2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna Katılacak Takımlar Belli Oldu

03/02/2012  //     //  Genel

  

 

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 22-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 48.edisyonuna katılacak takımlar belli oldu. Takım katılımları için artan talepleri doğrultusunda geçen yılki 22 takım limitini Organizasyon Komitesi kararı ile 25 takıma çıkarttı. 25 takımın 8 er sporcu ile katılacağı TUR için maksimum 200 kişilik katılım sınırı doldu. Son yıllarda Tour of Turkey’in katlanarak artan Organizasyon kalitesi sebebiyle dünya genelinde popüleritesi TUR’a katılmak isteyen takım talepleri ile kendini gösterirken, Organizasyon Komitesi seçim kriterlerini uygulamak durumunda kaldı.

 

Tour of Turkey Organizatörü Ayhan Aydın Güney, “Bazı takımları reddetmek durumunda kaldık. Organizasyonun takım seçim kriteri listesindeki en önemli kriter seçilecek takımların değişik bölge ve ülkelerden olmasıdır. Örneğin geçen sene Kolombiya takımı seçilirken önceki yıl Brezilya takımı seçmiştik. Diğer önemli kriter ise, TUR’a katılmak isteyen takımların medyatik gücü. Tour of Turkey’in 120’den fazla ülkede yayına girmesi sebebiyle, katılacak takımların gücü ve medyatik olma becerisi, seçimlerde özen gösterdiğimiz önemli kriterlerdendi.” dedi.

 

Tour of Turkey’in 2010 yılında 15 takım ile start alıp, 2011 yılında takım sayısının 22’ye çıkması ve şimdi de yoğun talepler karşısında maksimum 200 sporcu katılımının 25 takım ile start alacak olması ve katılmak isteyen takım talepleri yoğunluğu, TUR’un popülerliğinin hızla arttığını gösteriyor. Bazı takım taleplerini reddetmek durumunda kalan Organizasyon, 2012 için daha önce açıkladığımız sürprizlere yenilerinin de ekleneceğini belirtti. Önümüzdeki günlerde açıklanacak sürprizler ile 48.Edisyonunda yepyeni bir atılım yapacak.

 

 

Geçen yıl 6 Profesyonel takım kabul edilirken bu yıl profesyonel takım sayısı 8’e yükseltildi. Bu 8 takımın seçiminde ise 2012’nin en popüler takımları olması önemli bir etken. Andre Greipel’li Lotto – Belisol eski ortağı Omega Pharma – Quick Step birleşimi ile Tour of Turkey’de düello yapacak. Avusturalya’nın yeni oluşumlu profesyonel takımı GreenEdge’in takım listesinde bu yıl Robbie McEwen’in emeklilik öncesi sondan 2.yarışını Türkiye’de yapacağını gösteriyor. Son hafta yada son güne kadar takım listesi isimlerinin değişmesi sebebiyle kesin isimler haricinde takım kadrosu yorumlamak ve strateji tahmini yapmak oldukça zor. Çünkü takımlar kazanmak için, rakip takımın kadrosu daha güçlüyse listesini değiştiriyor. 2011 Tour of Turkey galibi Alexander Efimkin bu yıl galibiyet ünvanını korumak için gelecek. Ancak bu konuda oldukça iddialı olduğunu ve güçlü bir takımla geleceğini belirtmekte fayda var. Takım Menajeri Vassili Davidenko “Almaya geliyoruz” diyerek Tour of Turkey galibiyetini diğer takımlara kaptırmak istemediklerini açıkça belirtti.

 

Pro Continental takım isimleri, sadece Profesyonel lisans sınırının 18 olmasına takılan takımlar olarak yansıyan güçlü isimleri barındırıyor. Örneğin Fransa Bisiklet Turunda adeta tarih yazan Europcar takımı bu yıl ülkemizde yarışacak. Tırmanış etaplarının güçlü sporcularını barındıran Andalucia, Geçen senenin galibi Team Type 1, Ve Yeni oluşum takımlardan henüz oluşumunu tamamlamadığı için Pro Lisansa önümüzdeki sene talip olacağını belirten Project 1t4i geliyor. 28 Eylül’de yeni süper takımın habercisi Iwan Spekenbrink’in açıklamaları 2014’de takımın yapacağı atağın merakını canlı tutmaya devam etti. Saklı, gizli sponsorun isim açıklamasını büyük bir tanıtımla bahar aylarında duyurduktan sonra projenin hız kazanacağını belirtmiş olması, bu geçiş aşamasında oluşacak süper takıma ev sahipliği yapmış olacağız.

 

 

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna Katılacak Takımlar:

 

Ag2r – La Mondiale (ALM) Profesyonel Takım
GreenEdge Cycling (GEC) Profesyonel Takım
Katusha Team (KAT) Profesyonel Takım
Lampre-ISD (LAM) Profesyonel Takım
Lotto – Belisol (LTB) Profesyonel Takım
Omega Pharma – Quick Step (OPQ) Profesyonel Takım
Pro Team Astana (AST) Profesyonel Takım
Saxo Bank (SAX) Profesyonel Takım
Accent.jobs – Willems Verandas (ACC) Pro Continental
Andalucia (ACG) Pro Continental
Bretagne – Schuller (BSC) Pro Continental
Caja Rural (CJR) Pro Continental
Colnago – CSF Inox (COG) Pro Continental
Colombia – Coldeportes (COL) Pro Continental
Europcar (EUC) Pro Continental
Farnese Vini – Selle Italia (FAR) Pro Continental
Project 1t4i (PRO) Pro Continental
RusVelo (RVL) Pro Continental
Team NetApp (APP) Pro Continental
Team SpiderTech powered by C10 (SPI) Pro Continental
Team Type 1 – Sanofi (TT1) Pro Continental
UnitedHealthcare Pro Cycling (UHC) Pro Continental
Utensilnord – Named (UNA) Pro Continental
Konya – Torku Seker Spor (KTS) Continental
Salcano – Manisaspor Cycling Team (MNS) Continental

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın