın madalyası hayali hayal kırıklığı ile sona erdi. Favorilere bakınca, Tom Boonen’in yaşadığı mekanik problem, Fabian Cancellara’nın inanılmaz kazası derken favorilerin yavaş yavaş Olimpiyat Altınından uzaklaştığını izledik. Tesadüflerin belirlediği yarış senaryosunda gün tamamıyla sürpriz sona erdi diyebilirim. Bu yıl emekli olacağını açıklayan Kazak sporcu Alexandr Vinokourov’un adeta kucağına düşen Altın Madalya, Vino’nun Kazakistan’a kazandırdığı en büyük galibiyet hediyesi oldu. Hali hazırda Kazakistan’a bisiklette çağ atlatan sporcu, takımdaki patron yetkisinin yanı sıra artık bugünden sonra Kazakistan’ın en büyük efsanesi olarak Kazakistan tarihine geçecek. 

 

249,5 Kilometrelik Olimpiyat madalyasına uzanan parkurun en önemli bölümü Box Hill idi. İlk geçiş ve daha sonra 15,5 kilometre’de atılacak 8 tur içinde yer alan Box Hill tırmanışının başlangıcı %4 eğim, ortalama eğimi ise %6 eğimde geçildi. Duvar etkisiyle vurmayan, ancak günün bol adrenalinli, hızlı temposunda 8 kez tırmanılacak tepenin zorlayıcı etkisi de muhakkak ki çok önemliydi. Cavendish, Fransa Turu dönüşü her gün Box Hill tırmanışlarını hazırlık antrenmanları programına dahil edip, özellikle bu bölüme çok iyi hazırlanmayı tercih etti. Bugün ise 144 sporcunun start aldığı yol yarışının Olimpiyat heyecanında, tempo yarışın başlaması ile yüksek tempoda başladı. Günün ilk kaçış atağı; Hollandalı Lieuwe Westra ile geldi. Borut Bozic(Slovenya) de kaçış atağına karşılık verince başarılı kaçış grubuna katılmak üzere yeni talipler de belirmeye başladı. 12 kişi ile oluşan kaçış grubunda; 6 kez Olimpiyat mücadelesine katılmış olan Avusturalyalı Stuard O’Grady, Lieuwe Westra(Hollanda), Michal Schar(İsviçre), Marco Pinotti(İtalya), Denis Mechov(Rusya), Sunbaek Park(Kore), Janez Brajkovic(Slovenya), Jonathan Castroviejo(İspanya), Tim Duggan(Amerika), Fumiyuki Beppu(Japonya) ve Jurgen Roelandts(Belçika) vardı. 30. kilometrede 12 kişi ile oluşan kaçış grubunun ardından Britanya liderliğinde ilerleyen ana grup, Fransa Bisiklet Turu’nda SKY olarak soğuk kanlı liderliklerine benzer soğuk kanlı görünümüyle ilerliyordu.

 

Anagrup içerisinde kalıp Britanya’nın vardır bir bildiği diyerek, finişte toplu sprint finişi için Britanya odaklı ilerleyen iddialılar için gün toplu hazin sonla bitecekti. Kalabalık kaçış grubu ana gruba zaman farkını 5 dakika 27 saniyeye kadar çıkarsa da ana grup zaman farkını kapatmaya başladı. Box Hill’in 7. turunda Türk takımından Miraç Kal’ın yarışı bırakanlar kafilesine katıldığı haberi geldi. Ancak hala Türkiye takımını temsil eden Ahmet Akdilek ve Kemal Küçükbay, ana grup içerisinde ilerliyordu. İki sporcumuz Olimpiyat yol yarışını başarıyla tamamlamayı başardı. Finişe 85 kilometre kala kaçış grubunun kaçışı sona erdiği an solo kontr atak çeken Philippe Gilbert(Belçika) Altın Madalya’nın kaderini çizecek hamleyi başlatan sporcu oldu. Gilbert’in atağına cevap veren kalabalık sporcu kafilesi içinde Alexandr Vinokourov’da ana gruptan kaçışına bu aşamada başlamış oldu. Gilbert solo kaçışını, finişe 42 kilometreye dek sürdürdu. Gilbert’i takip eden Vinokourov’lu, Cancellara’lı grup Gilbert’i yakalayıp kaçış grubuna dahil ettiklerinde ana grubun yaklaşık 50 saniye dadar önündeydi.

 

İspanya ve İsviçre ağırlıklı kalabalık kaçış grubunda kaçışa uzun süre tempoyu veren isim İsviçreli Michal Schar oldu. Schar, Fabian Cancellara’yı Altın madalya için finişe taşırken, İspanya’da kaçışın yakalanmaması için işbirliği yaparak kaçışı başarıya ulaştırmayı başardılar. Kaçış grubunun ortak çalışmasıyla, ana gruba zaman farkı 50 saniye civarında sabitlendi. Kaçış grubundaki 32 kişinin madalya savaşına verdiği tempo yakalanacak gibi görünmüyordu. Finişe 16 kilometre kaldığında, tek günlük yarışlarda bu mesafeyi genelde solo atakla değerlendiren Cancellara’yı merakla beklemeye geçildi. Nihayet finişe 14 kilometre kala kaçış grubu önüne gelip, atak yapmak için arkaya balan Cancellara’yı seyir sonrası sağa doğru dönen keskin virajda Vancellara’nın frenleri ile ilgili teknik sorunu sebebiyle virajı alamayarak bariyerlere girdiğini gördük. Cancellara yarışa döndü ancak kolundaki yaralar ve göğsünü tutarak ilerleyen Cancellara için Olimpiyat mücadelesinin sona erdiği anlaşılıyordu. Cancellara arkadan gelen anagruba dahil olarak geri kalmaya başladı. 

 

Cancellara’nın beklenmedik kazasına şahit olan kaçış grubu, kazanın şokunu atlatarak kalan son 10 kilometre için konsantre olmaya başladı. Şuana kadar ortak çalışan kaçış grubu artık Altın madalya için birbirlerine karşı strateji sergileyip mücadele edecekti. Finişe 8 kilometre kala kaçış grubundan atak yapan Rigoberto Uran’ın atağına Alexandr Vinokourov karşılık verdi. Kaçış grubunun hazırlıksız yakalandığı bu atağa başka cevap veren olmadı. Finişe 6 kilometre kala Gilbert’in de atak yaptığı görüldü. Ancak Uran ve Vinokourov farkı açmıştı. Uran’ın asla unutamayacağı, izlerken nefes tutturan kaderin akışı finişe 500 metre kala ekranlara yansıdı. Finiş için mücadele sergileyecek ikiliden biri Altın madalyayı alacaktı. Rigoberto Uran sağa bakıp Vinokourov’u kontrol etti. Vino sakin görünüyordu. Uran bu kez başını sola çevirip arkadan gelen olup olmadığını kontrol ederken Vino muhteşem torkta bir atak çekerek Olimpiyat Altın Madalyası’nı yılların stratejik tecrübesi ve profesyonel lige yakışan gücüyle aldı. Bugün için favoriler arasında geçmeyen, bu sezon emekli olacağını açıklayan, Fransa Turunda; eski performansım yok diyen Kazak efsanenin kazandığı Olimpiyat Altın Madalyası günün hem büyük hem de sevindirici sürprizi oldu. 

 

 

Türk sporcularımızdan ise Ahmet Akdilek bir çok ülke sporcusunun yarışı bitiremediği tempoya tutunarak, yarışı tamamlamayı başardı. Ahmet Akdilek zaman sınırının az farkla dışında kaldı. 2012 Londra Olimpiyatları Yol Yarışı sonuçları listesinde yer almayı başardı. Kemal Küçükbay ise yarışı tamamlayamadı. Salcano Arnavutköy Bisiklet takımından bugün 3 sporcu yarışıyordu. Ivan Stevic günü 53.sırada tamamladı. Gabor Kasa ve Ahmet Akdilek az farkla zaman sınırına takıldı. Yine de yarışı tamamlamayı başarabildiler.

 

 

2012 Londra Olimpiyatları Erkekler Yol Yarışı Sonuçları: Full Liste

 

1 Alexandr Vinokurov (Kazakhstan) 5:45:57  
2 Rigoberto Uran Uran (Colombia)    
3 Alexander Kristoff (Norway) 0:00:08  
4 Taylor Phinney (United States of America)    
5 Sergey Lagutin (Uzbekistan)    
6 Stuart O’grady (Australia)    
7 Jurgen Roelandts (Belgium)    
8 Gregory Rast (Switzerland)    
9 Luca Paolini (Italy)    
10 Jack Bauer (New Zealand)    
11 Lars Boom (Netherlands)    
12 Jakob Fuglsang (Denmark)    
13 Rui Alberto Faria Costa (Portugal)    
14 Luis Leon Sanchez Gil (Spain)    
15 Roman Kreuziger (Czech Republic)    
16 Sergio Luis Henao Montoya (Colombia)    
17 Andriy Grivko (Ukraine)    
18 Alejandro Valverde Belmonte (Spain)    
19 Philippe Gilbert (Belgium)    
20 Sylvain Chavanel (France)    
21 Janez Brajkovic (Slovenia)    
22 Fumiyuki Beppu (Japan)    
23 Robert Gesink (Netherlands)    
24 Alexandr Kolobnev (Russian Federation)    
25 Lars Petter Nordhaug (Norway)    
26 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spain) 0:00:16  
27 Andre Greipel (Germany) 0:00:40  
28 Tom Boonen (Belgium)    
29 Mark Cavendish (Great Britain)    
30 Arnaud Demare (France)    
31 Francisco Jose Ventoso Alberdi (Spain)    
32 Murilo Antonio Fischer (Brazil)    
33 Tyler Farrar (United States of America)    
34 Peter Sagan (Slovakia)    
35 Andrey Amador Bakkazakova (Costa Rica)    
36 Bernhard Eisel (Austria)    
37 Kam-Po Wong (Hong Kong, China)    
38 Elia Viviani (Italy)    
39 Hector Hugo Zamarron Rangel (Mexico)    
40 Daryl Impey (South Africa)    
41 Matti Breschel (Denmark)    
42 Radoslav Rogina (Croatia)    
43 Assan Bazayev (Kazakhstan)    
44 Jose Joaquin Rojas Gil (Spain)    
45 Miguel Ubeto Aponte (Venezuela)    
46 Borut Bozic (Slovenia)    
47 Ramunas Navardauskas (Lithuania)    
48 Yukiya Arashiro (Japan)    
49 Manuel Antonio Leal Cardoso (Portugal)    
50 Rene Mandri (Estonia)    
51 Jackson Rodriguez (Venezuela)    
52 Vladimir Isaychev (Russian Federation)    
53 Yauheni Hutarovich (Belarus)    
54 Ivan Stevic (Serbia)    
55 David Mccann (Ireland)    
56 Aleksejs Saramotins (Latvia)    
57 Martin Elmiger (Switzerland)    
58 Nicki Sorensen (Denmark)    
59 Gediminas Bagdonas (Lithuania)    
60 Michal Kwiatkowski (Poland)    
61 Danail Andonov Petrov (Bulgaria)    
62 Adil Jelloul (Morocco)    
63 Ryder Hesjedal (Canada)    
64 Jussi Veikkanen (Finland)    
65 Arnold Alcolea (Cuba)    
66 Dmytro Krivtsov (Ukraine)    
67 Kristijan Durasek (Croatia)    
68 Nelson Filipe S. Simoes Oliveira (Portugal)    
69 Tomas Aurelio Gil Martinez (Venezuela)    
70 Lars Ytting Bak (Denmark)    
71 Gonzalo Andres Garrido Zenteno (Chile)    
72 Daniel Teklehaimanot (Eritrea)    
73 Jan Barta (Czech Republic)    
74 Sebastian Langeveld (Netherlands)    
75 Gustav Larsson (Sweden)    
76 Vegard Stake Laengen (Norway)    
77 Branislau Samoilau (Belarus)    
78 Grega Bole (Slovenia)    
79 Cadel Evans (Australia)    
80 Daniel Schorn (Austria)    
81 Niki Terpstra (Netherlands)    
82 Simon Gerrans (Australia)    
83 Matthew Harley Goss (Australia)    
84 Tony Gallopin (France)    
85 Michael Schar (Switzerland)    
86 Timothy Duggan (United States of America)    
87 Nicolas Roche (Ireland)    
88 Daniel Martin (Ireland)    
89 Michael Rogers (Australia)    
90 Greg Van Avermaet (Belgium)    
91 Christopher Horner (United States of America) 0:00:49  
92 Ian Stannard (Great Britain) 0:00:50  
93 Bert Grabsch (Germany)    
94 Michael Albasini (Switzerland)    
95 Lieuwe Westra (Netherlands)    
96 Sacha Modolo (Italy) 0:00:54  
97 Stijn Vandenbergh (Belgium)    
98 Vincenzo Nibali (Italy) 0:00:56  
99 Marcel Sieberg (Germany) 0:01:11  
100 Bradley Wiggins (Great Britain) 0:01:17  
101 Tejay Van Garderen (United States of America) 0:01:34  
102 John Degenkolb (Germany) 0:02:52  
103 Fabian Cancellara (Switzerland) 0:05:43  
104 Marco Pinotti (Italy) 0:08:07  
105 David Millar (Great Britain) 0:09:19  
106 Denis Menchov (Russian Federation)    
107 Edvald Hagen (Norway BOASSOH)    
108 Christopher Froome (Great Britain)    
109 Laurent Didier (Luxembourg)    
110 Ioannis Tamouridis (Greece)    
111 Maximiliano Ariel Richeze (Argentina)    
112 Maciej Bodnar (Poland)    
113 Mehdi Sohrabi (Islamic Republic of Iran)    
114 Gabor Kasa (Serbia)    
115 Ahmet Akdilek (Turkey)    
116 Byron Patricio Guama De La Cruz (Ecuador)    
117 Gregolry Panizo (Brazil)    
118 Kemal Kucukbay (Turkey)    
119 Magno Prado Nazaret (Brazil)    
120 Oleg Berdos (Republic of Moldova)    
121 Andrei Nechita (Romania)    
122 Michal Golas (Poland)    
123 Amir Mustafa Rusli (Malaysia)    
124 Krisztian Lovassy (Hungary)    
125 Greg Henderson (New Zealand)    
126 Vasil Kiryienka (Belarus)    
127 Soufiane Haddi (Morocco)    
DNF Alireza Haghi (Islamic Republic of Iran)    
DNF Azzedine Lagab (Algeria)    
DNF Spas Gyurov (Bulgaria)    
DNF Muhamad Adiq Husainie Othman (Malaysia)    
DNF Mirac Kal (Turkey)    
DNF Muradjan Halmuratov (Uzbekistan)    
DNF Tony Martin (Germany)    
DNF Giorgi Nadiradze (Georgia)    
DNF Sungbaek Park (Republic of Korea)    
DNF Manuel Rodas Ochoa (Guatemala)    
DNF Dan Craven (Namibia)    
DNF Mouhcine Lahsaini (Morocco)    
DNF Omar Hasannen (Syrian Arab Republic)    
DNF Jorge Adelbio Soto Perera (Uruguay)    
DNF Fabio Andres Duarte Arevalo (Colombia)    
DNF Mickael Bourgain (France)    
DNF Amir Zargari (Islamic Republic of Iran)    

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın