2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna Rusvelo Yerine Rabobank Geliyor

14/03/2012  //     //  Genel

 

2012 Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turuna katılacak takımlar 3 Şubat’ta açıklanmıştı. Tur’a yoğun ilgi sebebiyle 22 katılımcı sayısını Organizasyon Komitesi kararıyla 25’e çıkartılması dahi bazı takımlara red cevabı verilmesinin önüne geçememişti. 2012 için start alacak takımlar açıklanmış olsa da, bazı yönetimsel sorunları sebebiyle RusVelo takımının daveti iptal edilme sonrası bir takımlık yer açıldı. Tour of Turkey Organizasyon Komitesi, bu bir takımlık yeri, TUR’a katılmayı çok arzulayan, ancak kurallar ve limitin dolması sebebiyle daha önce red cevabı verilen Rabobank takımının davet edilmesi kararını aldı.

 

RusVelo takımının yönetimsel sorunları, bu yıl tüm yarış davetiyelerine yansıyor. İlk olarak Strade Bianche yarışından lojistik promler sebebiyle katılamayacağını belirten RusVelo takımı, daha sonra Amstel Gold Race davetinin iptali ile karşı karşıya kaldı. Takımın yönetimsel sorunları sebebiyle Tour of Turkey davet hakkı, Rabobank takımına verildi. Henüz Türkiye için takım kadrosunu açıklamayan Rabobank takımının sözlü bildirimine göre Türkiye’ye Mark Renshaw ve Theo Boss’un yer alacağı bir takım kadrosuyla katılacaklarını belirttiler. Ancak yazılı olarak belirtilen takım kadrolarının dahi son güne kadar yaptıkları değişiklikleri göz önüne alarak, takımın sözlü ilettiği bu iki ismin düşük de olsa değişme olasılığını göz ardı etmemek gerekir. Son olarak 2009 yılında Tour of Turkey’e katılan Rabobank takımından Theo Boss’un lider mayoyu taşıyan Daryl Impey’i kasti düşürmesi büyük sansasyon yaratmıştı. Rabobank 2010 ve 2011’de katılamadığı Tour of Turkey’e 2012’de katılacak.

 

Rabobank’ın uzun süreli yoğun ilgisi ve belirlediği isimler ile diğer takımların katılımcılarına baktığımızda özellikle sprint etaplarında muazzam kapışmaların yaşanacağını öngörmek yanlış olmaz. Zira Rabobank’ın takım kadrosunda Türkiye’ye göndermeyi düşündüğü Mark Renshaw, hali hazırda Tur’umuzun büyük favorilerinden Andre Greipel’in hem eski takım arkadaşı, hem de Tur’da Greipel’i en çok zorlayacak isim olacak. Son yıllarda Tour of Turkey’in hızlı yükselişinde güçlü sprinterlerin ilgi gösterdiğini ve bu ilginin artmakta olduğunun en net göstergesini bu yıl izleyeceğiz. GreenEdge takım kardosunda ilk kez Türkiye’de yarışacak Robbie McEwen ve Mark Renshaw’un katılımı, son yıllarda saydığımız Andre Greipel ve Alessandro Petacchi rekabetine yeni rakipler olarak katılacaklar.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın