2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda Sürpriz Yenilikler

02/01/2012  //     //  Genel

  

 

 

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizatörü Ayhan Aydın Güney, Tur Yarış ve Proje Organizatörü Abdurrahman Açıkalın ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun 2011 yılında çokça konu ettiği Sürprizler 2012’ye girmeden açıklandı. Türk Bisiklet Severler yeni yılın ilk günlerine merak edilen sürpriz değişiklik ve projelerin açıklanmasıyla başladı. UCI(Uluslararası Bisiklet Birliği) Avrupa takviminde Pazar günü ilk gün startını almak üzere 22 Nisan 2012 olarak açıklanmıştı. 8 etaplık Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda bol sürprizli, yepyeni planlamasıyla dolu dolu geçecek.

 

Büyük Final İstanbul’da…

 

Büyük turlara yakışan büyük finalin görkemli podyumları ülkelerin klasikleşmiş büyük şehirlerinde yapılmaktaydı. Kalabalığın coşkuyla final podyumu etrafına doluştuğu “Büyük Tur” mantalitesine yakışır Türkiye Bisiklet Turu ve son yıllarda gelişimi baz alındığında kuşkusuz büyük finalin İstanbul’da yapılması ileri hedefler için güzel bir sürpriz oldu. 47.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sonrasında yetkililerin açıklamaları Turun İstanbul’dabiteceği yönündeydi. Yine muazzam bir Organizasyon gücü ve dev yarış kafilesi kadrosunun bu kez İzmir’den İstanbul’a transferi söz konusu olacak. 2011’de böylesi bir Organizasyonun endişesini yaşamaktan korkan takımların 2011 Tur öncesi Teknik Toplantıdaki endişeleri söz konusu olmuştu. Ancak Ayhan Aydın Güney ve ekibi hiçbir aksaklığa mahal vermeden transferleri başarıyla tamamlamıştı. 2012 için ise bu kez dev yarış kafilesi 7 günlük yorgunluğun ve yoğunluğun ardından İzmir’den İstanbul finaline transfer olacak.

 

29 Nisan Pazar günü final etabı yine Bağdat Caddesinin 11,5 kilometrelik parkurunda atılacak 8 tur sonrası finişe girilecek. 2011’in ilk etabı İstanbul’da  Avrupa’dan Asya’ya geçilerek ilk kıtalararası bisiklet yarışını Farnese Vini-Neri Sottoli takımından Andrea Guardini kazanmıştı. 2012 için Avrupa’dan Asya’ya çevrilecek pedallar İstanbul’un tarihi ve coğrafi güzellikleri görkemiyle dünya ekranlarına final etabı heyecanını taşıyacak. Ve Tur’un galibi bu kez Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’den ödülünü alacak. Bu köklü değişiklik sebebiyle yarış projesine göre ilk etap bu kez Alanya’dan alınacak start ile 8 günlük heyecan da startını almış olacak.

 

 

 

TUR Tarihinin İlk Zirve Finişi…

 

2012 Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun 3. etabı… Tekirova’dan start alacak ve TUR tarihinin ilk zirve finişi olarak Elmalı’da zirve finişi ile sona erecek. TUR’un eksikliklerinin tespit edilip, ileriye taşıtacak detayların 2012 ile hayat bulması, önümüzdeki senelerde TUR’un daha da ilerlemesi hedefleniyor. Bu eksikliklerden biri de zirve finişi idi. Bu yıl projelendirilen zirve finişi TUR tarihindeki ilk zirve finişi olarak tarihe geçecek olan Elmalı’da 24 Nisan Salı günü hayat bulacak. Dünyamızda çok az kalan doğal Sedir Ormanları sebebiyle Milli Park alanı bulunan Elmalı ayrıca dağcıların da favori dik tırmanışlarına sahip.

 

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunu Giro d’italia öncesi hazırlık turu olarak gören ve Giro başarısı hedefleyen sporcular yeni eklenen zirve finişi ile TUR’a daha profesyonel bakacaktır. Kim bilir… Önümüzdeki yıllarda zirve finişleri arttırılabilir. Zira istikrarlı kalite arttırımı ile kendini ispatlamakta olan Tour of Turkey’in ilerleyen yıllarda bu istikrarının ödülünü yeniden kademe atlayarak gösterebilir. Yarışın adı gereği Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu adına yakışır kalitesini arttırmaya devam edecektir.

 

 

İzmir’e Güzel Sürpriz…

 

45.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turuna ev sahipliği yapan İzmir, 2010 ve 2011 yılında ev sahipliği yapamamıştı. İki yıllık aradan sonra 2012 yılı programına dahil edilen İzmir etabı 28 Nisan Cumartesi günü Ephesus (Efes)’ten alınacak start sonrası Seferihisar(Yavaş Şehir)-Yelki yol güzergahından geçilerek 118 kilometrelik etabın finişine Alsancak Montrö Meydanından geçilip Lozan Meydanında girilecek. İzmir etabı 7. etap olması sebebiyle final etabı öncesi genel sıralama için oldukça önemli ve heyecanlı geçecek.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=zXNu8LZ_gpU:550:0]

 

 

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Rotası:

1. Etap (22 Nisan 2012 Pazar): Alanya-Alanya: 148 km.
2. Etap (23 Nisan Pazartesi): Alanya-Kemer: 185 km.
3. Etap (24 Nisan Salı): Tekirova-Elmalı: 148 km.
4. Etap (25 Nisan Çarşamba): Fethiye-Marmaris: 130 km.
5. Etap (26 Nisan Perşembe): Marmaris Turgutreis 170 km.
6. Etap (27 Nisan Cuma): Bodrum-Kuşadası: 181 km.
7. Etap (28 Nisan Cumartesi): Efes-İzmir: 118 km.
8. Etap (29 Nisan Pazar): İstanbul-İstanbul (Avrupa’dan Asya’ya): 114 km

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın