2012 Londra Olimpiyatları Test Yarışı İpini Cavendish Göğüsledi

16/08/2011  //     //  Genel

 

 

Pazar günü gerçekleşen 2012 Londra Olimpiyatları test yarışı, önümüzdeki yazgerçekleşecek olan Olimpik Yol Yarışı için yapıldı. Olimpiyatlarda yolunuzunluğu 250 km olacak. Bu hafta sonu yapılan etkinlik önümüzdeki senemadalyalara göz dikenler için oldukça önemliydi. Takım kadroları 5 yarışçıkatılımı ile sınırlandırılarak olimpiyat öncesi 140 kilometrelik denemeetkinliği yapıldı. Aslında test yarışındaki asıl amaç son sürat olimpiyathazırlıklarına gömülmüş olan organizasyonun testi idi. Böylelikle pazargünkü etkinlikte yarış organizasyonunun nasıl gittiğinin gözlenmesi veparkurun test edilmesi mümkün oldu. Ancak altın madalyayı hedefleyensporcular için bu test yarışı sadece organizasyon ve parkur testinden öte,geri sayımın hızlandığı, büyük yarış için kendi statülerini belirlemekaçısından önemliydi.

Mark Cavendish (Büyük Britanya) Pazar günü Londra’da gerçekleşen OlimpiyatOyunları’nın deneme etkinliğini yine farkını göstererek olağanüstüsprintiyle aldı. Manlı (Man Adası doğumlu) yarışçı takım arkadaşlarıtarafından finişe mükemmel bir şekilde taşınarak ve son 3 km’de kazayakarışmadan sıyrılarak Sacha Modolo’yu (İtalya) ve Samuel Dumoulin’i (Fransa)arkada bıraktı ve Tour de France’tan sonra ilk önemli zaferine imza attı.

Olimpiyatlara bir seneden az bir süre kala Cavendish bu zafer ile birçokartı kazandı. Fakat Tur’da yeşil mayoyu korumaya çalışmanın stresiylebirlikte gerçek zorluklara adım atan Cavendish, Box Hill etrafında atılaniki turdan (olimpiyatlarda tur sayısı 9 olacak) galip çıksa da onu oldukçafarklı ve zorlu mücadeleler bekliyor. Özellikle mesafenin artacak olması vedaha fazla sporcunun katılımı ile gerçekleşecek olan 2012 olimpiyatlarındakiyol yarışında test sürüşünden daha zorlu bir mücadele sergilenecek.

Cavendish, “Bu şimdiye kadar birlikte yarıştığım en iyi İngiliz grubu. Bubizim birlikte bir takım olarak yarıştığımız ilk sefer olmasına rağmen sankikendi takımımızla ya da 2-3 senedir aynı takımda yarışıyor gibiydik. Herkesmuhteşem performans gösterdi. Bağlılıklarına ve kendilerini tam anlamıylaortaya koymalarına hayran kaldım. Ne yapmaları gerektiğini biliyorlardı vebunu gerçekten isteyerek yaptılar.” dedi.

“Bugünkü yarıştan sonra bile önümüzdeki sene yarışın nasıl geçeceğinikestirmek imkansız. Sadece tırmanışlar değil, mesafe de neredeyse iki katınaçıkacak. Yarışın amacı önümüzdeki sene hakkında bir fikir sahibi olmakdeğildi. Kazanmak için gerçekten formumun çok iyi olması gerekecek.” dedi.

Açılış turlarından sonra Kristian House (Rapha Condor – Sharp), Liam Holohan(Team Raleigh), Tom Murray (Sigma Sport – Specialized) ve ClebersonWeber’den (Brazil) oluşan 4’lü bir atak grubu oluştu. 50 km işaretindensonra aradaki fark 6’32”ye kadar çıktı. Farkın bu kadar açılması ana grubuhayata geçirdi ve atak yapanları yakalamak için ilk hamle İngiltereTakımı’ndan geldi. Öndeki cesur dörtlü aradaki farkı korumaya çalışsa da,fark hızla kapanmaya devam etti.

Son 30 km’de Cavendish’in Büyük Britanya takımıyla dayanışma yapan İngilteretempoyu iyice arttırdı. Heinrich Haussler ve Luca Paolini ikilisi zaferpeşinde atak denemesi yaptıysa da başarılı olamadılar ve son olarak House’unda yakalanmasıyla, yarışın kaderi sprinterlerin eline kaldı.

Son 5 km’de Kurt-Asle Arvesen’den solo bir atak denemesi geldi. Arayı 10sn’ye kadar açmasıyla akıllarda heyecan yaratan “acaba” soru işaretlerioluşsa da, Büyük Britanya takımı iyice yükselen temposuyla bu soruişaretlerini sildi.

Finişe yaklaşırken Tyler Farrar (ABD) yaşadığı kaza nedeniyle finiştenbertaraf olurken, Cavendish ve Japonya takımından bir yarışçı da kazayakarıştı, fakat Cavendish toparlanmakta gecikmedi.

“Finişte iki Japon yarışçı konusunda şikayetçiydim. Çoğu profesyonelyarışçılar, yani profesyonel kategorilerde yarışmamış değiller. İnsanlarasoracak olursanız beni domestiğimden ayırmaya cesaret eden bir yarışçı bunubaşarabilir, son 5 km’de iki kez Japonlar bunu denediler. Eğer sabitdursaydım kendileri de iri olmadıkları için ben dengemi kaybettiğimde onlarda benimle birlikte düşeceklerdi.”

Finiş düzlüğünde Cavendish HTC ile yaptığı gibi domestiğini mükemmel birşekilde kullandı. Downing ve sonrasında da Hunt onu finişe son birkaç yüzmetre kala çok iyi bir pozisyona taşıdılar ve Cavendish zamanı geldiğindeSacha Modolo ve Samuel Dumoulin’den sıyrılmak için mükemmel bir sprintekalktı. Ve mini 2012 olimpiyat yarışında ipi göğüsledi.

2012 Londra Olimpiyatları Komitesi’nin plan ve parkur testi ise başarılıgörüldü. Organizasyon plan ve parkur çalışmalarından tam not alırkenyaratılan olimpiyat atmosferi, izleyici katılımı ve organizasyonun başarısıile büyük saygınlık kazandı.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xkjq20_uk-calms-down-after-riots_news:550:0]

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın