2012 Giro D’Italia Rotasının Washinton DC’ den Başlaması Planlanıyor

17/12/2009  //     //  Genel

 

 

Büyük ProTur yarışlarında bir ilki gerçekleştirmek üzere planlar yapılıyor. Fransa Turu, Giro D’Italya, İspanya Turu gibi büyük turlar hiçbir zaman Avrupa dışında başlamadı. Bu konuda bisiklete evrensel baktığı ve bisiklet sporcusunu yıldan yıla zorlayıcı etaplarla halkın sempatisini çeken Giro D’Italia yarış direktörü Angelo Zomegnan 2012 yılı yarış rotasını Amerika Birleşik Devletleri Washington DC’ den başlatmak üzere görüşmelerini gerçekleştiriyor. Washington DC başkanı Adrian Fenty’ nin bisiklet ve triathlon hayranı olması ve desteğiyle Washington’ da böylesi bir organizasyonun gerçekleşmesi için organizatörler ve rota güvenliği için fizibilite çalışmalarını sürdürülüyor.

 

 

Protur dünyasında çılgınlık olarak görülse de böylesi bir Giro başlangıcı imkansız görünmüyor. 21 gün süren Gri D’Italia turunun Amerika’ dan başlaması ve ilk iki etabın Amerika’ da yapılması ile ciddi maliyet gideri yaratacağı yaklaşık olarak 5 milyon dolarlık bir maliyet oluşturacağı düşünülüyor. UCI öncelik olarak sporcuların güvenliği, rota güvenliği ve Newyork’ tan Milano’ ya 8 saatlik uçuş ve 6 saatlik saat farkı dikkate alınarak 2-3 gün sporculara istirahat verilmesinii önerse de Giro yarış direktörü Angelo Zomegnan 1-2 günün yeterli olacağını savunuyor. İlk iki etabın Amerika’ da yapılması ulaşım, hava değişikliğinin oluşturabileceği problemler ve tüm takımların, bisikletlerin, teknik donanımın uçak ile nakliyesi oldukça zor olacak gibi görünüyor. Yine de Angelo Zomegnan 2012 İtalya Turu’ nun Amerika’ dan başlamasında kararlı çalışmalarını sürdüyor.

 

 

Angelo Zomegnan’ ın halkın ilgisini çekmek ve beğenisini kazanmak uğruna ProTur bisiklet yarışçılarına da 21 gün süren ve giderek zorlaşan etaplarla yenileniyor. Giro’ nun hemen ardından başlayan Fransa Turu şampiyonluğu hedefi olan yarışçılar için her yıl ağırlaşan Giro D’Italya yarışına katılıp ardından Fransa Turuna katılmak hayal olacak. 2009 Fransa Turu şampiyonluğunu hedefleyen Alberto Contador 2008 yılı Giro D’Italya Şampiyonu olarak 2009 Yılı İtalya Turuna katılmamıştı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın