2012 Fransa Bisiklet Turunun En Genci 8.Etapta Destan Yazdı: Thibaut Pinot

08/07/2012  //     //  Genel

 

 

2012 Fransa Bisiklet Turunun ilk nefes kesen tırmanış profilinin Pazar günü olması ve tamamının yayınlanıyor olması, takipçiler açısından farklı bir zenginlik oluşturdu. Zorlu güne, Vladimir Gusev’in kaldırım bariyerlerine çarpması ile başlandı.Fransa topraklarından (Belford) alınan start 7 zorlu tırmanış profili geçilerek İsviçre Toprakları üzerinde, Porrentruy’daki finiş çizgisine 157,5 kilometrelik heyecanına Gusev’in kazasıyle olaylı başladı.

 

 

Christian Prudhomme’ un salladığı nötralizasyon bitiriş bayrağının ardından “Acıların adamı” Jen Voigt’ in  tempo verdiği kaçış grubu oluştu.

Kaçış grubunun içinde David Millar, Chavanel, Gilbert ,Moreno, Riblon,Perez , Costa  gibi güçlü isimler dikkat çekti. İlk tırmanma bölümünde kısmen kopmalar yaşansa da, yaşanan temel sorun; yarışın başlarında oluşan kuvvetli kaçış grubunun kendi  temposunu oluşturamaması oldu. 

Daha önceki etaplarda yaşanan kazalar nedeni ile genel klasman şansı kalmayan Garmin takımı, spekülatif ataklarla kendini göstermeye çalıştı.

Jens Voigt, “Acı Geçidi” isimli 3.kategori, %6 eğimli ikinci tırmanma bölümünde ana grupla olan farkını 1 dakikaya kadar çıkardı.,

 

3. tırmanma bölümüne gelindiğinde bu sektöre kadar tek başına gelen Voigh, içerisinde Thomas Voeckler’ in de bulunduğu ikinci kaçan grup (kaçış takip grubu) tarafından yakalandı. Bu noktada, birkaç tane kaçan grubun varlığından söz konusuydu. Steven Kruijswijk (Rabobank), yeniden kaçış gerçekleştiren Voigh’ e katıldı. Bölümün ortalarında en ön kaçış grubunun ana grupla olan farkı 50 saniyeye indi ve bu ikili, ana kaçan gruba yakalandılar.

Yaptığı atakla 2.kategoride yer alan Cote de Maison-Rouge geçişini, B. Kadri (Ag2r Mondiale) aldı. Kaçış grubu farkı bu esnada; 21 saniye idi.

 

Ana grup, tırmanma bölümüne doğru giriş yaparken, aralardaki kaçış gruplarında yer alan Alejandro Valverde ve son olimpiyat şampiyonu Samuel Sanchez’in de katıldığı ciddi bir kaza yaşandı. Kaza sonrasında son olimpiyat şampiyonu ve geçen yılın dağların kralı olan BASK’lı  sporcunun, kaza sonucunda köprücük ve el kemiği kırığı olduğu haberini geçildi. Gerçekten çok şanssız bir an. Önceki günlerdeki kazalardan etkilenen Euskaltel Euskadi; Amets Txurruka ve Mikel Astarloza’yı kaybetmişti. Bugün Samuel Sanchez’in yaşadığı talihsiz kaza ile Fransa Bisiklet Turundan çekilmesi takımın bundan sonraki stratejilerini etap galibiyeti hedefine yöneltecek. Samuel Sanchez’in, Londra Olimpiyatlarında ülkesini temsil etmasi imkansızlaşmış oldu.

 

Jeremy Roy (FDJ), Côte de Saignelégier tırmanışını epeyce önde götürdü ve Jonny Hoogerland’ ın takibinde aradaki farkı; finişe; 85 km. kala 2 ’27” çıkardı.

Finişe 75 km. kala Fredrik Kessiakoff ve Jeremy Roy, birlikte önde götürüyorlar. Fark; 2’28”.

Cote Del Saulcy tırmanışına geldiğimizde ön ekip farkı; 3’11” e çıkarmış durumda. Tırmanışın lideri; Fredrik Kessiakoff oldu. Kessiakoff, aynı zamanda günün tek sprint etabının da galibi oldu.

Genel görüntü itibarı ile SKY takımı, Wiggins için gerçekten iyi çalışıyor. Zira, en ciddi ekip görüntüsünü SKY takımı veriyor.

Etap boyunca takipte kalan liquigas takımı Cote de la Caquerelle tırmanışı öncesi pelotonun önlerinde yerini almaya başladı. Finişe 30 km. kala Liquigas, SKY ve BMC takım trenlerini göze çarpıyor.

% 7,6 eğimli Cote  de La Caqurelle tırmanma finişini ilk olarak 3’30” farkla Kessiakoff geçti.

 

 

Nihayet; %9 eğimli Col de Croix tırmanışının birinciliğini, 1990 doğumlu genç yetenek Thibaut aldı. Col de Croix tırmanışında elde ettiği avantajı yarışın sonuna kadar koruyarak zor biri galibiyeti kariyerine ekledi.

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=s9UTzWXvUTc:550:0]

 

8.Etap Finiş Sıralaması:

1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 3:56:10  
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:26  
3 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan    
4 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling    
5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale    
6 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team    
7 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling    
8 Denis Menchov (Rus) Katusha Team    
9 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan    
10 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:00:30  
11 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan    
12 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 0:00:47  
13 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 0:01:25  
14 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
15 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan    
16 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    
17 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD    
18 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team    
19 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team    
20 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-Quickstep    
21 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team    
22 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp    
23 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team    
24 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale    
25 Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:02:21  

 

Genel Klasman:

 

Sprinter Klasmanı:

 

Genç Sürücüler:

 

Dağların Kralı:

 

Takımlar Klasmanı:

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın